Судове рішення #16753512

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          


 "20" липня 2011 р.                                                                                    Справа № 5016/1216/2011/6796/2011  


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


головуючого суддіОстапенка М.І.,

суддіКондратової І.Д.,

суддіСтратієнко Л.В.

за участю представників сторін

від позивачане з'явились;

від відповідача не з'явились;

розглянувши у відкритому

судовому засіданні  

касаційну скаргу

Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис"

на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 22.04.2011р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2011р.

у справі№ 5016/1216/2011/6796/2011 Господарського суду Миколаївської області

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Оазис"

доВідкритого акціонерного товариства "Братський сирзавод"

провизнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів


ВСТАНОВИВ:

22.04.2011р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Оазис" звернулось  до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Братський сирзавод" про визнання  недійсним рішення загальних зборів акціонерів.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 22.04.2011 року (суддя Васильєва Л.І.), залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2011р. (колегія суддів у складі: Бойко Л.І. –головуючий суддя, Величко Т.А., Воронюк О.Л. ) повернуто позовну заяву і додані до неї документи без розгляду  на підставі п. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу (надалі - ГПК) України, оскільки до позовної заяви додана копія довіреності представника, а не оригінал.

Не погоджуючись з прийнятими ухвалою та постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Оазис" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Миколаївської області від 22.04.2011р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2011р., матеріали справи № 5016/1216/2011/6796/2011 передати до Господарського суду Миколаївської області на розгляд по суті.                                                                                                                                                                                           

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, позивач посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а саме ст. ст. 57, 63 ГПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм процесуального права, судова колегія вважає, що ухвала господарського суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду не можуть залишатись без змін і підлягають скасуванню, з огляду на наступне.

Повертаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позовна заява підписана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис" ОСОБА_1, проте до позовної заяви додана копія довіреності, а не оригінал.

Залишаючи без змін ухвалу суду першої інстанції про повернення позовної заяви без розгляду, апеляційна інстанція відзначила, що подана ксерокопія довіреності не може бути належним доказом в підтвердження повноважень особи, що підписала позовну заяву, оскільки норми ГПК України не передбачають надання в суд (до позовної заяви) копій довіреностей.

Колегія суддів Вищого господарського суду України з даним висновком судів попередніх інстанцій погодитися не може, з огляду на наступне.

Перелік підстав для повернення позовної заяви без розгляду наведено у ст. 63 ГПК України, який є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Зокрема, частиною першою пунктами першим і шостим цієї статті встановлено, що підставою повернення позовної заяви без розгляду є підписання її особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано та не подання доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви.

Згідно ст. 57 ГПК України, до позовної заяви, підписаної представником  позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

З матеріалів справи вбачається, що подана позивачем позовна заява була підписана представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис", право підпису якого підтверджується наявною в матеріалах справи належним чином оформленою довіреністю № 5 від 12.04.2010р. Копія довіреності була додана до позовної заяви при зверненні до суду першої інстанції.

Згідно ч. 2 ст. 36 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

У пункті 3.3 роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 N 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" зазначено:  "У застосуванні положень пункту 1 частини першої статті 63 ГПК України у випадках, коли позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, слід мати на увазі таке. Якщо позовну заяву підписано особою на підставі виданої їй довіреності, до заяви має бути додано оригінал або належно завірену копію такої довіреності".

З огляду на наведене суди попередніх інстанцій встановивши, що позовна заява підписана представником позивача ОСОБА_1, а також те, що до позовної заяви додана копія довіреності представника позивача на підтвердження його повноважень, дійшли помилкового висновку щодо повернення позовної заяви на підставі п. 1 ч. 1 ст. 63 ГПК України у зв'язку з неподанням позивачем оригіналу довіреності.

Статтею 11113 ГПК України передбачено, що касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.

Підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (ч. 1 ст. 11110 ГПК України).

Оскільки повернення позовної заяви без розгляду здійснено з неправильним застосуванням приписів п. 1 ч. 1 статті 63 ГПК України, оскаржувані ухвала місцевого та постанова апеляційного господарських судів підлягають скасуванню з передачею справи на розгляд суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 11110, 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис" задовольнити.

Ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 22.04.2011р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 23.05.2011р. у справі № 5016/1216/2011/6796/2011 скасувати.

Справу передати на розгляд Господарському суду Миколаївської області.


Головуючий суддяОстапенко М.І.

СуддяКондратова І.Д.

СуддяСтратієнко Л.В.





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація