Справа № 11-10/08 Головуючий у 1 інстанції Усік Н.Є.
Категорія: ч. 1 ст. 366, Доповідач Бешта Г.Б.
ч.1 ст. 172 КК України
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
м. Луцьк 1 лютого 2008 року
Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Волинської області в складі: головуючого-судді Бешти Г.Б.,
суддів Опейди В.О., Силки Г.І.,
з участю прокурора Смолюка Б.С.,
засудженого ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку кримінальну справу за апеляціями засудженого ОСОБА_1 та його захисника ОСОБА_2, прокурора Локачинського району на вирок Локачинського районного суду від 30 жовтня 2007 року, яким ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець та житель АДРЕСА_1, громадянин України, з середньою спеціальною освітою, одружений, на утриманні двоє малолітніх дітей, військовозобов'язаний, раніше не судимий, працює підприємцем, засуджений:
- за ч. 1 ст. 172 КК України до штрафу в сумі 510 гривень;
- за ч. 1 ст. 366 КК України до штрафу в сумі 510 гривень.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом часткового складання покарань ОСОБА_1 остаточно визначено покарання у виді штрафу в сумі 850 гривень.
Запобіжний захід засудженому до набрання вироком законної сили залишено підписку про невиїзд.
За цим вироком ОСОБА_1 визнаний винним в тому, що він, будучи службовою особою, суб'єктом підприємницької діяльності, умисно в порушення вимог ст. ст. 21, 24, 24-1, 253, 254 Кодексу законів про працю України в період з квітня 2005 року по квітень 2007 року без укладення трудової угоди використовував найману працю ОСОБА_3, в період з весни 2005 року по 11 червня 2007 року використовував найману працю громадянина ОСОБА_4, з яким лише 11 червня 2007 року був укладений трудовий договір.
В період з лютого 2007 року по червень 2007 року не сплачував страхові внески до управління пенсійного фонду в Локачинському районі за ОСОБА_5, з яким був укладений трудовий договір з 30.01.2007 року по 23.08.2007 року.
Внаслідок неукладення із зазначеними громадянами трудових угод, несплати страхових внесків, були приховані трудові відносини, чим грубо порушено законодавство про працю, що потягло в свою чергу суттєве порушення трудових та конституційних прав найманого працівника на захист та опіку зі сторони держави, а саме: права на працю шляхом укладення трудової угоди, права на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у випадку хвороби, повної або часткової втрати працездатності, права на відпочинок та отримання заробітної плати не нижче встановленого законодавством розміру, на захист та участь у професійних спілках, захист у суді при вирішенні трудових спорів.
Крім того, ОСОБА_1, будучи суб'єктом підприємницької діяльності та службовою особою, за період з лютого по травень включно 2007 року умисно подав в управління Пенсійного фонду України у Локачинському районі розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, в якому зазначив, що в нього працює лише один найманий працівник. Фактично в нього з 30.01.2007 року по червень 2007 року працював ще один найманий працівник ОСОБА_5, з яким був укладений трудовий договір, а також працювали громадяни ОСОБА_3, ОСОБА_4, з якими не були укладені трудові договори і за яких не були сплачені страхові внески.
24 квітня 2007 року ОСОБА_1 умисно подав у Локачинську міжрайонну виконавчу дирекцію фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звіт про нарахування внесків, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 1-й квартал 2007 року і в даному звіті вказав, що в нього, як в підприємця, працює лише один найманий працівник. Фактично ж працював ще один - ОСОБА_5, з яким був укладений трудовий договір.
В поданій на вирок апеляції засуджений ОСОБА_1 та його захисник ОСОБА_2 вказують на незаконність вироку, оскільки висновок суду щодо доведеності вини засудженого у скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України недостатньо підтверджений матеріалами справи, пред'явлене ОСОБА_1 обвинувачення неконкретне в часі, періоди роботи потерпілих ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які себе такими не визнають, не встановлено. Також не з'ясовано чи пов'язані ці роботи з підприємницькою діяльністю засудженого досудовим слідством та судом.
Факт подачі ОСОБА_1 в управління ПФУ у Локачинському районі розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягали сплаті, в якому вказано одного найманого працівника, хоча фактично працювало два працівники, дійсно мав місце. Однак в подальшому ця неточність засудженим була усунута при поданні аналогічних зведень за наступний період. Тоді ж були сплачені і страхові внески за весь період. Також зазначають, що за таке діяння передбачена адміністративна відповідальність ст. 165-1 КУпАП.
Аналогічні помилки у звіті за перший квартал 2007 року, поданому до міжрайонної дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1, з відому Фонду, виправлені в наступному кварталі.
Прохають вирок суду скасувати та виправдати ОСОБА_1 за пред'явленим обвинуваченням.
