Судове рішення #16749743

                                                                 ПОСТАНОВА

                                                                Іменем України

Справа №  2-а-602/11

   27.06.2011                                                                                                    м.Іршава

Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області області Сойма М.М.  розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, в залі суду м. Іршава адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду,  як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи -

В С Т А Н О В И В :

07 червня 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративною позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду,  як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. Відповідно до ч.1 статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак станом на сьогоднішній день, йому нараховується додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров»ю у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. З метою перерахунку розміру  пенсії, визначеної законодавством України, він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду в Іршавському районі, однак одержав відмову з посиланням на те, що пенсія виплачується йому в належному розмірі. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, остання редакція статей 50 та 51 ЗУ ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що передбачала зменшення розмірів додаткових пенсій чорнобильцям, за шкоду заподіяну здоров»ю, була визнана неконституційною. Вважає, що відповідач не виконав своїх обов»язків по всебічній і об»єктивній перевірці його заяви, не забезпечив поновлення його порушених прав, не вжив належних заходів для відшкодування завданих йому збитків та не забезпечив виплату належних йому сум. Просить  визнати дії  управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі протиправними та зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі проводити нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 січня 2010 року.

21 червня 2011 року від управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі надійшло заперечення на позовну заяву позивача, згідно якого відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»проводиться розрахунок пенсій, призначених відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 19 гривень 91 коп. Згідно ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесених до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / з 01.12.2010 року прожитковий мінімум 734 грн.00 коп., 15%= 110 грн.10 коп./. Відповідач  в обґрунтування правомірності своїх дій посилається на норму Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої  застосування даного закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, фінансування витрат здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Відповідно до п. 9 Положення «Про пенсійний фонд України» передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають, враховуючи те, що фінансування виплат по Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»проводиться із Державного бюджету України, який затверджує ВР України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, а тому не вбачається будь-яких порушень законодавства з боку управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі, просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

                        Вважаю, що в порядку ст. 183-2 ч.4 КАС України справу слід розглянути без виклику сторін в порядку скороченого провадження.

Ухвалою Іршавського районного суду від 27 червня 2011 року позовну заяву ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі про зобов»язання провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01 січня 2010  року по 07 грудня 2010 року залишено без розгляду.

           Дослідивши матеріали справи , суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має другу категорію, що підтверджується копією посвідчення серії  А № НОМЕР_1 від 20.01.2005 року.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що пенсії особам віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України «Про статус  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796-ХІІ (в редакції Закону від 06.06.96 р. N 230/96-ВР) особам, віднесеним до 2 категорії,  щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі - 30 процентів мінімальної пенсії за віком. 

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону «Про загально обов»язкове  державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При розрахунку державної та додаткової пенсії передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796-ХІІ застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Оскільки згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058- ІV і іншого нормативного-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає.

Підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки позивачу слід визначати розмір додаткової пенсії, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

           Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II ''Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). В тому числі й нові редакції ст.51 на підставі цього Рішення визнані неконституційними.

       Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

      Таким чином, з 22 травня 2008 року стаття 51 Закону № 796 є чинною у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року.

    Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з 1 січня 2010 року - 695 грн., з 1 квітня 2010 року - 706 грн., з 1 липня 2010 року - 709 грн., з 1 жовтня 2010 року - 723 грн.., з 1 грудня –734 грн.   

      Згідно ст. 21  ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року № 2857 - ,   встановлено прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність з 01 січня 2011 року  –750 грн.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ст.  8 Конституції України, в Україні визнається  і  діє  принцип  верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції  України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення  до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та  законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і  громадянина,  закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не  можуть  бути скасовані. При прийнятті нових  законів  або  внесенні  змін  до  чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав  і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України,  громадяни мають право  на  соціальний  захист,  що включає право на забезпечення їх  у  разі  повної,  часткової  або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника,  безробіття з незалежних від них обставин, а  також  у  старості  та  в  інших випадках, передбачених законом.  Це  право   гарантується  загальнообов'язковим    державним соціальним страхуванням за  рахунок  страхових  внесків  громадян, підприємств, установ і організацій, а  також  бюджетних  та  інших джерел  соціального  забезпечення;  створенням  мережі  державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії,  інші  види  соціальних  виплат  та  допомоги,  що  є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя,  не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 Враховуючи наведене, те, що зі змісту вимог Законів України «Про Державний бюджет України»на 2010, 2011 років не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування норм ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції Закону від 06.06.96 р. N 230/96-ВР)  на 2010, 2011 роки , оскільки даними Законами не було внесено до змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд приходить до висновку, що позивач має право на щомісячну  додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 07 грудня 2010 року по день винесення рішення суду.

Керуючись ст. ст.6,7, 10, 11, 17, 71, 86, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України,  ст.ст. 14, 49, 71  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ,  ст. 50, ч. 4 ст.  54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (в редакції Закону від 06.06.96 р. N 230/96-ВР), ст. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,  ст. 52 ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 року № 2154 – VІ, ст. 21  ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року № 2857 –VІ,.  22, 46, 152 ч.2 Конституції України,  Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008,   суд, -

                                         П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2  задовольнити.

          Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити перерахунок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру встановленого ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести її виплату за період з 07 грудня 2010 року по день винесення рішення суду з врахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду  подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Іршавський районний суд Закарпатської області.

          

      Суддя Іршавського                                                                     Сойма М.М.   

       районного суду:        

          





  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2011
  • Дата етапу: 25.05.2012
  • Номер: 2-а/2522/1405/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.03.2011
  • Дата етапу: 17.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: скасовано частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.12.2010
  • Дата етапу: 10.12.2012
  • Номер: 2-а/1506/2184/11
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "дітям війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2011
  • Дата етапу: 08.07.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.12.2010
  • Дата етапу: 03.02.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: зобовязання нарахувати та сплатити недоплачені суми щомісячної державної соціальної допомоги потерпілому від аварії на ЧАЕС
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 11.10.2011
  • Номер: 2-а-602/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.04.2011
  • Дата етапу: 30.06.2014
  • Номер: 2-а/498/11
  • Опис: визнання діянь протипраними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.06.2011
  • Дата етапу: 09.09.2011
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-602/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Сойма М.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.02.2011
  • Дата етапу: 26.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація