ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" жовтня 2006 р. Справа № 15/250-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі О.Л.Фінаровій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Генічеської райдержадміністрації
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Приазовський"
про стягнення 25752грн.
за участю представників сторін: прокурора Сідоренко В.В.
від позивача: не прибули
від відповідача: Ігнатов Д.І. - представник за дорученням, Кочура В.Н. - голова правління
Херсонський міжрайонний прокурор звернувся з позовом в інтересах Генічеської райдержадміністрації, в якому просить стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Приазовський" шкоду, заподіяну ним самовільним зайняттям земельної ділянки площею 214,6га, яка складається із несплаченої орендної плати.
Позивач підтримав позов прокурора в першому засіданні. В засідання, що проводиться 05.10.06р. не з'явився.
Відповідач проти позову заперечує на тій підставі, що ним укладені договори оренди з власниками земельних ділянок -громадянами, з якими він проводить розрахунки за використання землі.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши прокурора і відповідача, суд-
встановив:
Прокурором заявлені вимоги про стягнення з відповідача шкоди у зв'язку з самовільним зайняттям земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 214,6га. Підставою таких вимог прокурор вважає той факт, що відповідно до ст.156 Земельного кодексу України власникам землі відшкодовуються збитки, понесені неотриманням доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки, але збитки не є шкодою.
Відповідно до п. 4 ст. 22 ЦК України на вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин майнова шкода може бути відшкодована в натурі - передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі, тощо. Законодавство розмежовує поняття збитків і шкоди і відповідно до п.8 ст. 16 ЦК України - одним засобів захисту майнових прав є відшкодування майнової шкоди, тобто відновлення становища, яке існувало до порушення його права. Земельний кодекс передбачає за такі порушення земельного законодавства та передбачає шляхи відшкодування шкоди: укладення угод з порушенням земельного законодавства; самовільне зайняття земельних ділянок; псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель; ) невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; знищення межових знаків; приховування від обліку і реєстрації та перекручення даних про стан земель, розміри та кількість земельних ділянок; непроведення рекультивації порушених земель; знищення або пошкодження протиерозійних і гідротехнічних споруд, захисних насаджень; невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту; самовільне відхилення від проектів землеустрою; ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них; порушення строків розгляду заяв щодо відведення земельних ділянок.
У цих випадках закон передбачає відшкодування шкоди шляхом приведення земельних ділянок у стан, який був до порушення, а у випадку, якщо це неможливо, перерахування коштів для відновлення попереднього стану земельної ділянки. Неотримання бюджетом доходу у зв'язку з самовільним зайняттям земельної ділянки є відшкодуванням збитків, але прокурор з такими вимогами не звертався.
За таких умов підстав для задоволення позову не вбачається.
Керуючись ст.ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1.В задоволені позову відмовити.
2.Рішення надіслати сторонам по справі.
Суддя З.В. Клепай
Дата підписання рішення 09.10.06р.
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України