№2-230/2007
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2007 року Цюрупинський районний суд Херсонської області
в складі: судді Майданіка В.В.
при секретарі Шмітко В.Є.
за участю представників позивачів ОСОБА_1 та
ОСОБА_2
розглянувши у попередньому судовому засіданні в м. Цюрупинську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Раденської сільської ради Цюрупинского району про визнання права власності за померлими і визнання права на спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Раденської сільської ради Цюрупинського району про визнання права власності за померлими і визнання права на спадкування за законом. При цьому вони вказали, що ОСОБА_5(відповідно їх батько та син) постійно проживав АДРЕСА_1 у будинку, який він побудував у 1980 році на виділеній земельній ділянці. При цьому правовстановлюючий документ на вказаний будинок відсутній, оскільки інвентаризація у вказаному селі не проводилася. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у тому ж селі. На день його смерті з ним ніхто не проживав та не був прописаний. Вони обоє є єдиними спадкоємцями і прийняли спадщину, подавши заяви до нотаріальної контори. У ОСОБА_5 була дружина, але він з нею розлучився та 18.04.1988 року отримав свідоцтво про розірвання шлюбу. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок просять задовольнити їх позов, визнати за померлим ОСОБА_5 право власності на вказаний будинок, визнати за ними право власності на вказаний будинок згідно спадкування за законом - по 1/2 частини за кожним.
У попередньому судовому засіданні представники позивачів не відмовилися від позову, відповідач позов визнав у повному обсязі, про що подав до суду письмову заяву. Вказане визнання позивачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому відповідно до ст. 158 ч,2 ЦПК України суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України.
Відповідно до ч.4 ст. 174 зазначеного Кодексу у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_5(батько та син відповідно ОСОБА_3 та ОСОБА_4) постійно проживав АДРЕСА_1 у будинку, який він побудував у 1980 році на виділеній земельній ділянці. При цьому правовстановлюючий документ на вказаний будинок відсутній, оскільки інвентаризація у вказаному селі не проводилася. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у тому ж селі. На день його смерті з ним ніхто не проживав та не був прописаний. Позивачі є єдиними спадкоємцями і прийняли спадщину, подавши заяви до нотаріальної контори. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок позивачі просять задовольнити їх позов, визнати за померлим ОСОБА_5 право власності на вказаний будинок, визнати за ними право власності на вказаний будинок згідно спадкування за законом - по 1/2 частини за кожним.
Оскільки цивільні відносини по зазначеній справі відносно придбання права на вказаний житловий будинок виникли до 2004 року, то до них слід застосовувати норми ЦК України 1963 року.
Згідно зі ст. 100 ЦК України 1963 року (в редакції до внесення змін від 16.12.1993 року) в приватній власності громадян може знаходитись, крім іншого, житловий будинок.
Таким чином, оскільки правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності за померлим ОСОБА_5 на вказаний житловий будинок виданий не був, а він придбав його в законному порядку, побудувавши його, те це право на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно визнати за ним в судовому порядку.
Оскільки цивільні відносини по вказаній справі відносно права позивачів на спадщину на вказані житловий будинок виникли в 2006 році (а саме ІНФОРМАЦІЯ_1), то до них слід застосовувати норми ЦК України.
Згідно з ст.ст. 1220 і 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст.ст.1258,1261 зазначеного Кодексу спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово; у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ст. 1269 зазначеного Кодексу спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
2
Таким чином, оскільки позивачі прийняли спадщину, за ними слід визнати право на спадкування за законом (за кожним на 1/2 частину) після смерті ОСОБА_5 на вказаний житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст.1220, 1221,1258,1261 та 1269 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 та ОСОБА_4 задовольнити повністю.
Встановити, що житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями, розташований АДРЕСА_1, належав на праві приватної власності ОСОБА_5 на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_3 право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 на 1/2 частину житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, розташованого АДРЕСА_1. Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/2 частину вказаного нерухомого майна.
Визнати за ОСОБА_4 право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 на 1/2 частину житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, розташованого АДРЕСА_1. Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину вказаного нерухомого майна.
На рішення може бути подана до апеляційного суду Херсонської області через Цюрупинський районний суд заява про його апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається в тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається протягом десяти днів.