Справа №2-550/07 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2007 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., при секретарі Кузуб В.В., з участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Короваївської сільської ради Гребінківського району, ГОСОБА_3, при третій особі- державній нотаріальній конторі Гребінківського району, про визнання права власності на житловий будинок за законом, -
В С Т А Н О В И В :
18 грудня 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Короваївської сільської ради Гребінківського району, ОСОБА_3, при третій особі- державній нотаріальній конторі Гребінківського району, про визнання права власності на житловий будинок за законом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, прохаючи їх задовольнити.
Відповідачі: представник Слободо-Петрівської сільської ради Гребінківського району в судове засідання не з'явився, надіславши до суду заяву про те, що проти позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без його участі. Відповідач ОСОБА_3 проти позову не заперечує.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надіславши до суду заяву про те, що проти позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без його участі.
За таких обставин суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у попередньому судовому засіданні. Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється рішення в порядку, встановленому ст.174 цього Кодексу. Згідно ч.4 ст.174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, заслухавши думки учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню зі слідуючих підстав:
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років в с. Лутайка Гребінківського району помер ОСОБА_4(батько позивача), що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим ІНФОРМАЦІЯ_1 Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області. ІНФОРМАЦІЯ_2у віці 90 років в с. Лутайка Гребінківського району померла ОСОБА_5 (мати позивача), що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 28.04.2005 року Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області. На момент смерті ОСОБА_5 мала у власності житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, розташований АДРЕСА_1. Про те, що власником спірного домогосподарства була ОСОБА_5 свідчать копії особових рахунків з погосподарської книги Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області.
На 15 квітня 1991 року ОСОБА_2, обоє спадкодавці та дружина позивача, ОСОБА_6 були членами колгоспного двору, розташованого АДРЕСА_1. Головою двору був ОСОБА_4. Ці обставини підтверджуються записами в особових рахунках погосподарської книги Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області. У зв'язку з цим станом на 15 квітня 1991 року вони мали право власності кожний на 1/4 частину спірного будинку. Після смерті дружини позивача, ОСОБА_6 позивач та його батьки успадкували шляхом постійного проживання разом належне ОСОБА_6 майно (1/4 частину будинку), а саме: по 1/12 частині будинку. Таким чином, позивач разом зі своїми батьками мали право власності в 2000 році кожний на 1/3 частину спірного будинку.
Після смерті батька позивача, ОСОБА_4, позивач разом з матір'ю, ОСОБА_5, шляхом постійного проживання разом з спадкодавцем успадкували 1/3 частину будинку, а саме: по 1/6 частині будинку, тому в 2003 році вони мали право власності кожний на Ѕ частину спірного будинку.
Після смерті матері позивача, ОСОБА_5, спадщину прийняв позивач, ОСОБА_2, шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем по час її смерті.
Відповідач ОСОБА_3 не вчинила жодної із дій, що свідчили б про прийняття нею спадщини і на прийняття належної їй частки у спадщині не претендує.
Згідно п. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Позивач від спадщини не відмовлялась.
Пунктом 5 статті 1268 ЦК встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Оскільки ОСОБА_5 один прийняв спадщину, то в порядку спадкування за законом він набув право власності на вищевказане домогосподарство, але у нотаріуса не може оформити свідоцтво про право на спадщину через те, що на це домогосподарство у спадкодавця не було правовстановлюючих документів.
На підставі викладеного, відповідно до вимог ст. ст. 392, 1216, 1220, 1261, 1268 ЦК, керуючись ст. ст. 3, 8, 10, 60, ч. 4 ст. 130, 174, 225, 226 ЦПК, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, розташований АДРЕСА_1 (у тім числі на 1/2 частину по праву власності та на 1/2 частину в порядку спадкування за законом).
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою впродовж 10 днів з дня отримання копії.
Суддя підпис О.І.Радзівон
Рішення набрало законної сили і підлягає виконанню.
Голова
Гребінківського райсуду О.І.Радзівон