ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
18.09.06р. |
|
Справа № А32/290 |
За позовом : Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ
До : Виконкому Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
Третя особа-1 без самостійних позовних вимог на стороні відповідача : Управління житлового господарства міської ради, м. Дніпропетровськ
Третя особа-2 без самостійних позовних вимог на стороні відповідача : Приватне підприємство «Сервіс-Буд», м. Дніпропетровськ
Про: скасування рішення та т.і.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ :
Від позивача : ОСОБА_2 ( дов. від 04.09.06 р. );
Від відповідача : Єлисєєв О.Д. ( дов. № 7/11-1279 від 09.08.06 р. ) ;
Від третьої особи -1 : Єлисєєв О.Д. ( дов. № 3/2959 від 12.07.06 р. ) ;
Від третьої особи-2 : Павленко О.Г. ( дов. від 28.07.06 р. )
СУТЬ СПОРУ :
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 (позивач) звернулася до суду з позовною заявою про скасування рішення Виконкому Дніпропетровської міської ради НОМЕР_1 «Про передачу в оренду нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 Приватному підприємству «Сервіс-Буд», та про зобов'язання відповідача розглянути клопотання позивача щодо передачі в оренду нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, в порядку, який був передбачений на момент звернення позивача до виконкому 09.12.05 р. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на невідповідність оспорюваного рішення вимогам п.7 ст. 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” (оскільки за наявності заяв від двох осіб про оренду об'єкту нерухомого майна орендар повинен був визначатися на конкурсних засадах); та на невідповідність процедури прийняття оспорюваного рішення вимогам п.6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(оскільки оспорювань рішення не виносилося на розгляд засідання виконкому).
Виконком Дніпропетровської міської ради (відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на ту обставину, що оспорювань позивачем рішення прийнято на підставі заяви Приватного підприємства «Сервіс-Буд»від 09.08.05 р. про продовження строку дії договору оренди нежитлового приміщення по АДРЕСА_1. А до цього часу це приміщення орендувалося третьою особою-2 на протязі трьох попередніх років. Таким чином на час звернення Приватного підприємства «Сервіс-Буд»із заявою про продовження строку дії договору оренди - 09.08.05 р., позивач не звертався до виконкому із заявою про надання йому в оренду вищезазначених приміщень; а тому підстави для проведення конкурсу для визначення орендаря нерухомого майна були відсутні).
Управління житлового господарства міської ради (третя особа -1) проти задоволення позовних вимог заперечувало з підстав, аналогічних запереченням відповідача.
Приватне підприємство «Сервіс-Буд» (третя особа-2) проти задоволення позовних вимог заперечувало та в письмових поясненнях щодо позову зазначило, що оспорювань позивачем рішення приймалося на підставі зави (листа) ПП «Сервіс-Буд»від 09.08.05 р. про продовження строку дії договору оренди нежитлового приміщення по АДРЕСА_1; яке воно орендувало на протязі трьох років (при цьому орендодавець наполягав на укладання договору кожного календарного року, а не на укладанні додаткових угод на новий календарний рік). Окрім того, на думку ПП «Сервіс-Буд», проведення конкурсу для визначення орендаря нежитлових приміщень у випадку, коли це приміщення знаходиться в користуванні у сумлінного орендаря на підставі відповідного договору, не передбачено вимогами «Порядку проведення конкурсу на право укладання договору оренди нерухомого майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд , -
ВСТАНОВИВ :
25.08.03 р. між Управлінням житлового господарства міської ради (орендодавець) та Приватним підприємством «Сервіс-Буд» (орендар) укладено договір оренди комунального майна, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення площею 64,5 кв.м. по АДРЕСА_1; для використання під офіс. Термін дії цього договору за погодженням сторін встановлено з 25.08.03 р. до 19.08.04 р. Умови договору виконувалися сторонами у спосіб, погоджений сторонами під час укладання цього договору.
06.10.04 р. Управлінням житлового господарства міської ради за результатами розгляду клопотання ПП «Сервіс-Буд» (лист від 10.08.04 р.) прийняте Розпорядження НОМЕР_2 про передачу в оренду ПП «Сервіс-Буд»нежитлового приміщення по АДРЕСА_1; загальною площею 108,4 кв.м. під офіс строком на 360 днів.