Прокурор в своїй апеляції вказує на неправильне застосування кримінального закону та невідповідності призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженого, зокрема не призначено додаткове покарання, в основу вироку покладено припущення щодо можливості настання тяжких наслідків для потерпілих. Прохає вирок суду скасувати, справу направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши доповідача, який виклав суть вироку, повідомив ким і в якому обсязі він оскаржений, виклав основні доводи апеляції, пояснення засудженого і його захисника, які підтримали свою апеляцію та прохали її задовільнити, міркування прокурора, який підтримав апеляцію прокурора та прохав вирок суду скасувати і постановити новий, а апеляцію засудженого ОСОБА_1 та його захисника залишити без задоволення, перевіривши матеріли справи, колегія суддів судової палати приходить до висновку, що апеляції підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст. 22 КПК України прокурор, слідчий і особа, яка провадить дізнання, зобов'язані вжити всіх передбачених законом заходів для всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи.
Згідно ст. 323 КПК України вирок суду повинен бути законним і обґрунтованим.
Проте ці вимоги закону під час досудового слідства і розгляду справи в судовому засіданні не були виконані, обставини, які мають істотне значення для вирішення питання чи дійсно в діях ОСОБА_1 є грубе порушення законодавства про працю, яке поставило у скрутне становище ОСОБА_3 і ОСОБА_4 та службове підроблення, належним чином не з'ясовані. Зазначені обставини належать до предмета доказування у кримінальній справі, з матеріалів якої не можна визначити форму вини та мотиви дій підсудного, залишилися нез'ясованими причини істотних суперечностей у доказах, якими обґрунтоване неконкретизоване у часі обвинувачення та які покладені в основу вироку суду.
Органами досудового слідства та судом не встановлено дійсних обставин справи, характер правовідносин між засудженим та потерпілими, належно не перевірено правдивість їх показів. ОСОБА_1 себе винним не визнав, заперечив факти незаконного використання праці найманих працівників, стверджував, що трудових прав цих працівників не порушував, пропонував їм укласти трудові угоди, але вони відмовились. Оскільки він не має бухгалтерської освіти, то допустив технічну помилку у звітах, яку у наступному звітному періоді виправив з відому і дозволу керівництва фондів.
Досудовим слідством не з'ясовано, а судом залишено поза увагою тривалість і час роботи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у підприємця ОСОБА_1, характер, види та об'єми виконуваних ними робіт, чи пов'язані ці роботи з підприємницькою діяльністю засудженого.
Якщо пов'язані, то не встановлено і не допитано осіб, для яких потерпілі виготовляли столярні вироби або ремонтували меблі, не з'ясовано чи оплачували вони ці роботи ОСОБА_1
Належним чином не перевірено, чи дійсно потерпілі в майстерні ОСОБА_1 виготовляли для себе столярні вироби, їх кількість та місцезнаходження, чи мають вони допуск для роботи на цих верстатах, і чи відповідають вимогам техніки безпеки ці верстати.
Необхідно також з'ясувати, які трудові права працівників, працю яких використовував ОСОБА_1, порушено, чи ці порушення поставили їх у скрутне становище.
Крім цього, досудовим слідством ОСОБА_1 пред'явлено неконкретне у часі обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України. Не встановлено, в які конкретно періоди працювали у ОСОБА_1 визнані потерпілими ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Досудовим слідством не перевірялось, а судом не звернуто увагу на те, що за дії ОСОБА_1 по фактах подачі звітів з помилками та несплати страхових внесків до ПФУ та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності передбачено ст. ст. 165-1, 165-4 КУпАП адміністративну відповідальність.
Таким чином, органи досудового слідства допустили істотну неповноту дослідження обставин справи, а суд не усунув її під час розгляду справи, що суттєво вплинуло на законність і обґрунтованість постановленого щодо ОСОБА_1 вироку, тому він підлягає скасуванню.
Оскільки цю неповноту неможливо усунути в процесі судового розгляду, то у відповідності до вимог ст. 281 КПК України та п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.02.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування» дану справу слід направити на додаткове розслідування, під час якого необхідно провести вищезазначені дії, а за потреби - і інші слідчі дії. Зокрема, слід детально перевірити показання потерпілих ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо виконуваних ними робіт у підприємця ОСОБА_1, чи мало місце порушення їх трудових прав, і якщо мало, то чи були вони в зв'язку з цим поставлені у скрутне становище.
В залежності від встановленого, слід вирішити питання про наявність чи відсутність підстав притягнення ОСОБА_1 до відповідальності.
Оскільки вирок скасовується, то підлягає скасуванню і окрема постанова суду від 30.10.2007 року щодо потерпілого ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 365, 367, 374 КПК України, колегія суддів судової палати -,
у х в а л и л а:
Апеляції засудженого ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2 та прокурора Локачинського району задовольнити частково.
Вирок Локачинського районного суду від 30 жовтня 2007 року щодо ОСОБА_1 та окрему постанову суду від 30 жовтня 2007 року скасувати, а справу направити прокурору Локачинського району для проведення додаткового розслідування.
Запобіжний захід ОСОБА_1 залишити попередній - підписку про невиїзд.
Головуючий: /підпис/ Бешта Г.Б.
Судді: /підписи/ Опейда В.О., Силка Г.І.
Згідно з оригіналом:
Суддя апеляційного суду
Волинської області Г.Б.Бешта