Справа №2а/1203/4612/2011
П О С Т А Н О В А
іменем України
25 травня 2011 року місто Луганськ
Артемівський районний суд міста Луганська у складі:
Головуючого - судді: Єсауленко М.В.
при секретарі: Антоновій А.А.,
за участю сторін:
представник позивача не з’явився
представник відповідача не з’явився
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -
встановив:
У квітні 2011 року представник позивача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності в інтересах позивача звернулась до суду з позовом до УПФУ в Артемівському районі м. Луганська (далі - УПФУ). На обґрунтування вимог зазначила, що її довіритель 12.01.2011р. звернулась до відповідача з вимогою, щодо здійснення перерахунку її пенсії, з урахуванням 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії.
Посилаючись на ст.40 і ч.4 ст.42 Закону України „Про загальне обов’язкове державне пенсійне страхування” вважає, що дії УПФУ щодо проведення вищезазначеного перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007р., є неправомірними, оскільки відповідачем повинен був застосований показник, що передує року перерахунку пенсії, тобто встановлений у 2010р. Просила зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії її довірителю з урахуванням вищезазначених вимог закону з 01.01.2011р.
Заперечуючи проти позову, УПФУ зазначило, що питання визначення показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, законодавчо не врегульовано, перерахунок пенсій у 2010р. відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008р. №530 проводився із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91грн.).
У судове засідання сторони не з'явились, надали заяви про слухання справи за їх відсутності.
Суд дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, і це не заперечують сторони, що позивач є пенсіонером за віком. Пенсія призначена і нараховується їй відповідачем. Позивач у 2010р., будучи пенсіонером, працювала.
Пунктом 35 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” закону України „Про державний бюджет України на 2008р та про внесення змін до деяких законодавчих актів України„ були внесені зміни, зокрема до статей 40 та 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які згідно рішення Конституційного суду України (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст.152 Конституції України рішення щодо визнання неконституційними вищезазначених змін до закону Країни „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” набрало чинності з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішенням. Між тим, у самому рішення Конституційний Суд України не визначився щодо відновлення в дії попередніх положень закону.
Частиною 3 КАС України кожному громадянину гарантовано право на звернення до суду для захисту прав и свобод на підставі Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 і ч.3 ст.22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх осадові особі зобов’язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.4 ст. 8 КАС України відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини забороняється.
Відповідно до ч.4 ст. 42 закону Країни „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 зазначеного Закону.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28 травня 2008 р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2010р. (1982, 63 грн), в зв’язку з чим, дії відповідача щодо застосування показника за 2007р. є противоправними.
Суд приходить до висновку, що перерахунок підлягає проведенню з 01.01.2011р., оскільки з наданих позивачем доказів вбачається, що вона 12.01.2011 р. звернулась до Управління з заявою про проведення перерахунку її пенсії.
Посилання відповідача на те, що після визнання деяких законодавчих актів неконституційними не було ухвалено рішення про відновлення в дію попередньої редакції закону, не може бути підставою для встановлення іншого механізму перерахунку пенсії, ніж встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням КСУ (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, Постановою КМУ від 28 травня 2008 р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, ст.ст. 2, 8, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною діяльність Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007р., який складає 1197,91грн.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська з 01.01.2011р. провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010р., який складає 1982,63 грн.
Стягнути з Державного бюджету України в особі місцевого бюджету Артемівського району м. Луганська на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги з подачею її копії безпосередньо до апеляційної інстанції.
Суддя М.В. Єсауленко