06.10.04 р. між Управлінням житлового господарства міської ради (орендодавець) та Приватним підприємством «Сервіс-Буд» (орендар) укладено договір оренди комунального майна, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення площею 108,4 кв.м. по АДРЕСА_1; для використання під офіс. Термін дії цього договору за погодженням сторін встановлено з 06.10.04 р. до 01.10.05 р. Умови договору виконувалися сторонами у спосіб, погоджений сторонами під час укладання цього договору.
09.08.05р. Приватне підприємство «Сервіс-Буд»звернулося на адресу Дніпропетровської міської ради із листом (клопотанням) про продовження строку дії вищезазначеного договору оренди нежитлових приміщень площею 108,4 кв.м.
Рішенням Виконкому Дніпропетровської міської ради НОМЕР_1 «Про передачу в оренду нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 Приватному підприємству «Сервіс-Буд»на підставі листа останнього НОМЕР_3 вирішено: передати в оренду нежитлове приміщення по вул. Комсомольській ,21 , загальною площею 112,7 кв.м., приватному підприємству «Сервіс-Буд»під офіс строком на 360 днів; встановити орендну плату у розмірі 10 % від експертної оцінки вартості нежитлового приміщення (протокол постійної комісії міської ради з питань міського господарства НОМЕР_4); Управлінню житлового господарства міської ради - укласти договір про оренду нежитлового приміщення .
13.12.05 р. між Управлінням житлового господарства міської ради (орендодавець) та Приватним підприємством «Сервіс-Буд» (орендар) укладено договір оренди комунального майна, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення площею 112,7 кв.м. по АДРЕСА_1; для використання під офіс. Термін дії цього договору за погодженням сторін встановлено з 13.12.05 р. до 08.12.06 р.
09.12.05 р. позивач -Приватний підприємець ОСОБА_1, звернулася на адресу міської ради із заявою про передачу їй в оренду нежитлового приміщення по АДРЕСА_1; для надання побутових послуг населенню (ремонт одягу).
За твердженням позивача, від не отримав від міської ради відповіді на свою заяву про оренду приміщень до цього часу ; окрім того (як зазначає позивач) постійною депутатською комісією з питань міського господарства йому було погоджено розмір орендної плати за користування нежитловими приміщеннями по АДРЕСА_1 в розмірі 10 % від експертної вартості цього приміщення. В якості доказу на підтвердження цієї обставини позивачем надано ксерокопію листа на адресу голови постійної депутатської комісії з питань міського господарства Але із змісту наданої позивачем ксерокопії неможливо визначити : коли саме позивач звертався з цим листом на адресу комісії , яке саме рішення та коли саме було прийняте комісією. Окрім того Управлінням житлового господарства міської ради було надано для залучення до матеріалів справи копію відповіді начальника УЖГ НОМЕР_5 на адресу ПП ОСОБА_1 , із змісту якого вбачається , що вільні приміщень для передачі в оренду в будинку 21 по вул. Комсомольській відсутні.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до приписів Закону України „Про оренду державного та комунального майна ”: фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону; органи, уповноважені управляти майном, що перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову); за наявності заяв про оренду нерухомого майна від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах. Порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності (ст.90) У разі закінчення строку, на який було укладено договір оренди, за відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Частиною другою статті цього 17 Закону встановлено місячний термін, протягом якого орендодавець або орендар можуть заявити про припинення або зміну умов договору після закінчення його строку. Таку заяву заінтересована сторона може також подати і до закінчення строку дії договору оренди. За усіх умов після закінчення терміну дії договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, має переважне право продовження договору оренди на новий термін.
Орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності ( ст.28 )
Як зазначалося вище , позивач звернувся із заявою про передачу йому в оренду нежитлового приміщення 09.12.05 р. ; натомість третя особа-2 із заявою про продовження строку дії договору оренди звернулося 09.08.05 р. ( тобто за 4 календарних місяця до часу звернення позивача ) ; а тому у відповідача були відсутні правові підстави для визначення орендодавця на конкурсних засадах
Враховуючи вищезазначене , суд не знаходить достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
На підставі вищезазначеного , керуючись вимогами Закону України „Про оренду державного та комунального майна” ; ст.ст. 159-163 КАС України , господарський суд , -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Ця постанова може бути оскаржена в порядку розділу ІV КАС України та набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАСУ .
Суддя О.Ю.Васильєв