ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Ухвала
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
01.07.11Справа №2а-2047/11/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Єфременко О.О., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до судді судової палати у цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя Салихова Віталія Валерійовича про визнання недійсним рішення, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до судді судової палати у цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя Салихова Віталія Валерійовича про визнання недійсним індивідуального рішення відповідача (ухвала судді від 24.02.2011), яким суддя перешкоджає позивачеві у його праві на апеляційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції –це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовій спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з цих норм, спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративної юрисдикції в тому разі, якщо він виник із публічно-правових відносин за участю суб’єкта владних повноважень, який саме у цих відносинах здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
Виходячи з системного аналізу положень статті 2, пунктів 1, 7, 9 статті 3, статті 17, частини третьої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, суди та судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб’єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції і не можуть бути, відповідно, відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв’язку з розглядом судових справ.
Судове рішення, викладене у формі ухвали або рішення, постановлене судом (суддею) при виконанні ними своїх обов’язків щодо здійснення правосуддя є актом правосуддя стосовно забезпечення реального захисту порушених, оспорюваних, невизнаних прав, свобод та інтересів осіб та держави, тобто є процесуальним рішенням. Тому суди і судді як першої так і касаційної інстанції при розгляді ними судових справ не є суб’єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень у зв’язку з розглядом судових справ.
З адміністративного позову вбачається, що позивач оскаржує процесуальні судові рішення судді при здійсненні ним правосуддя у конкретній цивільній справі, в якій позивач є стороною.
Законність процесуальних актів та дій судді, вчинених при розгляді конкретної справи не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Дії судді, вчинені при виконанні ним своїх обов’язків щодо здійснення правосуддя є не управлінськими, а процесуальними.
Крім того, у пункті 4 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 травня 2001 року №6-рп/2001 зазначено, що це положення слід розуміти так, що судами не розглядаються скарги громадян на акти і дії суддів, пов’язані із здійсненням правосуддя, оскарження яких встановлюється відповідним процесуальним законодавством.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз’яснюються положення частини п’ятої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
З урахуванням наведеного, керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України,–
ухвалив:
1. Відмовити у відкриті провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до судді судової палати у цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя Салихова Віталія Валерійовича про визнання недійсним рішення.
2. Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя підпис О.О.Єфременко
З оригіналом згідно
Суддя О.О.Єфременко