У Х В А Л А
01 червня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Білоусової В.В.,
суддів Шестакової Н.В., Берзіньш В.С.
при секретарі Урденко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі клопотання ОСОБА_5 про призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6 про визнання шлюбу недійсним.
Рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 29 березня 2011 року у задоволенні зазначеного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду, ОСОБА_5 подала апеляційну скаргу.
У судовому засіданні ОСОБА_5 заявила клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_7 на момент укладання шлюбу з відповідачкою ОСОБА_6 21 жовтня 2000 року, оскільки для з’ясування питання про те, чи міг ОСОБА_7 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потрібні спеціальні пізнання в області психіатрії.
Згідно з ч. 1 ст. 133 ЦПК України особи, які беруть участь у справі і вважають, що подання потрібних доказів є неможливим або у них є складнощі в поданні цих доказів, мають право заявити клопотання про забезпечення доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 ЦПК України для з’ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.
Статтею 145 ЦПК України встановлено, що призначення експертизи є обов'язковим у разі за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи .
Згідно ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі , їх права та обов'язки , попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Обговоривши доводи клопотання, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, колегія суддів, керуючись ст. 145 ЦПК України, вважає за необхідне задовольнити клопотання та призначити посмертну судово-психіатричну експертизу.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 27, 143-145, 303, 304, 307, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
призначити у справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визнання шлюбу недійсним посмертну судово-психіатричну експертизу , провадження якої доручити експертам Кримської Республіканської психіатричної лікарні № 1 (м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, 27), попередивши експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України, поставивши наступні питання:
- чи міг ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, за своїм психічним станом на момент реєстрації шлюбу 21 жовтня 2000 року розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Зобов’язати сторони по справі надати експертам медичні карти ОСОБА_7, які збереглися.
Оплату праці експерта покласти на ОСОБА_5.
Провадження у справі зупинити.
Надати експертові матеріали цивільної справи № 22 – ц – /0190/3990/11
Ухвала суду у частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
Судді: