№2- 41/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2008 року Печерський районний суд м. Києва в складі :
головуючого -судді Кафідової О.В.,
при секретарі - Глібко Н.В., Рудницькій З.А.,Своринь Ю.Г.,Нечаєвій Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом Акціонерного комерційного Промислово-Інвестиційного Банку до Головного редактора газети „Комерсанть”ОСОБА_5 , Товариства з обмеженою відповідальністю „Комерсанть-Україна” , ОСОБА_1, ОСОБА_2 , Закритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” про визнання недійсною інформації , захист ділової репутації , відшкодування моральної шкоди ,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання недійсною інформації , захист ділової репутації і відшкодування моральної шкоди , просить постановити рішення , яким визнати такою , що не відповідає дійсності та принижує ділову репутацію Промінвестбанку інформацію , розміщену в газеті „Комерсанть” в рубриці „Деловые новости» на сторінці №НОМЕР_1 в статті під назвою „ПИБ раскручивает скандал. Чтобы отстоять счета энергорынка» в частині , що стосується Промивестбанку, а саме :
„...До появления наших предложений ПИБ кредитовал рынок под 17-18 процентов годовых, - заявил господин ОСОБА_2 , а сейчас снизил ставки на 3-4 процента»;
«Так по словам директора департамента финансовой политики ОСОБА_1 , за четыре года работы с энергорынком ПИБ выдал кредитов на 61 млрд. грн. , на чем ежегодно зарабатывал более 2 млрд. грн. , Три четверти этой суммы - потери госбюджета»;
«с целью дополнительного воздействия на суд и Кабмин ПИБ подготовил план широкой пиар-компании»;
«Зампредправления ПИБ ОСОБА_3»;
«Заявила зампредправления ПИБ ОСОБА_4»;
«По словам предправления Ощадбанка ОСОБА_2 , госбанки предложили рынку кредиты под 12-14 % годовых в гривне , что существенно дешевле кредитов ПИБ»;
«В Минэкономике заявили «Ъ» , что кредитование в ПИБ не выгодно рынку и ведет к потерям госбюджета .»
Крім того , позивач просить зобов”язати відповідачів спростувати на сторінках газети „Комерсанть” інформацію , яка викладена в статті розміщеній 28.02.2006 року в рубриці „Деловые новости» на сторінці №7 під назвою „ПИБ раскручивает скандал. Чтобы отстоять счета энергорынка» вищезазначеного змісту та стягнути з відповідачів солідарно моральну шкоду в сумі 60 000 грн. 00 коп. .
В судовому засіданні представник позивача підтримав зазначені позовні вимоги , просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини , викладені в позові .
Представник відповідачів ОСОБА_5. , ТОВ „Комерсанть-Україна” позов визнав частково , просив задовольнити позов в частині зазначення правильної посади ОСОБА_4 та ім”я ОСОБА_3 , в іншій частині просив в задоволенні позову відмовити , посилаючись на те , що позовні вимоги безпідставні та необгрунтовані , та на те , що в статті не була поширена недостовірна інформація відносно позивача , яка б могли завдати моральної шкоди позивачу та підлягала б спростуванню, тому відсутні підстави для задоволення позову.
Представник відповідача ЗАТ „Державний ощадний банк України” в судовому засіданні позов не визнав , посилаючись на те , що відсутні будь які підстави для визнання інформації , викладеної в спірній статті недійсною та такою , що принижує ділову репутацію позивача та завдає моральної шкоди , просив відмовити в задоволенні позову .
Відповідач ОСОБА_2. в судове засідання неодноразово не з”явився, про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином , причини неявки суду не повідомив , суд визнав можливим слухати справу у відсутність безпосередньо відповідача . Представник відповідача ОСОБА_2 в письмових запереченнях проти позову заперечував , посилаючись на безпідставність позовних вимог та їх необгрунтованість ( а.с. 82-85).
Суд , вислухавши пояснення сторін , представників сторін, вивчивши письмові докази , приходить до наступних висновків .
В судовому засіданні встановлено , що в в газеті „Комерсанть” в рубриці „Деловые новости» на сторінці №НОМЕР_1 в статті під назвою „ПИБ раскручивает скандал. Чтобы отстоять счета энергорынка» була надрукована стаття за підрубрикою - конкуренція , в якій надана інформація щодо судових спорів , спорів між банками відповідачами між собою , в якій приводяться вислови осіб , причетних до діяльності банків та надана критична оцінка ситуації .
Як вбачається з наданих позивачем копій наказів , судом встановлено , що дійсно в спірній статті зроблено помилку при написанні імені ОСОБА_3 , яка є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не ІНФОРМАЦІЯ_2 та невірно зазначена посада ОСОБА_4 , яка з 23.11.2004 року була призначена на посаду директора Департаменту паливно-енергетичного комплексу ( а.с. 127-128) .
Зазначені обставини не заперечувались сторонами в судовому засіданні , тому суд вважає вимоги позивача в частині спростування інформації з метою виправлення посилки та зазначення правильного ім”я ОСОБА_3 та дійсної посади ОСОБА_4 , підлягають задоволенню .
