- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
- Позивач (Заявник): Чегодаєв Сергій Вадимович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/17781/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (з урахуванням уточнення) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати з 01 травня 2024 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713) та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити з 01 травня 2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням суду від 06 березня 2024 року у справі № 240/29296/23 відповідача було зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, обчисливши розмір пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення. Разом з тим, після проведеного перерахунку відповідачем припинено виплату доплати, передбаченої Постановою № 713.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог стверджуючи про їх безпідставність. Зазначає, що після 01 березня 2018 року розмір пенсії позивача перерахований відповідачем на виконання судового рішення, внаслідок чого розмір пенсії збільшився більше, ніж на 2000 грн, що і стало правомірною підставою для припинення виплати спірної доплати з 01 травня 2024 року.
Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві на позов, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з урахуванням такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року у справі № 240/29296/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року належної пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЗ52841 від 04 квітня 2023 року про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами чинними станом на 05 березня 2019 року та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 квітня 2019 року належної пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04 квітня 2023 року № ХЗ52841 про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами чинними станом на 05 березня 2019 року.
Це рішення суду набрало законної сили 06 квітня 2024 року.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року у справі № 240/29296/23 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року.
На звернення позивача щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії на виконання Постанови № 713, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 31 травня 2024 року № 14714-12886/Ч-02/8-0600/24 повідомило, що оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду збільшився більше, ніж на 2000 грн, доплата згідно з Постановою № 713 з 01 травня 2023 року не нараховується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Ключовим у цій справі є питання наявності правових підстав для виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.
Аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Урядом Постанови № 713 дає підстави вважати, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Застосування таких висновків до обставин цієї справи, дає підстави для іншого висновку про те, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Таке правозастосування зроблено Верховним Судом у постанові від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні виплати з 01 травня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії позивача є протиправною. Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та, відповідно, підлягають задоволенню.
За правилами частини першої статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (оригінал квитанції від 13 вересня 2024 року про сплату судового збору в матеріалах справи).
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 КАС України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця Ольжича, буд. 7, місто Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови у нарахуванні та виплати з 01 травня 2024 року щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити з 01 травня 2024 року щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
28.11.24
- Номер: 240/17781/24/17899/24
- Опис: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 240/17781/24
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Приходько Оксана Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2024
- Дата етапу: 18.09.2024
- Номер: 240/17781/24/17899/24
- Опис: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 240/17781/24
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Приходько Оксана Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Залишено без руху
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2024
- Дата етапу: 23.09.2024
- Номер: 240/17781/24/17899/24
- Опис: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 240/17781/24
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Приходько Оксана Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2024
- Дата етапу: 29.10.2024
- Номер: 240/17781/24/17899/24
- Опис: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 240/17781/24
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Приходько Оксана Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2024
- Дата етапу: 28.11.2024