Судове рішення #1607728
Справа №2-а-14

 

                                                                                                                                           Справа №2-а-14

                                                                                                                                                      2008 рік.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

“29” січня 2008 р.  Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

в складі: судді                    Стасюка М.І.

при секретарі                      Лисій В.В.

розглянувши  у  відкритому  судовому  засіданні  в  місті  Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької міської Ради про визнання дій неправомірними та стягнення разової щорічної грошової допомоги, -

 

                                                    В С Т А Н О В И В:

 

17 січня 2008 року позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо недорахування та невиплати йому одноразової щорічної грошової допомоги та стягнути таку допомогу з  відповідача на його користь за 2007 рік в розмірі 1163 гр., посилаючись на те, що він являється учасником війни і відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому відповідач  зобов'язаний щорічно до 5 травня надавати  щорічну одноразову грошову допомогу в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Проте в порушення  вимог Конституції України і вказаного закону, йому в 2007 році виплачено 55 гр.. Враховуючи, що у  2007 році мінімальна пенсія складала 406 гр., йому було недораховано і не виплачено 1163 гр..  Ст.171  Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», встановлено, що виплата разової грошової допомоги здійснюється органом праці та соціального захисту населення, тому він і просить визнати такі дії  відповідача неправомірними та зобов'язати вчинити перерахунок разової щорічної допомоги за 2007 рік, стягнувши з відповідача 1163 гр. недовиплаченої за вказаний період разової щорічної допомоги.

Відповідач в судове засідання не з'явився, проте від нього надійшло  клопотання розглянути справу у його відсутність і пояснення, в яких він позовні вимоги не визнає повністю, посилаючись на те, що ст. 29 Закону  України  «Про державний бюджет України на 2007 рік»  для учасників війни передбачена разова щорічна грошова допомога в розмірі 55 гр., вказана допомога позивачу у 2007 році виплачена, норми цього закону є пріоритетними відносно норм Закону  України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тому вони не  зобов'язані виплачувати позивачу таку допомогу в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком і вони  являються неналежним відповідачем по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи і заслухавши пояснення позивача, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з слідуючих підстав:

Поясненнями сторін, посвідченням учасника війни і довідкою  відповідача доведено, що ОСОБА_1 являється учасником війни і йому як  учаснику війни у термін до 5 травня в 2007 році надана одноразова щорічна грошова допомога розмірі 55 гр.

Згідно ст.14 Закону України  «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам війни щорічно до 5 травня повинна надаватись разова щорічна грошова допомога в розмірі  трьох мінімальних пенсій за віком, а згідно ст.17 1  цього ж Закону, виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірах,  передбачених ст.ст.12-16 Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік», мінімальна пенсія за віком у 2007 році  встановлена в розмірі 406 гр.

Згідно ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів не  допускається звуження змісту обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші  соціально-економічні права можуть бути  обмежені, в тому числі і зупинення дії законів, лише в умовах  воєнного або надзвичайного стану на певний строк; згідно ст. 95 Конституції України і ст. 38 Бюджетного Кодексу України, визначено вичерпний перелік правовідносин, які регулюються законом «Про державний бюджет»: встановлення доходів та видатків  держави на загальносуспільні потреби, зокрема видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, а згідно ст.27  Бюджетного Кодексу України, законом про бюджет не може  встановлюватися інше правове регулювання відносин, що є предметом регулювання інших Законів України.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп /2007 р. від 9 липня  2007 року визнано, що положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують щорічні грошові разові виплати, передбачені Законом України «Про статус  ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі  і ст.ст.12 -14 є неконституційними.

Пленумом  Верховного Суду України № 9 від 1.11.1996 року «Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя» встановлено, що судам під час розгляду справ необхідно піддавати оцінці нормативно - правові акти будь-якого державного чи іншого органу, в т.ч. і акти президента України, та розпорядження Кабінету Міністрів України, акти органів місцевого самоврядування на відповідність їх як Конституції, так і закону. Якщо  при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає чи суперечить закону, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці відносини.

Оскільки положення Закону України «Про державний бюджет України на  2007 рік» стосовно обмеження соціальних  виплат, в тому числі і виплат, на які має право позивач, визнанні неконституційними, рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України і є преюдиційним для судів загальної юрисдикції при вирішенні позовів, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку, що дії відповідача по виплаті одноразової щорічної грошової допомоги в 2007 році позивачу  в заниженому розмірі є неправомірними.  Його твердження про пріоритетність норм  Закону України «Про Державний Бюджет України на 2007 рік» щодо дії норм інших законів є безпідставними - дії відповідача по виплаті допомоги не відповідали вимогам Конституції України і Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», тому відповідач зобов'язаний нарахувати і виплатити позивачу разову  щорічну грошову допомогу в розмірі 1163 гр. за 2007 рік.

 Керуючись ст.ст. 5,158-163,167 КАС України, ст.ст.22,64,95 Конституції України, рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 9.07.2007 року, ст.ст.27,38 Бюджетного Кодексу України, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.ст.2,12-171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд, -

 

П О С Т А Н О В И В:

 

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовільнити повністю.         

Визнати дії управління праці і соціального захисту населення Хмільницької міської Ради Вінницької області щодо недорахування і невиплати  ОСОБА_1 одноразової щорічної грошової допомоги до 5 травня  2007 року в обсязі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  неправомірними.

          Стягнути з управління праці і соціального захисту населення Хмільницької міської

 

-     2   -

 

Ради Вінницької Області на користь ОСОБА_1 1163 гр. недоплаченої разової щорічної грошової допомоги як учаснику війни  до 5 травня за період 2007 року.

        Постанову можна оскаржити до Київського апеляційного адміністративного суду через Хмільницький міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

                                       Головуючий: /підпис/

 

                                                    З оригіналом вірно:

 

                              Голова

  Хмільницького міськрайонного суду                                            П.П. Альчук

                        Ст. секретар                                                                О.М.Закутій

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація