РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді: Чистякової Т.І.
Суддів: Любобратцевої Н.І.
Філатової Є.В.
При секретарі: Савенко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі апеляційну скаргу ОСОБА_2, подану її представником ОСОБА_3, на рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 квітня 2011 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4, треті особи – ОСОБА_5, Комунальне підприємство Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації», про розділ спільного майна,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_4, треті особи – ОСОБА_5, Комунальне підприємство Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» (далі – КП ЯМР «БТІ»), про розділ майна, що належить їй та відповідачу на праві спільної часткової власності та складається з квартири АДРЕСА_1 та 2/9 часток жилого будинку АДРЕСА_2 шляхом виділення у власність позивачки квартири, а відповідачу – частини жилого будинку зі сплатою на її користь відповідної грошової компенсації. Вимоги мотивовані тим, що відповідач відмовляється від запропонованого варіанту розділу майна
Відповідач проти позову заперечує, пояснивши, що в разі розділу майна будуть порушені інтереси їх повнолітнього сина, який проживає у спірній квартирі.
Рішенням Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 квітня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, поданій її представником ОСОБА_3, ставиться питання про скасування вказаного рішення, і ухвалення нового рішення про задоволення позову . Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що суд безпідставно не прийняв до уваги те, що відповідач добровільно розділити спільне майно не бажає Апелянт вважає, що суд невірно застосував ст.367 Цивільного кодексу України, зазначивши, що розділу підлягає кожний з об’єктів окремо, оскільки, такої вимоги ця стаття не містить.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення осіб, що з’явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в межах вимог ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив із його необґрунтованості. Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, оскільки вони не відповідають обставинам справи та законодавству.
Так, із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є колишнім подружжям, були одружені з 07.01.1989року, шлюб між ними на підставі рішення суду розірвано 31.07.2007року. Їм на праві спільної часткової власності по 1\2 частці належить
___________________________________________________________________________
Справа №22-ц/0190/4228/11 Головуючий у першій
інстанції, суддя – Білюнас В.Ю.
Доповідач, суддя – Чистякова Т.І.
однокімнатна квартира АДРЕСА_1 та по 1\9 частці житлового будинку АДРЕСА_2. ( а.с.11, 14, 15, 16)
Згідно положень статті 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділене в натурі між співвласниками за домовленістю між ними. У разі поділу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Згідно висновків судової технічної експертизи №11010 від 16.03.2011року ринкова вартість квартири АДРЕСА_1 складає 206805 грн; ринкова вартість 2\9 часток житлового будинку АДРЕСА_2 складає 441986грн. ( а.с.41-69) Різниця в вартості часток майна складає 117590грн 50 коп.
Сторони пояснюють, що спільне користуванням вказаним майном неможливо в зв’язку із неприязненими стосунками між ними, домовленості про поділ майна вони не досягли.
Крім того, колегія суддів враховує те, що однокімнатна квартира не може бути поділена в натурі.
Позивачка погоджується в разі поділу майна стати власницею однокімнатної квартири, залишивши відповідачу частку будинку. Враховуючи, що в частці будинку АДРЕСА_2 проживає також син відповідача від іншого шлюбу, колегія суддів вважає доцільним провести поділ спільного майна сторін, виділивши позивачці однокімнатну квартиру, а відповідачеві частку будинку, стягнувши різницю вартості майна на користь позивачки з відповідача.
На думку колегії суддів, такий поділ спільного майна враховує інтереси сторін і не зачіпає інтереси інших осіб, зокрема сина відповідача, який проживає в частці будинку за договором піднайму. Інтереси спільного сина сторін також не порушуються, оскільки він має на праві власності 1\9 частку житлового будинку АДРЕСА_2 ( л.д.105)
Відповідно до п. 3, 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є: невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
Виходячи з наведеного та керуючись ст.. 303, 309 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, подану її представником ОСОБА_3, задовольнити. Рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 квітня 2011 року скасувати. Ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_4, треті особи – ОСОБА_5, Комунальне підприємство Ялтинської міської ради «Бюро технічної інвентаризації», про розділ спільного майна задовольнити.
Припинити право власності ОСОБА_4 на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1, визнавши за ОСОБА_2 право власності на зазначену квартиру в цілому.
Припинити право власності ОСОБА_2 на 1/9 частку будинку АДРЕСА_2, визнавши за ОСОБА_4 право власності на 2/9 частки зазначеного будинку. Частки інших співвласників залишити незмінними.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію різниці вартості майна – 117590 (сто сімнадцять тисяч п’ятсот дев’яносто) грн. 50 коп.
Провести розподіл судових витрат, стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 витрати на інформаційно-технічне забезпечення – 120 (сто двадцять) грн. та судовий збір – 850 (вісімсот п’ятдесят) грн.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Судді: Чистякова Т.І. Любобратцева Н.І. Філатова Є.В.