УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22а-21413/11 Головуючий в 1 інстанції - Щеняєва І.Б.
Категорія 10.3.3 (4) Доповідач – Братіщева Л.А.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
29 червня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Братіщевої Л.А.
суддів: Михайлів Л.В., Савіної Г.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кривому Розі адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради на постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 16 листопада 2009 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради про визнання дій протиправними, поновлення пропущеного права та стягнення недоотриманої уми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернулася із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради ( надалі – УПСЗН) про визнання дій протиправними, поновлення пропущеного права та стягнення недоотриманої уми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку посилаючись на те, що з липня 2008 року вона перебуває на обліку у відповідача й отримує від нього щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі, ніж встановлено Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Просила суд визнати протиправною відмову УПСЗН у перерахунку та виплаті недоотриманої суми допомоги, та стягнути з відповідача недоотриману допомогу у розмірі 6136,60грн.
Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 16 листопада 2009 року позов задоволено частково, визнано протиправними дії УПСЗН виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо відмови в перерахунку та виплаті недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009р., зобов’язано відповідача нарахувати та сплатити ОСОБА_1 недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною за період з 01.01.2009р. по 31.07.2009р. в розмірі 3773грн.
В іншій частині позову – відмовлено.
Не погодившись із постановою суду позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення її позовних вимог в повному обсязі. Зокрема, суд першої інстанції розглянув не всі позовні вимоги, оскільки вона просила задовольнити її позовні вимоги за період з 19.09.2008р. по 31.07.2009р. та стягнути суму недоотриманої допомоги.
Відповідач також подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищезазначену постанову суду в частині задоволених позовних вимог. Вказує, що бюджетом не передбачені видатки для виплати допомоги в розмірі, який визначив суд. Також, судом першої інстанції не враховано, що відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, проводив позивачу виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у межах бюджетних асигнувань, при цьому кошти на виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, в нього відсутні й оскільки законодавчо це питання не врегульовано, то він не є належним відповідачем по справі. Кім того, вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг та заявлених позовних вимог колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, а УПСЗН Саксаганської районної у місті ради підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 у зв’язку з народженням сина – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку УПСЗН Саксаганської районної у місті ради та отримує щомісячно соціальну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 частині визнання протиправними дій відповідача по сплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009р. та зобов’язуючи відповідача нарахувати та сплатити ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги в розмірі 3773грн. за період з 01.01.2009р. по 31.07.2009рік., суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем за цей період здійснювалась виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в заниженому розмірі.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вирішуючи спір, суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права.
Згідно абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Однак, положення абзацу третього частини другої статті 56 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007) і втратило чинність з 09.07.2007 року.
Таким чином, після прийняття рішення Конституційним судом України відповідач повинен був здійснити перерахунок допомоги позивачці у розмірах, передбачених ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" .
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідки відповідач здійснював виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно до вищезазначеного порядку та розмірів (а.с. 14).
Частково задовольняючи позовні вимоги за період з 01.01.2009р. по 31.07.2009р., суд першої інстанції виходив з того, що у 2009 році відповідач діяв неправомірно, всупереч вимог ст.. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
У відповідності до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання відповідача нарахувати та сплатити позивачці допомогу за період з 01.01.2009р. по 31.07.2009р. суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, оскільки відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. На дійсний час є чинним порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 . Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Норми статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" на дійсний час є чинними, визнані неконституційними не були, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік задоволенню не підлягають.
За таких обставин колегія суддів вважає, що у суду були відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплати недоотриманої суми допомоги та зобов’язання відповідача нарахувати та сплатити ОСОБА_1. недоплачену державну допомогу з 01.01.2009р. по 31.07.2007р., а тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні цих поз