МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
15 березня 2011 р. Справа № 2-а-1269/11/1016
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області (далі –відповідач), в якому просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо перерахунку соціальної допомоги на підставі статті 6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни»(у редакції, яка була чинна до внесення відповідних змін, які визнані неконституційними (далі - Закон № 2195-IV), зобов’язати здійснити такий перерахунок та виплату соціальної допомоги за період з 01.01.2006 року.
В обґрунтування позовних вимог посилався на невідповідність розміру призначеної і виплачуваної йому соціальної допомоги розміру, встановленого зазначеним Законом, а також на відмову відповідача привести її у відповідність з вимогами зазначеного Закону. Зазначив, що він отримує пенсію по інвалідності та доплату до неї як «дитині війни» у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 (далі –постанова № 530). Просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач надіслав заперечення проти позову, просив справу розглядати без участі його представника, позов не визнає, вважає, що позивачу правомірно, відповідно до діючого законодавства проводилось нарахування та виплата пенсії, до того ж, зазначив про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 06 січня 2011 року відкрито провадження у даній справі.
Оскільки від позивача та відповідача у справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідно до ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на нижченаведене.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по інвалідності на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивачу встановлено статус «дитини війни», оскільки відповідно до ст. 1 Закону № 2195-IV такою визнається особа, яка є громадянином України та на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни їй було менше 18 років.
З метою здійснення перерахунку пенсії позивач звернувся до відповідача з заявою, проте листом № 52/в-06 від 03.06.2010 року останнім було відмовлено у перерахунку з огляду на те, що призначена пенсія відповідає чинному законодавству.
При вирішенні даного спору необхідно застосовувати норми Конституції України, які є нормами прямої дії. Зокрема, ст. 19 ч. 2 Конституції України, вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позивач є "дитиною війни", тобто наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема, право на отримання зазначеної підтримки дітям війни. Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які відносяться до "дітей війни". Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадяни України, які є "дітьми війни".
Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Враховуючи вищевикладене, та погоджуючись з позицією позивача щодо порушення його права на отримання вищевказаної доплати до пенсії відповідно до ст. 6 Закону № 2195-IV в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Статтею 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії з 12 січня 2005 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідач у своїх запереченнях посилається на Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", де у п. 41 розділу ІІ Закону України " Про соціальний захист дітей війни" ст. 6 викладено у новій редакції, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зазначені зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то вважаю, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст. 6 Закону № 2195-IV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Крім того ч. 2 ст. 3 Закону № 2195-IV вказує, що державні та соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, при вирішенні даного спору слід керуватися принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов’язанні діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчиненні вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Таким чином, є всі правові підстави для визнання відмови Управління Пенсійним Фондом України у Володарському районі Київської області у перерахунку та виплаті державної соціальної підтримки дітям війни гарантованої ст. 6 Закону № 2195-IV, починаючи з дня коли позивач дізнався про порушення свого право –протиправною, відповідно до ст. 162 ч. 2 КАС України яка передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб’єкта владних повноважень та зобов’язання його вчинити певні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб’єктів у сфері публічно-правових відносин.
Встановлені судом обставини справи вказують, що відповідач мав нарахувати та провести виплату позивачу державної соціальної підтримки дітей війни відповідно до ст. 6 Закону № 2195-IV, де вказано, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, а не керуватися у своїх діях постановою № 530. Встановлення загальним законом іншого розміру відповідних виплат, ніж це передбачено спеціальним законом, є звуження обсягу гарантій у розумінні ч. 3 ст. 22 Конституції України. У випадку зупинення правових норм спеціального закону іншим законом суди повинні вирішувати питання щодо не застосування недійсної правової норми .
Позивач у своїх вимогах ставить питання про проведення перерахунку та виплати їй підвищення пенсії на 30 відсотків за 2006-2010 роки. Однак, ст. 99 КАС України (в редакції, що була чинною на час звернення до суду) вказує, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Тому вважаю, що проведення перерахунку та виплати соціальної підтримки можливе починаючи з 09.06.2009 року, тобто за рік до моменту звернення до суду, взявши до уваги, що позивач дізнався про порушене право, отримавши доплату до пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом № 2195-IV. Таким чином, позов підлягає до часткового задоволення, тобто необхідно зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату соціальної доплати за період з 09.06.2009 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону № 2195-IV, з урахуванням фактично виплаченого щомісячного підвищення до пенсії за цей період.
Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі Декрету КМУ "Про державне мито".
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 99, 159-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі статті 6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Макарівському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної соціальної підтримки дітям війни передбаченої статтею 6 Закону України від 18.11.2004 року № 2195-IV «Про соціальний захист дітей війни»з розрахунку 30 % від мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячно, починаючи з 09.06.2009 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також у разі ухвалення постанови у порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя /підпис/ О.В.Тандир
З оригіналом згідно О.В. Тандир
- Номер: 2-аво/279/2/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2015
- Дата етапу: 19.02.2016
- Номер: 2-а/514/13087/11
- Опис: про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.01.2011
- Дата етапу: 22.04.2011
- Номер: 2-а/1509/1154/11
- Опис: визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.09.2011
- Дата етапу: 21.09.2011
- Номер:
- Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.03.2011
- Дата етапу: 25.09.2012
- Номер: 2-а/490/11
- Опис: Про визнання неправомірними дій органу управління Пенсійного Фонду України щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.03.2011
- Дата етапу: 03.06.2011
- Номер: 2-а/1506/3610/11
- Опис: Про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Біляївський районний суд Одеської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.07.2011
- Дата етапу: 25.08.2011
- Номер: 2-а/89/11
- Опис: про визначення причин пропущення строку для звернення до суду поважними, поновлення пропущеного строку нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни та виплачувати її в подальшому
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Летичівський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.05.2011
- Дата етапу: 07.10.2013
- Номер:
- Опис: про нарахування і виплату щомісячної допомоги до пенсії дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: скасовано частково
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2011
- Дата етапу: 19.04.2013
- Номер: 2-а/176/11
- Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державно
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.05.2011
- Дата етапу: 26.05.2011
- Номер: 2-а/894/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.04.2011
- Дата етапу: 16.05.2011
- Номер:
- Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2011
- Дата етапу: 28.02.2011
- Номер: 2-а-1269/2011
- Опис: перерахунок пенсії "Діти війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.05.2011
- Дата етапу: 13.06.2011
- Номер: 2-а-1269/1907/11
- Опис: Заяць В.Д. допомога дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Зборівський районний суд Тернопільської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.01.2011
- Дата етапу: 03.08.2011
- Номер: 2-а/1308/1269/11
- Опис: стягнення недоотриманого щомісячного підвищення до пенсії дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Жовківський районний суд Львівської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи: змінено
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.11.2011
- Дата етапу: 12.06.2014
- Номер:
- Опис: стягнення доплати
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.04.2011
- Дата етапу: 29.04.2011
- Номер: 2-а/251/11
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Подано апеляційну скаргу
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.03.2011
- Дата етапу: 15.04.2011
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1269/11
- Суд: Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Тандир О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2011
- Дата етапу: 12.05.2011