УХВАЛА
іменем україни
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючого Єлфімова О.В.,
суддів Марчук Н.О., Пузиревського Є.Б.,
з участю прокурора Підвербної Г.Я.
розглянула в судовому засіданні 21 червня 2011 року в м. Києві касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 жовтня 2010 року та ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Черкаської області від 9 грудня 2010 року.
За змістом вказаних судових рішень постановою оперуповноваженого УДСБЕЗ ГУ МВС України в Черкаській області від 13 жовтня 2009 року відмовлено в порушенні кримінальної справи.
ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою на вказане рішення оперуповноваженого, й постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 жовтня 2010 року його скаргу залишено без задоволення.
Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 9 грудня 2010 року постанову районного суду залишено без зміни.
У касаційній скарзі заявник ОСОБА_1 просить скасувати постанову та ухвалу, а справу - направити на новий судовий розгляд. Свої вимоги мотивує тим, що органи дізнання безпідставно відмовили йому у порушенні кримінальної справи, не обґрунтувавши вартість викраденого майна, не встановив осіб, які викрали техніку, а суди не звернули уваги на вказані порушення.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, яка підтримала скаргу частково з підстав істотного порушення судами вимог кримінально-процесуального закону , перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 87 КПК України на вимогу хоча б одного учасника судового розгляду справи у суді першої чи апеляційної інстанції здійснюється повне фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Як убачається із матеріалів справи, 12 жовтня 2010 року заявник ОСОБА_1 подав письмове пояснення по справі та заяву із проханням розглядати справу без його участі, однак з проведенням фіксації судового процесу.
З протоколу судового засідання від 29.10.2010 року вбачається, що клопотання заявника про фіксацію судового процесу не обговорювалось та не вирішувалось, дані про технічні характеристики звукозаписувального засобу та носія аудіоінформації також у протоколі судового засідання відсутні.
У зв’язку з цим колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону.
Відповідно до положень, передбачених у п. 10 ч. 2 ст. 370 КПК України, вирок ( постанова ) підлягають скасуванню, якщо перебіг судового процесу у передбачених цим Кодексом випадках не фіксувався технічними засобами.
Оскільки указане порушення залишилося поза увагою апеляційної інстанції, ухвала апеляційного суду по цій справі теж підлягає скасуванню, а справа – направленню на новий судовий розгляд, під час якого суду необхідно розглянути справу і постановити законне та обґрунтоване рішення, перевіривши також доводи, викладені у касаційній скарзі заявника.
Керуючись ст.ст. 394-396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 жовтня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Черкаської області від 9 грудня 2010 року по справі за скаргою ОСОБА_1 на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
С у д д і:
Єлфімов О.В. Марчук Н.О. Пузиревський Є.Б.