Судове рішення #16410220

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

                           

            

Дата документу 19.05.2011

Справа № 2-а-1897

                                                                                                              2011 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

(в порядку скороченого провадження)

19 травня  2011 року                                                                                 смт Криве Озеро

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

в складі: головуючого –судді                         Репушевської О.В.

              

розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за  позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов»язання  вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

          ОСОБА_1  звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївської області про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 листопада 2010 року.

          Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.

          Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції  1 категорії безстроково, що підтверджується відповідним посвідченням серії А № 009728 виданим Миколаївською обласною державною адміністрацією 02 лютого 1993 року.

          Згідно довідки Миколаївської обласної медико-соціальної експертної комісії серії МСЕ-08 № 039062 з 14 листопада 2008 року ОСОБА_1  безстроково  встановлено другу групу інвалідності, пов’язаної з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

          Відповідно до ст.. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорії 1 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

          Згідно ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції від 06 червня 1996 року ЗУ № 230/96-ВР) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою та віднесеним до категорії І, не можуть бути нижчими: по ІІ групі інвалідності –8 мінімальних пенсій за віком,  по ІІІ групі інвалідності –6 мінімальних пенсій за віком.

          Згідно ст.. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( в редакції від 19 грудня 1991 року ЗУ № 2001-ХІІ) особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірах: інвалідам ІІ групи –75 % мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи –50 % мінімальної пенсії за віком.

          У відповідності до ст.. 53 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

          За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

          Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

          Суд не приймає до уваги заперечення відповідача та його посилання на ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щодо повноважень Кабінету Міністрів України, оскільки останньому надано право визначати порядок обчислення пенсій по інвалідності, а не змінювати їх розмір, встановлений законом.

          Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

          Реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань судом до уваги не приймається.

          Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці зміни до ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року визнано неконституційними.

Відповідно до ст.152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

В період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року чинними були норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року тому в цей період позивачу нараховувалась пенсія згідно закону.

          З 22 травня 2008 року по теперішній час відповідач проводить розрахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії у розмірах встановлених   Постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, які не відповідають положенням ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

          Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при вирішенні даного спору, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями, наведеними вище, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

          Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Між тим, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій, пенсійний орган діяв всупереч цим вимогам закону, тобто неправомірно, вважаючи, що при визначенні розміру пенсій позивача слід виходити з розмірів, встановлених  Постановами Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року, № 530 від 28 травня 2008 року та № 654 від 16 липня 2008 року, поскільки Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати, а не мінімальної пенсії.

          10 листопада 2010 року Кривоозерським районним судом Миколаївської області розглянута адміністративна справа за  позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївської області про поновлення строку звернення до суду, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії та була винесена постанова, якою визнані неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та доплати державної та додаткової пенсій.

          Зобов»язано  Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії  за період  з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по 13 листопада 2008 року як інваліду ІІІ групи в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, з 14 листопада 2008 року по 10 листопада 2010 року як інваліду ІІ групи в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції від 06 червня 1996 року ЗУ № 230/96-ВР) та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та провести доплату недоплаченої державної пенсії.

          Зобов»язано  Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю  за період  з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 13 листопада 2008 року як інваліду ІІІ групи в розмірі -  50 % мінімальної пенсії за віком, з 14 листопада 2008 року по 10 листопада 2010 року як інваліду ІІ групи в розмірі  - 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції від 19 грудня 1991 року ЗУ № 2001-ХІІ) та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та провести доплату недоплаченої додаткової пенсії.

          У зв’язку з викладеним вище, суд вважає, що вимога позивача щодо зобов’язання Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій з 11 листопада 2010 року по 11  травня 2011 обґрунтована та підлягає задоволенню з урахуванням раніше здійснених виплат.

          Сторони звільнені від сплати судових витрат по справі на підставі Декрету Кабінету Міністрів України «Про Державне мито», тому судові витрати відносяться на рахунок держави.

          На підставі  ст..ст. 8, 19, 22, 152 Конституції України, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.. 76 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»,керуючись ст..ст. 8,10,11,12,17,69,94,158,160-163,167,170,186  КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

          Позовні вимоги задовольнити.

          Визнати неправомірною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі Миколаївської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та доплати державної та додаткової пенсій.

          Зобов»язати  Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії  за період  з 11 листопада 2010 року по 11 травня 2011 року як інваліду ІІ групи в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції від 06 червня 1996 року ЗУ № 230/96-ВР) та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та провести доплату недоплаченої державної пенсії.

          Зобов»язати  Управління пенсійного фонду України в Кривоозерському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю  за період  з 11 листопада 2010 року по 11  травня  2011 року як інваліду ІІ групи в розмірі  - 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції від 19 грудня 1991 року ЗУ № 2001-ХІІ) та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»та провести доплату недоплаченої додаткової пенсії.

          Постанова суду підлягає негайному виконанню.

          На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через Кривоозерський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

           

СУДДЯ(підпис):

Копія вірна:

Суддя Кривоозерського

районного суду                                                                                              ОСОБА_2

  • Номер: 2-а-3560/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1897/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Репушевська О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.03.2011
  • Дата етапу: 04.05.2011
  • Номер: 2-а/1506/5859/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1897/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Репушевська О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.10.2011
  • Дата етапу: 26.10.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1897/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Репушевська О.В.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.02.2011
  • Дата етапу: 19.04.2013
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1897/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Репушевська О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.02.2011
  • Дата етапу: 09.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація