- Представник позивача: Примаков Костянтин Олексійович
- позивач: Волошин Сергій Вячеславович
- відповідач: Тішов Роман Олександрович
- Третя особа: Довгинцівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Одеса)
- відповідач: Стельмах Альона Іванівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 211/5262/24
Провадження № 2/211/2448/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 грудня 2024 року
Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Костенко Є.К.
за участю секретаря судового засідання Гоєнко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
20.08.2024 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною позовною заявою.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на початку 2019 року перебував у стосунках з ОСОБА_2 , в цей період остання була у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , але тривалий час вони сумісно не проживали та не вели спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_4 . У свідоцтві про народження батьком дитини зазначений ОСОБА_3 . У липні 2024 року ОСОБА_2 повідомила позивачу про те, що він є біологічним батьком дитини. Однак в свідоцтві про народження батьком дитини вказаний - ОСОБА_3 . Позивач визнає доньку своєю та хоче приймати активну участь в її вихованні, матеріальному забезпеченні. На підставі викладеного, та оскільки дане питання не можливо урегулювати у поза судовому порядку, позивач просить суд визнати його батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести відповідні зміни до актового запису.
Відповідно до ухали суду від 23.08.2024 провадження по справі за позовною заявою було відкрито та призначено розгляд за правилами загального позовного провадження.
12.09.2024 у справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу та провадження зупинено.
21.11.2024 у зв`язку з надходженням висновку експерта провадження у справі відновлено та призначено судове засідання на 03.12.2024.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просять цивільну справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 відзив на позов суду не надала, подала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_3 відзив на позов суду не надав, в підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просить цивільну справу розглянути за їх відсутності, зазначає, що позивачем може бути пропущено строк на звернення до суду, але доказаву силу має саме висовок судової експертизи.
Відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов до таких висновків.
Статтею 51 Конституції України, ч. ч. 2 та 3 ст. 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Згідно з ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
За положеннями ст. 121 СК України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому ст. ст. 122 та 125 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , яке видане Довгинцівським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 14.12.2019, про що вчинено актовий запис №433. Батьками зазначені: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 (а.с. 11).
Згідно зі ст. 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
Рішення щодо визнання батьківства має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Згідно з ч. 2 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Предметом доказування у справах про визнання батьківства є встановлення походження дитини від певної особи.
Аналіз норм СК України свідчить, що законом не встановлено переліку доказів для встановлення батьківства. Отже, доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати такий факт.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18), від 25 серпня 2020 року у справі №478/690/18 (провадження №61-18333св19), від 30 вересня 2021 у справі №715/2537/19 (провадження №61-16191св20).
Для встановлення ймовірності того, що ОСОБА_1 є передбачуваним батьком дитини ОСОБА_4 , ДСУ «ДНІПРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕ БЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ» проведено дослідження ДНК на встановлення біологічного батьківства від 07.11.2024 №440, висновок експерта №2594-МГ.
Згідно з отриманими результатами ймовірність того, що ОСОБА_1 є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 складає 99,99979%.
Оцінюючи аргументи третьої особи щодо пропуску позивачем строків на звернення до суду, передбачених ст. 129 СК України, суд зазначає, що жодною зі сторін не було надано суду доказів про те, що позивач знав про існування у нього дитини до липня 2024 року. Крім того, при ухваленні рішення суд, у першу чергу, враховує інтереси дитини та бажання позивача виконувати свої обов`язки, як її батька, зважаючи на те, що експертне дослідження підтвердило їх кровну спорідненість.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що факт того, що позивач є батьком дитини, знайшов своє підтвердження під час судового провадження, та підтверджується належними та допустимими доказами, тому суд вважає, що позовні вимоги про визнання батьківства підлягають задоволенню.
Крім того, як вбачається з п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» у резолютивній частині рішення про визнання батьківства мають міститися всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Відповідно до ст. 134 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Згідно з п. 2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п. 2.16.4 Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_4 , з метою усунення можливих перешкод в наступній реалізації рішення суду, є необхідність задоволення позовних вимог і в частині внесення відповідних змін про батька дитини до актового запису про її народження.
Питання щодо стягнення судового збору з відповідача позивачем не заявлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 129, 134 СК України, ст. ст. 12, 76-81, 200,206, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 (громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка народилась у місті Кривому Розі Дніпропетровської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 14.12.2019, актовий запис №433.
Внести зміни до актового запису від 14.12.2019, №433 про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , складеного Довгинцівським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а саме: у графі «батько» виключити відомості про ОСОБА_3 та вказати батьком: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , залишити дитині прізвище матері " ОСОБА_5 ", змінити по батькові дитини з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", про що видати нове свідоцтво про народження.
Судові витрати залишити за позивачем.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 03.12.2024.
Суддя: Є. К. Костенко
- Номер: 2/211/2448/24
- Опис: про встановлення батьківства.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 211/5262/24
- Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Костенко Є. К.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 20.08.2024
- Номер: 2/211/2448/24
- Опис: про встановлення батьківства.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 211/5262/24
- Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
- Суддя: Костенко Є. К.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.08.2024
- Дата етапу: 02.09.2024