Справа №2а-4460/2011
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2011 року м. Бахчисарай
Суддя Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим Ястребов Д. О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі Автономної Республіки Крим про визнання Рішення неправомірним, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії в сторону збільшення , -
В С Т А Н О В И В:
18.05.2011 позивач звернулась до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій вказала, що одержує державну пенсію за віком. Після призначення пенсії продовжувала працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, позивач звернулась до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем було проведено перерахунок пенсії, але з урахуванням середнього показника заробітної плати за 2007 рік, а не минулий рік, як це передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». 06.09.2010 вона звернулась до УПФУ у Бахчисарайському районі АРК про проведення перерахунку пенсії з урахуванням середнього показника заробітної плати за 2009 рік. Проте відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на неврегульованість питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії у 2010 році. Не погоджуючись з цим, позивач звернулась до суду і просить зобов’язати Управління ПФУ усунути порушення її прав шляхом здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік, починаючи з 01.09.2010.
Відповідачу належним чином була направлена копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позовної заяви з доданими документами, але в установлений законом строк передбачений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, відповідач будь-яких клопотань та заперечень, щодо позовних вимог, доказів підтвердження правомірності своїх дій до суду не надав. Обов’язок щодо правомірності свого рішення не виконав.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ і отримує пенсію відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачу була призначена пенсія за віком у 2006 році.
У зв’язку з тим, що позивач є працюючим пенсіонером та після попереднього перерахунку пенсії має більше 24 місяців страхового стажу, то має право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, що передбачено ст. 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Право позивача на оскарження рішення відповідача –Управління ПФУ, який згідно змісту п. 7 ст. 3 КАС України є суб’єктом владних повноважень, уповноважений державою на здійснення перерахунку пенсій, визначено ст. ст. 4, 6, п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України.
Предметом спору в даній справі є рішення суб’єкта владних повноважень, пов’язане із перерахунком пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжує працювати.
Позивач 06.09.2010 звернулась до відповідача з письмовою заявою та відповідними документами на перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру відповідно до вимог ст.. ст. 40, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі –Постанова КМУ №530) .
Однак відповідач, визнаючи право позивача на перерахунок пенсії в 2010 році з врахуванням стажу та заробітку, при цьому використовує для перерахунку показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2007 рік –в сумі 1197 грн. 91 коп., що підтверджується копією розпорядження від 08 вересня 2010 року № 143820.
Порядок здійснення зазначеного перерахунку був визначений п. п. 3 п. 11 Постанови КМУ №530, а саме: у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Таким чином, проведення відповідачем перерахунку пенсій у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, не має під собою правового обґрунтування, не підкріплене посиланнями на норми чинного законодавства і є всього лише спробами незаконно звузити права працюючих пенсіонерів і в 2010 році перераховувати пенсію в заниженому розмірі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до п. п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до ст.. ст. 40, 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за 2010 рік, є неправомірними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, а тому позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог пенсійного законодавства, зокрема, ч. 4 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком –з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснювати з 01.09.2010, оскільки вона зверталась до Управління ПФУ з відповідною заявою 06.09.2010.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Приймаючи рішення, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог позивача з метою повного захисту ї прав, свобод та інтересів, а саме, визнати неправомірним рішення відповідача про перерахунок пенсії в частині застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 календарний рік.
Судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. підлягають стягненню на його користь з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 9,70-72, 86, 158-163, 167, 1832 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі Автономної Республіки Крим –розпорядження №143820 від 08.09.2010 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 календарний рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі Автономної Республіки Крим перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та п. п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік –1650 (одна тисяча шістсот п’ятдесят) гривень 43 (сорок три) копійки, починаючи з 01 вересня 2010 року.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 03 грн. 40 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було прийнято без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Головуючий:
суддя