Головуючий у 1 інстанції - Калитка О.М.
Суддя-доповідач - Васильєва І.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2011 року справа №2а-385/11/1214
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Васильєвої І.А.
суддів Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 07 лютого 2011 р. у справі № 2а-385/11/1214 (головуючий І інстанції Калитка О.М. ) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про перерахунок пенсії ,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про перерахунок пенсії, в якому посилався на те, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2-ї групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЄС.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2008 року у справі №2а-19341/08/1270, було зобов’язано відповідача зробити перерахунок позивачу ОСОБА_2 пенсії за віком у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% за віком з 07.08.2008 року.
При виконанні постанов суду відповідач не виконав вимоги постанови КМУ від 27.12.2005 року № 1293, відповідно до якої повинен був при проведенні перерахунку державної пенсії виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком збільшити його пенсію по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і збільшити її у 3, 5 рази з урахуванням положень ст. 54 та ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому звернувся до відповідача але, отримав відмову у перерахунку.
Просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності, зобов’язати відповідача з 01.12.2010 року перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, збільшивши її у 3,5 рази з урахуванням положень статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 07 лютого 2011 р. у справі № 2а-385/11/1214 позовні вимоги були задоволені, зобов’язано відповідача зробити перерахунок позивачу ОСОБА_2 пенсії за віком у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст..54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,згідно вимог постанови КМУ від 27.12.2005 року № 1293 збільшивши ії у 3,5 рази починаючи з 01.12.2010 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову місцевого суду і постановити нову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в судове засідання не прибули, відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи від захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про підвищення його пенсії відповідно до ст..54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», основної, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75% за віком.
Відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії було розраховано згідно з судовими рішеннями на підставі ст..ст.50,54,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач віднесений до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи від захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно до ч.І ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, ва межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу її нарахування береться розмір мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.
Згідно ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1.2.3.4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року №1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачене підвищення Чорнобильських пенсій, як обчислених із заробітку за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС так і без заробітку, в мінімальному розмірі.
Пунктом 1 Постанови КМУ №1293 передбачене збільшення розміру пенсії, обчисленої із заробітку у 3,5 та 2,5 рази.
Згідно пп.1 п.2 зазначеної Постанови встановлений мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не може бути нижчим для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, зокрема, 2 групи – 500 грн.
Згідно пп.2 п.2 зазначеної Постанови розмір пенсії громадянам, які подають заяву щодо призначення пенсії відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначається з урахуванням цієї ж Постанови.
Як вбачається з матеріалів справи позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до вказаної постанови КМУ №1293 з 01.07.2008 року. Також в подальшому, на підставі судових рішень відповідачем проведено перерахунок пенсії відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому у позивача відсутнє право на перерахунок державної пенсії, нарахованої на підставі судових рішень з 01.12.2010 року, виходячи із збільшення її розміру в 3,5 рази, тому відповідач діяв правомірно та у спосіб, передбачений законом.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 07 лютого 2011 р. у справі № 2а-385/11/1214-задовольнити.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 07 лютого 2011 р. у справі № 2а-385/11/1214-скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.А.Васильєва
Судді В.Г.Яманко
Е.Г.Казначеєв