При цьому , відсутні правові підстави вважати , що саме вищезазначені помилки вплинули на ділову репутацію позивача АКБ „Промінвестбанку” , фізичні особи пані ОСОБА_3, ОСОБА_4. за захистом до суду не звертались .
Як вбачається зі спірної статті , уривків цієї статті , які зазначені позивачем , стаття містить інформацію щодо судових спорів , спорів між банківськими установами , яка містить оціночні судження , припущення , критику .
Зазначені обставини не заперечували сторони в судовому засіданні та підтверджені завіреною ксерокопією статті .
Згідно ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини , кожна людина має право на свободу виявлення поглядів . Це право включає свободу дотримуватись своїх поглядів , одержувати і поширювати інформацію та ідеї без втручання держави і незалежно від кордонів .
Таким чином , свобода висловлювань не обмежується фактичними даними , які можна підтвердити , вона включає - погляди , критику , припущення. Крім того , особа , що висловила свої судження та погляди , а не факти , не повинна доводити їх правдивість .
Згідно ст. 34 Конституції України , кожному гарантується право на свободу думки і слова , на вільне вираження своїх поглядів і переконань , кожен має право вільно збирати , зберігати , використовувати і поширювати інформацію усно , письмово або в інший спосіб - на свій вибір . Тому окремі критичні вислови , порівняння , судження не можуть визнаватись відомостями , що порочать ділову репутацію і такими , що підлягають спростуванню в порядку , передбаченому ст. 277 ЦК України .
Відповідно до ст.17 Закону України “Про інформацію” передбачені основні галузі інформації , а саме : політична , економічна , духовна , науково - технічна , соціальна , екологічна , міжнародна.
Згідно з п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.09.1990 року №7 “Про застосування судами законодавства , що регулює захист честі , гідності і ділової репутації громадян та організацій “ ,суд повинен з”ясувати чи поширені відомості , про спростування яких пред”явлено позов , чи порочать вони ділову репутацію позивача та чи відповідають дійсності.
При цьому , до відомостей , що порочать особу , слід відносити ті з них , які принижують честь , гідність і ділову репутацію громадянина або організації в громадській думці чи думці окремих громадян з точки зору додержання законів , загальновизнаних правил співжиття та принципів людської моралі.
В спірних уривках зі статті вбачається точка зору та аналіз подій в банківській сфері , відсутня недостовірна інформація по відношенні до позивача .
Крім того , позивачем, представниками позивача не надано доказів впливу уривків зі статті на позивача та його ділову репутацію , оскільки уривки вирвані з контексту статті , і відсутні докази , що відповідачі мали на меті пошкодити ділову репутацію саме позивача .
Виходячи з вищенаведеного , суд вважає доведеною невідповідність відомостей , викладених в спірному уривку статті відповідача ознакам таких , що порочать ділову репутацію позивача та завдають шкоди інтересам позивача , а відтоді відсутні підстави для їх спростування та відновлення порушеного права позивача за ст. 277 ЦК України .
В зв”язку з тим , що суд не знайшов підстав для задоволення позову щодо визнання недостовірними відомостей та спростування їх , викладених в статті відповідача , суд не вбачає підстав щодо визнання інформації недійсною , при цьому відсутні будь які підстави для стягнення моральної шкоди .
Таким чином суд , оцінивши в сукупності добуті в судовому засіданні докази , знаходить необхідним позов задовольнити частково , виправити допущені помилки в спірній статті у визначенні ім”я пані ОСОБА_3 та посади ОСОБА_4 , в іншій частині позовних вимог відмовити , оскільки встановлено, що відповідачами не порушені права позивача.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 34, 68 Конституції України , ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини , ст.ст. 23, 201, 270, 277, 297, 299 ЦК України , Законом України “Про інформацію “, ст. ст. 10, 60, 131, 140, 169, 174 , 195 , 208, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України , суд , -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Акціонерного комерційного Промислово-Інвестиційного Банку до Головного редактора газети „Комерсанть”ОСОБА_5 , Товариства з обмеженою відповідальністю „Комерсанть-Україна” , ОСОБА_1, ОСОБА_2 , Закритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” про визнання недійсною інформації , захист ділової репутації , відшкодування моральної шкоди - задовольнити частково .
Зобов”язати Товариства з обмеженою відповідальністю „Комерсанть-Україна”в місячний термін після набрання рішення суду законної сили спростувати інформацію наступного змісту :
“ Зампред правления ПИБ ОСОБА_3 ” , „Зампред правления ОСОБА_4” та зазначити правильне ім”я ОСОБА_3 та дійсну посаду ОСОБА_4 .
В задоволенні решти вимог Акціонерного комерційного Промислово-Інвестиційного Банку - відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва .
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження .
СУДДЯ:
- Номер: 6/357/337/15
- Опис: заява про зняття арешту
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-41/2008
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Кафідова О.В.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.11.2015
- Дата етапу: 30.11.2015
- Номер: 2-во/539/30/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-41/2008
- Суд: Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
- Суддя: Кафідова О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.07.2019
- Дата етапу: 26.07.2019