ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"13" червня 2006 р. 10 год. 00 хв. |
м. Одеса Справа № 11/173-06-4603А |
Господарський суд Одеської області у складі:
Судді Власової С.Г.
При секретарі Язикова О.М.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (за довіреністю).
від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Овідіопольської селищної ради про визнання дій неправомірними та про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ: Фізична особа -підприємець ОСОБА_2 (далі -Позивач) звернувся до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом до Овідіопольської селищної ради (далі - Відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки.
Позивач на позовних вимогах наполягає, 13.06.2006 р. уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправними дії Овідіопольської селищної ради з питання відмови від укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,192 га за адресою: АДРЕСА_1 строком на один рік з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 та зобов'язати Овідіопольську селищну раду укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,192 га за адресою АДРЕСА_1 строком на один рік з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення представнику відповідача ухвали суду під розписку (№ 125113 від 26.05.2006 р., а.с.49), в судові засідання 05.06.2006 р. та 13.06.2006 р. не з'явився, своїм правом на захист не скористувався, відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справа вирішується на основі наявних в ній доказів згідно п. 6 ст. 71 КАС України.
Розглянув матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 23.06.2004 року, який посвідчений приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області Куркан Н.Ф. Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 придбав будівлі та споруди (кафе ІНФОРМАЦІЯ_1, магазин ІНФОРМАЦІЯ_2, адмінбудинок, два склади) за адресою АДРЕСА_1.
15.07.2004 р. Овідіопольське Районне бюро технічної інвентаризації зареєструвало зазначений договір та надало витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно реєстраційний НОМЕР_1, номер запису 303 в книжці 3, в якому власником зазначено Позивача ,видано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно НОМЕР_2 (а.с. 17).
Рішенням Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 10.09.2005 року Суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0, 192 га., який розроблено Товариством з обмеженою відповідальністю “Регіональний земельно-кадастровий аналітичний центр” на підставі договору НОМЕР_3.
Вказаний проект відведення земельної ділянки погоджений Овідіопольським районним відділом земельних ресурсів Одеської області, а також Санітарно-епідеміологічною станцією Овідіопольського району Одеської області, що підтверджується відповідними погодженням № 54/в від 31.01.2004 р., № 45 від 13.01.2006 р.
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_2 звернувся до Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області з заявою про укладення договору оренди строком на 1 рік земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 0,192 га.
Листом № 02-07/536 від 05.05.2006 р. Овідіопольська селищна рада Овідіопольського району Одеської області відмовила заявнику в укладенні договору оренди земельної ділянки у зв'язку з тим, що заявником не вирішено питання з власником сусідньої земельної ділянки, яка належить останньому з XIX в. н.е. (а.с.38).
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни його цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.
З огляду на викладене вбачається обов'язок позивача згідно законодавства укласти договір оренди земельної ділянки з метою правомірного користування належними йому на праві власності об'єктами нерухомості, що знаходяться на даній земельній ділянці.
Згідно ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель комунальної власності, подає до відповідного органу місцевого самоврядування за місцем розташування заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача в оренду земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення (зокрема, коли ця ділянка вже передавалась іншим особам в оренду), здійснюється без розроблення проекту її відведення.
Згідно ст. 123 ЗК України, для розгляду заяви (клопотання) особи, що бажає отримати землю в оренду, встановлено місячний строк. Згідно ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу.
Враховуючи наведені норми законодавства, а також відмову Відповідача в укладенні договору оренди земельної ділянки листом без мотивованих пояснень та посилань на відповідні положення нормативно-правових актів, відсутність документів, підтверджуючих право будь-яких інших осіб на спірну земельну ділянку, а також враховуючи те, що відмова в наданні в оренду земельної ділянки порушує права власника об'єктів нерухомості, які розташовані на цій земельній ділянці, за умов виконання ним всіх передбачених законодавством заходів та вимог, суд дійшов висновку, що відмова Овідіопольської селищної ради Овідіопольського району Одеської області є необґрунтованою, суперечить вимогам чинного законодавства у зв'язку з наявністю всіх законних підстав для задоволення клопотання про укладення договору оренди.
При цьому, доводи Позивача про порушення його законних прав власника заслуговують на увагу, оскільки позбавлення позивача можливості користування спірною земельною ділянкою є позбавленням можливості користуватися належним йому на підставі договору купівлі-продажу від 23.06.2004 р. майном, що є порушенням статті 55 Закону України "Про власність", відповідно до якої власник не може бути позбавлений права власності на своє майно, крім випадків, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України. Вилучення майна у власника допускається при зверненні стягнення на це майно за зобов'язаннями власника у випадках і порядку, передбачених Законом України "Про власність", а також Цивільним і Цивільно-процесуальним кодексами України.
Згідно Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та інше.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України повноваження в галузі земельних відносин щодо надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належить сільським, селищним, міським радам. Згідно ст. ст. 116, 124 Земельного кодексу України набуття права на землю юридичними особами із земель комунальної власності здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів місцевого самоврядування, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Згідно п. 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання регулювання земельних відносин.
Статтею 52 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до повноважень виконавчого комітету ради віднесено попередній розгляд проектів рішень з питань, що вносяться на розгляд відповідної ради, в тому числі і з питань надання земель юридичним особам у користування на умовах оренди. Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради є його засідання.
Аналізуючи норми чинного законодавства України, що регулює земельні відносини, суд дійшов висновку про те, що вирішення питання надання або відмови у наданні земельної ділянки відноситься до компетенції Овідіопольської селищної ради Овідіопольского району Одеської області шляхом прийняття відповідного рішення.
При цьому слід зазначити, що чинними нормами законодавства не надано повноважень селищній раді відмовляти в укладенні договору оренди земельної ділянки листом без проведення пленарного засідання та прийняття відповідного рішення, оскільки відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і згідно ст. 24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Тому дії Овідіопольської селищної ради Одеської області щодо відмови в укладенні договору оренди земельної ділянки листом без розгляду вказаного питання на пленарному засіданні при наявності достатніх підстав для задоволення відповідного клопотання є протиправними.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинy им рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Захист порушеного права здійснюється шляхом визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до ст.ст. 319, 321 ЦК України, ст.ст. 24, 52 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 116, 120, 124 Земельного кодексу України, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі з віднесенням судових витрат за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 87, 89, 94, п. 6 Перехідних положень, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії Овідіопольської селищної ради з питання відмови від укладення договору оренди земельної ділянки загальною площею 0, 192 га за адресою: АДРЕСА_1 строком на один рік з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, код НОМЕР_4 (АДРЕСА_2).
3. Зобов'язати Овідіопольську селищну раду укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0, 192 га за адресою АДРЕСА_1 строком на один рік з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, код НОМЕР_4 (АДРЕСА_2).
4. Стягнути з п/р 31419537600361 в Державному казначействі Овідіопольського району Одеської області МФО 828011 Овідіопольської селищної ради (смт. Овідіополь, вул. Суворова, 2-а, код 225086,) на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_2, код НОМЕР_4 (АДРЕСА_2) 3,40 грн. -судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Власова С.Г.