ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
05.07.11 р. № 9/1-62
Господарський суд Донецької області у складі судді Марченко О.А., без виходу в судове засідання, розглянувши матеріали
за позовом Товариства захисту прав ошуканих безпорадних хворих споживачів, м. Мар’їнка, в інтересах невизначеного кола споживачів, у тому числі члена об’єднання ОСОБА_1, м. Донецьк
до відповідача Донецької академії автомобільного транспорту, м.Донецьк
про визнання дій у відношенні невстановленого кола осіб протиправними та припинення дій
Суть спору:
Товариство захисту прав ошуканих безпорадних хворих споживачів, м. Мар’їнка, в інтересах невизначеного кола споживачів, у тому числі члена об’єднання ОСОБА_1, м. Донецьк, звернулося до господарського суду з позовом до Донецької академії автомобільного транспорту, м.Донецьк про визнання дій у відношенні невстановленого кола осіб протиправними та припинення дій.
Суд, дослідивши надані матеріали, відмовляє позивачу у прийнятті позовної заяви з наступних підстав.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України;
З огляду на ст.12 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України, якщо її подано з порушенням правил підвідомчості справ господарським судам, встановлених у даній статті.
Відповідно до Закону України „Про захист прав споживачів”, який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів. Споживач –фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов’язків найманого працівника (п. 22 ст. 1 Закону України „Про захист прав споживачів”).
Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі спори щодо захисту порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичною особи. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатись фізичні особи, що не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Стаття 12 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що господарським судам підвідомчі зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
В даному випадку спір виник між фізичною особою ОСОБА_1 в інтересах якого заявлено позов Товариством захисту прав ошуканих безпорадних хворих споживачів та юридичною особою Донецькою академією автомобільного транспорту щодо визнання дій Донецької академії автомобільного транспорту щодо надання не повної інформації про практику використання посадових документів об’єднання споживачів, для порушення кримінальної справи проти споживача права якого були порушені у відношенні невизначеного кола споживачів, та припинення цих дій, а не між самим товариством та відповідачем по справі.
Наразі, спір не є корпоративним в розумінні п.4 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, тобто у господарських судах не можуть розглядатися спори між фізичними особами, які не є суб’єктами підприємницької діяльності і юридичною особою, суб’єктом підприємницької діяльності.
Крім того, відповідно до ст. 23 Господарського процесуального кодексу України позов може бути подано кількома позивачами чи до кількох відповідачів. Кожен з позивачів або відповідачів щодо іншої сторони виступає в судовому процесі самостійно.
Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу до прийняття рішення господарським судом, подавши позов до однієї або двох сторін (ч. 1 ст. 26 Господарського процесуального кодексу України).
Дана позовна заява подана „в інтересах невизначеного кола осіб, у тому числі члена обєднання хворих споживачів ОСОБА_1 ”, що є порушенням норм господарського процесуального кодексу України.
У відповідності з п. 1 ч. 1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст.62, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд –
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті позовної заяви Товариства захисту прав ошуканих безпорадних хворих споживачів, м. Мар’їнка, в інтересах невизначеного кола споживачів, у тому числі члена об’єднання ОСОБА_1, м. Донецьк до відповідача Донецької академії автомобільного транспорту, м.Донецьк про визнання дій у відношенні невстановленого кола осіб протиправними та припинення дій.
Додаток на адресу позивача: позовна заява вих. №03-50 від 01.07.2011р. з доданими до неї документами всього на 35 аркушах.
Суддя Марченко О.А.