ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
28.09.06р. |
|
Справа № АВ32/6629 |
Суддя Васильєв О.Ю., розглянувши матеріали
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Кривий Ріг
до Виконавчого комітету Криворізької міської ради , м. Кривий Ріг
про про визнання протиправним , не чинним , незаконним та скасування рішення виконкому НОМЕР_1 «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання у м. Кривому Розі», зобов'язання відповідача утриматися від прийняття рішень
ВСТАНОВИВ:
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1, 27.09.06 р. звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання протиправним , не чинним , незаконним та скасування рішення виконкому НОМЕР_1 «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання у м. Кривому Розі», та зобов'язання відповідача утриматися від прийняття рішень стосовно встановлення , затвердження або в будь-який іншій спосіб регулювання цін ( тарифів ) на послуги ,які надаються суб'єктам підприємницької діяльності , у тому числі -і комунальної форми власності , що здійснюють підприємницьку діяльність у сферах природних монополій ,визначених Законом України «Про природні монополії».
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на порушення оспорюваним рішенням його прав та охоронюваних законом інтересів як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи на отримання прибутків. При цьому позивач зазначає , що між ним та Комунальним житловим підприємством 08.07.02 р. укладено договір найму житла ,відповідно до умов якого він зобов'язаний сплачувати житлово-комунальні послуги , в тому числі - і послуги з централізованого теплопостачання ,які є його прямими витратами на ведення його підприємницької діяльності ,і від розміру яких безпосередньо залежить розмір його прибутків.
Як вбачається із змісту доданого до позовної заяви типового договору найму житла в будинках державного і комунального житлового фонду від 08.07.02 р. ; стороною ( наймачем ) за цим договором є фізична особа - громадянин України ОСОБА_1 , а не суб'єкт підприємницької діяльності . Окрім того відповідно до умов п.1.1. цього договору наймодавець ( КЖП-20 ) надає наймачу і членам його сім'ї у безстрокове користування житло -квартиру. Наймач зобов'язується ( поміж-іншим ) використовувати житло за призначенням ; у встановлені терміни сплачувати квартирну плату і плату за комунальні послуги ( розділ 1 ) . Тобто на підставі цього договору наймач не має права використовувати житло за іншим призначенням ,ніж для проживання в ньому його та членів його родини ( в тому числі і для використання для здійснення підприємницької діяльності ). Таким чином оспорюване позивачем рішення виконкому НОМЕР_1 «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання у м. Кривому Розі» , стосується прав та охоронюваних законом інтересів наймача житла - громадянина ОСОБА_1 , та членів його родини ; а не суб'єкта підприємницької діяльності .
Відповідно до приписів п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України , до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року , вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України „Про судоустрій України” місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
У відповідності зі ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності ; мають право звертатись до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорювавних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Сторонами в судовому процесі -позивачами і відповідачами -можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 ГПК України (частина 1 статті 21 цього Кодексу).
Пунктом 1 статті 12 ГПК України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Аналіз вищенаведених положень свідчить, що справа про визнання незаконним ( нечинним ) та скасування рішення органу владних повноважень буде підвідомча господарському суду в тому випадку, коли суб'єктний склад учасників відповідає ст. 1 ГПК України, а правовідносини, які породжують, змінюють або припиняють оспорюваний акт, носять господарський характер. Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 29.10.2002р. № 8615-2/409С (02/216), від 11.05.2004р. № 25/389, від 06.07.2004р. № 3/104-26/151, листі Верхового Суду України від 16.05.2005р. № 3.11-2005. Правовідносини, щодо яких подано позов , виникли не у зв'язку з господарською діяльністю, та не є відносинами господарського характеру.
З урахуванням вищезазначеного ,цей спір не підлягає розгляду в господарських судах України, а повинен розглядатися в районному суді за правилами КАС України. Відповідно ж до вимог ч.2 ст.108 КАС України : позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. Копія ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.. Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищезазначене , керуючись вимогами ч. 3 ст. 22 Закону України „Про судоустрій України” ;ст.ст.1,12,21 ГПК України ; ч.2 ст.108 , п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд , -
УХВАЛИВ :
Повернути позовну заяву та усі додані до неї матеріали позивачу - суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1
Ця ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку , передбаченому розділом ІV КАС України.
Суддя |
|
О.Ю.Васильєв |
|
|
|
|
|
|