Судове рішення #1628498
Справа № 2-1151/2007 рік

Справа № 2-1151/2007 рік

РІШЕННЯ

Іменем   України

15.06.2007 року      Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого                              судді Слива Ю. М. ,

при секретарі                              Брайченко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту належності нерухомого майна,  факту прийняття спадщини,  визнання права власності на спадкове майно по закону,  -

 

встановив:

 

Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту належності нерухомого майна,  факту прийняття спадщини,  визнання права власності на спадкове майно по закону,  мотивуючи свої вимоги тим,  що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мати - ОСОБА_3,  а заповіту не залишила. Все своє життя мати проживала в будинку АДРЕСА_1. Проте як з"ясувалось будинок не був зареєстрований в бюро технічної інвентарізації,  хоча за життя ОСОБА_3  було виділено земельну ділянку під будівництво будинку і безстрокове користування земельною ділянкою. Будинок,  що був збудований зданий в експлуатацію. Весь час мати позивача - ОСОБА_3 проживала у вищезгаданому будинку,  платила за комунальні послуги,  отже вона фактично володіла будинком,  утримувала його,  користувалась прибудинковою земельною ділянкою.

Також вказує,  що коли померла ОСОБА_3 то відкрилась спадщина,  яка складалась із будинку АДРЕСА_1. Спадкоємцями першої черги за законом,  згідно  ст.  529 ЦК України (в редакція 1963р.) є в рівних частках,  діти,  дружина і батьки.

Батько позивача - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року,  брат-ОСОБА_5 - помер ІНФОРМАЦІЯ_3р. На сьогоднішній день спадкоємцями першої черги є він та його рідна сестра (відповідачка по справі) -ОСОБА_2.

Коли він звернувся до Ірпінського БТІ,  щоб зареєструвати будинок за його матір'ю,  то йому пояснили,  що з метою оформлення спадщини,  право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім'я особи яка померла у разі наявності документів,  які б підтверджували право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку. Тому факт належності будинку АДРЕСА_1 його матері -ОСОБА_3 необхідно встановити в судовому порядку.

Так як він,  працював в автопарку-13060 водієм,  то часто бував у відрядженнях,  тому своєчасно звернутися до нотаріуса не міг. До того ж як з'ясувалось,  будинок не був належним чином оформлений і нотаріус не міг оформити свідоцтво про право на спадщину в зв"язку із відсутністю правовстановлюючих документів на будинок. Документи ж які підтверджували б факт того,  що матері була виділена земельна ділянка,  та рішення про прийняття будинку в експлуатацію він знайшов тільки після проведення ремонту в будинку в 2005році.

 

 

2

Він весь час безперешкодно користувався і користуюється будинком.  Вже після смерті матері,  03.12.2003р.,  була проведена заміна електролічильника у вищевказаному будинку.

Його сестра хоч і проживає в іншій місцевості,  проте також навідується в м.  Бучу,  допомагає йому в утриманні будинку.

Вони доглядають за будинком,  здійснють всі необхідні платежі,  користуються всім будинком та прибудинковою земельною ділянкою,  обробляють город,  в них на руках знаходяться всі необхідні спадкодавцю особисті речі та документи. За таких обставин,  виходячи із вимог  ст. 549 ЦК України (в редакції 1963р.,  що діяв на період відкриття спадщини) вважають,  що вони прийняли спадщину шляхом управління та володіння спадковим майном.

В зв"язку з тим,  що він тривалий час з поважної причини не мав змоги звернутися до нотаріальної контори і отримати свідоцтво про право на спадщину за законом був змушений звернутися з цим позовом до суду.

Незважаючи на спір,  який триває між сторонами з приводу їхніх прав на спадщину і їх часток,  позивач претендує на 1\2 частини будинку.

Просить,  встановити факт належності житлового будинку за адресою: будинок АДРЕСА_1 ОСОБА_3; встановити факт прийняття ним,  ОСОБА_1,  та відповідачкою ОСОБА_2 спадщини після смерті їх матері - ОСОБА_3; визнати за позивачем та відповідачкою право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3,  яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1р.,  по 1\2 частині будинку АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Відповідачка позов визнала,  проти його задоволення не заперечує,  пояснила,  що дійсно позивач користується спадковим майном після смерті матері і що вона йому в цьому допомагає.

Суд,  заслухавши пояснення позивача,  представника позивача,  відповідачки,  вивчивши матеріали справи,  вважає заявлений позов таким,  що підлягає до задоволення,  виходячи із наступного.

Так,  в судовому засіданні встановлено,  що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла,  мати позивача та відповідачки - ОСОБА_3. За життя їй належав будинок АДРЕСА_1. Однак,  будинок не був зареєстрований в БТІ. Хоча ОСОБА_3  було виділено земельну ділянку під будівництво житлового будинку та господарських споруд. Будинок,  що збудований був зданий в експлуатацію. Однак ОСОБА_3  не зареєструвала будинок,  але фактично ним користувалась та володіла.

За даних обставин суд вважає,  що позов у частині встановлення факту належності житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження у судовому засіданні та підлягає до задоволення.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина,  на вказаний будинок і позивач належним чином її прийняв,  оскільки постійно проживав у спадковому будинку та дбав про його технічний стан.

Судом встановлено,  що позивач весь час безперешкодно користувався і користуюється будинком.  Вже після смерті матері,  була проведена заміна електролічильника будинку. ОСОБА_2 хоч і проживає в іншій місцевості,  проте також допомагає позивачу,  в утриманні будинку. Вони доглядають будинок,  здійснюють всі необхідні платежі,  що підтвереджено наданими квитанціями (а.с. 47-52),  користуєються всім будинком та прибудинковою земельною ділянкою,  обробляють город,  в них на руках знаходяться всі необхідні спадкодавцю особисті речі та документи.

 

 

За даних обставин суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, та необхідно встановити факт належності нерухомого майна, факт прийняття спадщини та визнати право власності на спадкове майно по закону.

Зазначені вище обставини стверджуються свідоцтвом про шлюб, свідоцтвами про народження, свідоцтвами про смерть, договором від 18.02.1949 року про право на будівництво будинку і безстрокове користування земельною ділянкою, рішенням №34 виконавчого комітету Бучанської сільської ради народних депутатів від 14.02.1989 p., домовою книгою, та іншими матеріалами справи.

Таким чином, суд вважає, що позов знайшов своє підтвердження у судовому засіданні і він підлягає до задоволення.

Крім того з відповідачки на користь держави необхідно стягнути державне мито в розмірі 100 гривень.

На підставі ст. ст. 524, 526, 527, 529, 548,549 ЦК України в редакції 1963 року, 331, 1267 ЦК України, та керуючись ст. ст. З, 81, 114, 118, 137, 214-215 ЦПК України, суд, -

вирішив: Позов задовольнити.

Встановити факт належності житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_3.

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1р. його матері - ОСОБА_3.

Встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1р. її матері - ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1р., на 1\2 частину будинку АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1р., на 1\2 частину будинку АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави державне мито у розмірі   100 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею ц копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя                                                                                                Ю.М. Слива

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація