ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2006 р. | Справа № 4/226-3004 |
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М.
при секретарі судового засідання Вакулі І.І.
Розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит", вул. Південна, 23, м. Тернопіль, 46027
до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вул. Танцорова, 51, м. Тернопіль, 46000
За участю представників сторін:
позивача:
відповідача: Рожанська І.Я. –доручення №01-21-55 від 16.01.2006 р.
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов’язки, передбачені ст.ст. 49, 51, 130 КАС України, роз’яснено.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит", м. Тернопіль, звернулося до господарського суду Тернопільської області з адміністративним позовом до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Тернопіль, про визнання протиправною бездіяльності Міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по фінансуванню витрат ТОВ "Тер Аудит" за матеріальним забезпеченням та соціальними послугами із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; стягнення 1550 грн. майнової та 2000 грн. моральної шкоди.
В обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно не проведено фінансування витрат ТОВ "Тер Аудит" по виплаті допомог по соціальному страхуванню в сумі 1550 грн. через недостатність нарахованих страхових внесків товариства, у зв’язку з чим йому завдано майнової шкоди в сумі такого недофінансування (1550 грн.), а також моральної шкоди, що з урахуванням специфіки господарської діяльності позивача (аудиторська діяльність) зумовлено приниженням його ділової репутації, розмір якої ним оцінено у 2000 грн.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що за результатами проведеної 26.05.2006 р. камеральної перевірки ТОВ "Тер Аудит" було здійснено коригування суми, яка підлягає фінансуванню шляхом її зменшення на 1550 грн. Причиною цього стало неправильне тлумачення та застосування позивачем законодавства, у зв’язку з чим останнім безпідставно призначено і виплачено допомогу при народженні дитини працівниці Стопник-Медведюк О.С. Відтак вважає позовні вимоги безпідставними.
Розгляд справи у відповідності до ст. 150 КАС України відкладався на 23.08.2006 р., в судовому засіданні оголошувались перерви до 31.08.2006 р. 15-30, та до 05.09.2006 р. до 15-00, про що зазначено в протоколах судових засідань.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу в порядку ст.41 КАС України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін в судових засіданнях, господарським судом встановлено наступне:
- відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом;
- правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ (далі –Закон №2240), який набрав чинності з 01.01.2001р.;
- відповідно до статті 1 Закону №2240 загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом;
- статтею 5 цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, здійснюється, зокрема, за принципами обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та відповідальності роботодавців і Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
У відповідності до Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. №16 (далі - Інструкція), виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, здійснюється страхувальниками, зазначеними у пунктах 2.1 та 2.2 цієї Інструкції. Вказані витрати страхувальники-роботодавці здійснюють в рахунок коштів Фонду з відповідним врахуванням проведених витрат при сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Згідно п.6.9 Інструкції, якщо витрати, проведені страхувальником-роботодавцем, за звітний квартал перевищують нараховану суму страхових внесків та інших платежів, то різниця між сумою витрат і сумою страхових внесків зараховується в рахунок сплати наступного кварталу. Якщо ж витрати не можуть бути покриті страховими внесками і в наступному кварталі, то сума перевищення, з урахуванням очікуваного результату в наступному кварталі, відшкодовується страхувальнику-роботодавцю органом реєстрації після одержання від нього звіту за формою ф4 - ФСС з ТВП за минулий квартал, а у випадку, коли належна сума страхових внесків не покриває витрат, може провадитись і до одержання звіту за формою ф4 - ФСС з ТВП при обов'язковому поданні довідки-розрахунку за підписом керівника, головного бухгалтера, завіреної печаткою підприємства.
- 11.05.2006 р., у відповідності до вимог Інструкції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит" подало Міжрайонній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності м. Тернополя та Тернопільського району довідку-розрахунок за №1378 на профінансування витрат на виплату допомог, а саме: допомоги при народженні дитини (для працівника Дуди О.), допомоги на дитину до досягнення нею 3-річного віку (для працівників: Байда Г.Б., Пушкар О., Дуда О., Стопник О.С.) через недостатність нарахованих страхових внесків на загальну суму 5014 грн.18 коп.
Так як Міжрайонна виконавча дирекція м. Тернополя та Тернопільського району Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є юридичною особою (згідно довідки Головного управління статистики у Тернопільській області №07-36 від 04.11.2005 р.), а відповідно до ст. 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі –позивачами і відповідачами –можуть бути підприємства, установи і організації, що володіють статусом юридичної особи, тому відповідачем у даній справі виступає Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як суб’єкт владних повноважень.
