Судове рішення #16908878

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-а-1820/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 10.3.2 Діденко Т.І.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Новіков О. М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          12 травня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючого     Новікова О.М.

суддівХрапка В.Д., Бондаренка С.І.



розглянувши в порядку письмового провадження в місті Черкаси апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в  Монастирищенському районі Черкаської області на  постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2009 року по справі за позовом  ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и л а :

В липні 2009 року ОСОБА_5 звернувся в суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов’язання провести перерахунок пенсі. При цьому він зазначав, що являється особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи  (категорія 1) та інвалідом ІІІ  групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Він отримує державну та додаткову пенсії, виплата яких передбачена ст. 50, 54, 67 Закону України № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Але розміри пенсії, яка призначена та виплачується, не відповідають розмірам передбачених цим Законом.

При зверненні позивача до Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області йому було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач  просить суд визнати  протиправною відмову відповідача у перерахунку йому пенсії по інвалідності  та зобов’язати відповідача зробити перерахунок пенсії  з  01.11.2006 року пороку і до моменту прийняття рішення судом відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 вказаного вище Закону.

Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2009 року позов задоволено частково.

          Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області ОСОБА_5 у перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка виплачується йому у відповідності зі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 01.11.2006 року по 16.11.2009 року.

Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в  Монастирищенському районі Черкаської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_5 за період з 01.11.2006 року по 16.11.2009 року державну пенсію по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлений законами України про Державний бюджет України на відповідні роки при цьому врахувати виплати, які проведені позивачеві за вказаний період.

Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_5 за період з 01.11.2006 року по 16.11.2009 року щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлений законами України про Державний бюджет України на відповідні роки за виключенням виплат, які проведені позивачеві за вказаний період.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області подало апеляційну скаргу в якій просить постанову скасувати та постановити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог   ОСОБА_5

В зв’язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України колегія суддів вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши доповідача,  дослідивши та обговоривши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

           Вирішуючи справу, суд першої інстанції правильно виходив з того, що позивач має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) та є інвалідом III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідач визнав, що пенсійні виплати позивачу в повному обсязі не проводились.

Відповідно до ст. 50 Закону України № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції від 06.06.1996 року) особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 частиною 3 цього ж Закону встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено обов’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути  нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується ч.2 ст.46 Конституції України.

Разом з тим, суд допустився помилки при визначенні строку, продовж якого порушене право позивача підлягає захисту в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла на час розгляду справи судом) на звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

В судовому засіданні відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі м. Черкаси, наполягав на застосуванні строку звернення до суду.

Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до суду 21 липня 2009 року і просив визнати дії відповідача неправомірними за період з 1 листопада 2006 року, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_5 підлягають до задоволення за період з 21 липня 2008 року по 16 листопада 2009 року.

Відповідно з цих підстав постанова суду першої інстанції підлягає зміні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 198, 201, 207 КАС України колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

 Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в  Монастирищенському районі Черкаської області задовольнити частково.

          Постанову Монастирищенського районного суду Черкаської області від 16 листопада 2009 року  змінити.

В абзацах другому, третьому та четвертому резолютивної частини постанови суду дату початку перерахунку пенсій « з 01.11.2006 року» замінити на дату « з 21.07.2008 року».          В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає чинності через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація