Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 червня 2011 року Справа № 2а-3425/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Свергун І.О.,
при секретарях – Чукіній А.Ю., Терегері С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2011 року Державна податкова інспекція в м. Сєвєродонецьку Луганської області (надалі – ДПІ в м. Сєвєродонецьку, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі – ФОП ОСОБА_1, відповідач), який у подальшому уточнила, просить суд стягнути з відповідача податковий борг у сумі 918150,45 грн., який складається з податку на додану вартість у розмірі 673806,68 грн., податку з доходів фізичних осіб у розмірі 244343,77 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається, що станом на 04.04.2011 відповідач має податковий борг на загальну суму 918150,45 грн., який складається з: податку на додану вартість у розмірі 673806,68 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 28.12.2010 № 0003041701/0, податку з доходів фізичних осіб у розмірі 244343,77 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 28.12.2010 № 0003031702/0.
З метою погашення податкового боргу ДПІ в м. Сєвєродонецьку у відповідності зі ст. 59 Податкового кодексу України 02.02.2011 відповідачу було вручено податкову вимогу від 01.02.2011 № 6.
Активи відповідача перебувають у податковій заставі, яку зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 07.02.2011, реєстраційний номер 10799540.
Незважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем не сплачено.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові, просив стягнути з відповідача податковий борг на загальну суму 918150,45 грн.
В ході судового розгляду справи представник відповідача у своїх поясненнях заперечував проти позовних вимог, вважає податкові повідомлення-рішення та висновки, викладені в акті перевірки, протиправними. Письмових заперечень суду не надано. В судові засідання 21.06.2011 та 30.06.2011 відповідач та його представник не прибули, по дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неприбуття суду не повідомили.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд приходить до наступного.
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи – підприємця виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 22.03.2006, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію НОМЕР_2 (а.с. 8).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обов’язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов’язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі). Платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі – Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов’язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов’язання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов’язання;
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов’язкового платежу), є контролюючий орган.
П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобов’язання – сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
П. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
54.3.1. платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;
54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов’язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
54.3.4. рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;
54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
54.3.6. результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов’язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
У разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3).
Судом установлено, що за відповідачем станом на 04.04.2011 виник податковий борг перед бюджетом на загальну суму 918150,45 грн., який складається з: податку на додану вартість у розмірі 673806,68 грн. та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 244343,77 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податків (а.с. 5, 14-17).
Сума податкового боргу визначена контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях: від 28.12.2010 № 0003041701/0, яким визначено податкове зобов’язання на суму 674871 грн. за платежем – податок на додану вартість, у тому числі: за основним платежем – 449914 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 224957 грн.; від 28.12.2010 № 0003031702/0, яким визначено податкове зобов’язання на суму 244447,26 грн. за платежем – податок з доходів фізичних осіб, у тому числі: за основним платежем – 244447,26 грн. (а.с. 6).
Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 11.01.2011, що підтверджується повідомленням про поштове відправлення (а.с. 7), не були оскаржені та вважаються узгодженими.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом установлено, що 02.02.2011 ДПІ в м. Сєвєродонецьку на адресу відповідача було направлено податкову вимогу від 01.02.2011 № 6 на загальну суму 918150,45 грн., у тому числі основний платіж – 693193,45 грн., штрафні (фінансові) санкції – 224957 грн. (а.с. 13).
П. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України визначено, що право податкової застави виникає у разі:
89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Орган державної податкової служби зобов’язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі (п. 89.8).
Активи платника податків ФОП ОСОБА_1 перебувають у податковій заставі, яку зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 07.02.2011, реєстраційний номер 10799540 (а.с. 11-12).
Незважаючи на вжиті позивачем заходи, податковий борг відповідачем не сплачено.
З урахуванням вимог п. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заперечення представника відповідача суд розцінює як намагання уникнути сплати податкового боргу, вказані заперечення є необґрунтованими, податкове зобов’язання є узгодженим, оскільки на час розгляду справи судом податкові повідомлення-рішення не оскаржено.
Обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, уточнені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30.06.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.07.2011, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1) податковий борг у сумі 918150 грн. 45 коп. (дев’ятсот вісімнадцять тисяч сто п’ятдесят грн. 45 коп.), який складається з:
податку на додану вартість у розмірі 673806 грн. 68 коп. (шістсот сімдесят три тисячі вісімсот шість грн. 68 коп.) на користь Державного бюджету України (р/р № 31111029700080, код платежу 14010100, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувача 24046627, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013);
податку з доходів фізичних осіб у розмірі 244343 грн. 77 коп. (двісті сорок чотири тисячі триста сорок три грн. 77 коп.) на користь місцевого бюджету (р/р № 33218801700080, код платежу 11010200, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувача 24046627, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 04 липня 2011 року.
СуддяІ.О. Свергун