Оскільки ТОВ "Тер Аудит" перебуває на спрощеній системі оподаткування, і відповідно до п.2 Указу Президента України від 03.07.1998 р. №727/98 (в редакції Указу від 28.06.1999 р. №746/99) не являється платником збору на обов’язкове соціальне страхування, так як сплачує його в складі єдиного податку (11%), а очікувані нарахування страхових внесків з планового фонду оплати праці найманих працівників на ІІІ квартал 2006 р. згідно розрахунку позивача складають 125 грн. 70 коп. (згідно поданого Розрахунку-підтвердження для фінансування страхувальника по зменшенню заборгованості за Фондом –110 грн. 04 коп.), а тому належна до нарахування сума страхових внесків не покриває витрат на виплату допомог по соціальному страхуванню на загальну суму 5014 грн. 18 коп., у зв’язку з чим останні підлягають фінансуванню за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в повному обсязі.
Як свідчать матеріали справи, Міжрайонна виконавча дирекція м. Тернополя та Тернопільського району Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності свого обов’язку щодо додаткового фінансування з коштів Фонду в разі перевищення суми фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, над сумою нарахованих страхових внесків, всупереч вимогам Закону №2240 та вищезазначеної Інструкції не виконав, тим самим завдавши Товариству з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит" майнової шкоди в сумі такого недофінансування, що станом на день розгляду справи в суді складає 1550 грн. 00 коп.
Згідно ст. 31 Закону №2240 за порушення цього Закону, інших нормативно-правових актів про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а також за шкоду, заподіяну застрахованим особам внаслідок невиконання, несвоєчасного або неповного виконання умов загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, Фонд, його органи, працівники виконавчої дирекції та виконавчих дирекцій відділень Фонду несуть відповідальність згідно з законодавством.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по фінансуванню витрат ТОВ "Тер Аудит" за матеріальним забезпеченням та соціальними послугами із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а також щодо стягнення внаслідок такої бездіяльності 1550 грн. майнової шкоди, а тому позов цій частині підлягає до задоволення.
Заперечення Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо того, що позивач безпідставно провів виплату допомоги при народженні дитини працівниці товариства Стопник-Медведюк О.С. (оскільки така допомога призначається і виплачується за основним місцем роботи, в даному випадку –підприємницька діяльність), в зв’язку з чим відповідачем зменшено суму, яка підлягає фінансуванню на 1550 грн., до уваги судом не беруться як такі, що не базуються на фактичних обставинах справи.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача 2000 грн. моральної шкоди підлягають до задоволення частково – в сумі 1000 грн., оскільки:
- відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової та не пов’язана із розміром цього відшкодування і полягає у приниженні честі, гідності та ділової репутації юридичної особи;
- згідно положень постанови пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995р. №4 з наступними змінами і доповненнями „Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Під немайновою шкодою, заподіяною юридичній особі, слід розуміти втрати немайнового характеру, що настали у зв’язку з приниженням ділової репутації, посягання на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку, розголошення комерційної таємниці, а також дії, спрямовані на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності;
- тобто доказами, які суд вважає належними і допустимими, у відповідності до вимог ст. 70 КАС України, що підтверджують право позивача на відшкодування моральної шкоди є факт відмови відповідача у фінансуванні виплат допомогою застрахованим особам, як негативне явище, заподіяне юридичній особі незаконними діями Фонду.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.138, 160, 161, 163 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовільнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Міжрайонної виконавчої дирекції м.Тернополя та Тернопільського району Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Тернопіль, вул. Медова, 2, по фінансуванню витрат Товариства з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит" за матеріальним забезпеченням та соціальними послугами із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням.
3. Стягнути з Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Тернопіль, вул. Танцорова, 51, м. Тернопіль, код 21157645:
- на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тер Аудит", м.Тернопіль, вул. Південна, 23, код 21141644 –1550 (одну тисячу п’ятсот п’ятдесят) грн. 00 коп. майнової шкоди, 1000 (одну тисячу) грн. 00 коп. моральної шкоди, 187 (сто вісімдесят сім) грн. 00 коп. в повернення сплаченого державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. В решті позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі "22" вересня 2006 р. до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя Н.М. Бурда