Судове рішення #16910787

АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ



Справа № 22-ц-605/11Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 32 ОрелС.І.  

Доповідач в апеляційній інстанції

Новіков О. М.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          21 квітня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:


головуючогоВініченка Б.Б

суддівНовікова О.М., Бондаренка С.І.

при секретаріМакарчук Н.С.


 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІІ ступенів  на  рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від  11 січня 2011 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_6 в інтересах малолітньої ОСОБА_7 до Головного управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІІ ступенів, ОСОБА_8 про відшкодування шкоди здоров’ю, -

в с т а н о в и л а :

В серпні 2010 року  ОСОБА_6 звернулась до суду в інтересах ОСОБА_7 з позовом до Головного управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІІ ступенів, ОСОБА_8 про відшкодування шкоди здоров’ю. В позові вона вказала, що 30.09.2008 року близько 16 год. 30 хв. біля загальноосвітньої школи-інтернату по вул. Паркова, 2  в м. Золотоноша, учні 5 класу  цієї школи побили її доньку ОСОБА_7, спричинивши останній тілесні ушкодження та фізичний біль. Постановою начальника Золотоніського МВ УМВС України від 26.03.2009 року відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно учнів школи-інтернату ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 в зв’язку з тим, що ці особи, на час вчинення суспільно небезпечне діяння, не досягли 11-річного віку.

Також в процесі перевірки встановлено, що малолітня ОСОБА_7 отримала тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості у вигляді закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, в зв’язку з чим перебувала на стаціонарному лікуванні: з 10.10.2008 року по 21.10.2008 року в Черкаській міській дитячій лікарні з діагнозом струс головного мозку; з 21.10.2008 року по 31.10.2008 року в Черкаському обласному психоневрологічному диспансері, так як травма спричинила психічні розлади; з 07.11.2008 року по 19.11.2008 року в Золотоніській ЦРЛ з діагнозом забій в області спини. На лікування були витрачені кошти в сумі 2 000 грн., які позивачка просила стягнути з відповідача, а також моральну шкоду в сумі 10 000 грн.

          В судовому засіданні позивачка збільшила позовні вимоги та просила суд стягнути з відповідачів додатково 110 грн. 98 коп.  витрат пов’язаних з перебуванням малолітньої ОСОБА_7 у дитячому санаторії «Сосновий бір».

          Рішенням Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 11 січня 2011 року позов задоволено частково.

          Ухвалено стягнути з Золотоніської загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів на користь ОСОБА_7 матеріальну шкоду в сумі 2 110 грн. 98 коп. та моральну шкоду в сумі 3 000 грн.

          В решті позовних вимог відмовлено.

          В апеляційній скарзі Золотоніська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів  просить  рішення скасувати та  ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог  ОСОБА_6 в повному обсязі. При цьому апелянт послався на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та недоведеність обставин, що мають значення по справі. Отже відповідач вважає рішення суду першої інстанції не законним, необґрунтованим та постановленим з порушенням норм  процесуального права.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Так, з постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 26.03.2009 року, затвердженої начальником МВ УМВС України в Черкаській області вбачається, що 30 вересня 2008 року, близько 16 год. 30 хвилин, біля школи-інтернат в м. Золотоноша неповнолітні ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 нанесли тілесні ушкодження  ОСОБА_7 В результаті насильницьких дій потерпіла ОСОБА_7 отримала середнього ступеню тяжкості тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, які потягла за собою психічні розлади у виді розладу адаптації з порушенням емоції.

Як видно з листів Золотоніського міжрайонного прокурора від 12.05.2009 року та Заступника н6ачальника головного управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації від 08.05.2009 року адміністрацією Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів проведено розслідування цього випадку та вжитті адміністративні заходи впливу.

Ці документи, разом з висновком судово-медичного експерта про ступінь тяжкості отриманих потерпілою тілесних ушкоджень та медичними документами про хід її лікування судом правильно покладені в основу рішення.

Тому висновок суду про заподіяння апелянтом тілесних ушкоджень потерпілій ОСОБА_7 та про наявність причинного зв'язку між протиправними діями учнів школи-інтернату та наслідками, що настали, є обґрунтованим і сумніву не викликає.

На підставі цього колегія суддів відхиляє заяву апелянта про недоведеність його вини як безпідставну. Крім того, під час розгляду справи в суді а також в своїй апеляції апелянт не надав буд-яких доказів, які б спростували його вину в заподіянні шкоди

Згідно ст. 1178 ЦК України якщо  малолітня особа завдала шкоди під час перебування під наглядом навчального закладу, закладу охорони здоров’я чи іншого закладу, що зобов’язаний здійснювати нагляд за нею, а також під наглядом особи, яка здійснює нагляд за малолітньою особою на підставі договору, ці заклади та особа зобов’язані відшкодувати шкоду, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

Також апеляційний суд відхиляє як надуману заяву апелянта про те, що суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог, стягнувши шкоду з Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів, коли, на думку відповідача позов було заявлено виключно до Головного управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації.

Золотоніська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів з моменту відкриття провадження у справі залучена в якості відповідача і в результаті розгляду справи правильно визнана районним судом належним відповідачем у даних правовідносинах.

Також  достатньо обґрунтовані і висновки суду про розмір та підстави відшкодування  ОСОБА_7 моральної шкоди.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Разом з тим колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що не всі ліки, вартість яких стягнута з відповідача, дійсно призначались для лікування потерпілої. Дослідивши медичні документи, дослідивши всі наявні докази з цього приводу, суд апеляційної інстанції вважає, що відшкодуванню позивачці підлягає матеріальна шкода в розмірі 1135 грн. 59 коп.

В цій частині рішення суду першої інстанції підлягає зміні.

Інші доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і також не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели, або могли призвести, до неправильного вирішення справи.              На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 315 ЦПК України, судова колегія судової палати, -

в и р і ш и л а :

 Апеляційну скаргу  Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІІ ступенів  на  рішення Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від  11 січня 2011 року задовольнитти частково.

Рішення  Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 11 січня 2011 року змінити.

Розмір заподіяної матеріальної шкоди зменшити з 2 110 грн. 98 коп. до 1135 грн. 59 коп.

В решті рішення суду залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.


Головуючий :

          Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація