Справа №2-2304 2009р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«25» серпня 2009р. м.Стаханов
Стахановський міський суд Луганської області у складі: головуючого судді - Юрченко І.М. при секретарі Скляр М.В., за участі відповідачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Акціонерного товариства «Індустріально-Експортний банк» в особі Філії «Луганська дирекція» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
ВСТАНОВИВ:
Звертаючись до суду, позивач зазначив, що 22.11.2007 року між Акціонерним товариством „Індустріально-Експортний банк" (Позивач) та фізичною особою ОСОБА_1 (.Відповідач 1"), було укладено Кредитний Договір № 246/705301 (надалі за текстом, Договір").
Відповідно до п.1.1 вищевказаного Договору, Кредитор (Позивач) надає Позичальнику (Відповідачу 1) кредит у сумі 5 000, 00 гри.(п’ять тисяч гривень) з терміном користування кредитними коштами з 22.11.2007 року до 21.11.2010 року, а Позичальник (Відповідач 1) повертає кредит та сплачує за його користування 19 відсотків річних на умовах, передбачених Договором.
В забезпечення виконання грошових зобов’язань за Договором, між Позивачем та ОСОБА_2 (Відповідачем 2) було укладено Договір поруки від 22.11.2007 року, у відповідності до п.1.2., 1.3. якого Поручитель (Відповідач 2) взяв на себе зобов’язання солідарно відповідати перед Банком по зобов’язанням гр. ОСОБА_1, які виникають в останньої з умов Кредитного Договору № 246/705301 від 22.11.2007 року.
Позивач свої зобов’язання за Договором виконав, надавши відповідачу 1 кредит у сумі 5000, 00 грн.(п’ять тисяч гривень) про що свідчить його підпис на Заяві на видачу готівки № 246/705301 від 22.11.2007 року.
У порушення умов п.п. 1, 1., 3.3., 4.2. Договору Відповідач 1 свої зобов’язання перед позивачем і своєчасно та належним чином не виконує, в результаті чого має:
• - заборгованість за основною сумою кредиту - 2498, 00 грн.,
• - прострочену заборгованість за основною сумою кредиту - 2232, 21 грн.,
• - прострочену заборгованість за нарахованими відсотками -1127, 24грн.,
• - прострочену комісійну заборгованість - 708, 27 грн.,
• - пеню за несвоєчасне погашення кредиту, процентної та комісійної винагороди - 563, 26 грн.
Відповідно до п. 6.1. Договору, у випадку прострочення Позичальником строків сплати відсотків, визначених у п. 1.2 Договору, а також прострочення строків повернення кредиту Кредитору, визначених у п.п. 1.1., 3.3. Договору, Позичальник сплачує Кредитору пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, загальний розмір заборгованості за Договором станом на 22.05.2009 року становить 7 128, 98 грн. (сім тисяч сто двадцять вісім гривен 98 копійок).
Відповідно до ч.2 ст. 1054 ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовують положення про договір позики. При цьому положення ст. 1050 ЦК України визначають наслідки порушення договору позичальником: „... якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів належних йому".
Таким чином, зважаючи на невиконання Відповідачем 1 зобов’язання стосовно повернення частини кредиту, відповідно до п. 4.3.5. - 4.3.8. Договору, Позивач має право у разі недотримання позичальником умов п. 4.2. Договору (в тому числі при несплаті позичальником чергового платежу по кредиту, та /або відсотків за користування кредитом) ставити питання про погашення, в тому числі дострокове, кредиту в повній сумі, відсотків за користування кредитом та штрафів (пені), а при невиконанні Відповідачем 1 цієї вимоги -стягнути, в тому числі достроково, заборгованість за Договором шляхом звернення стягнення на предмет застави та /або стягнути заборгованість у судовому порядку (в тому числі в порядку наказного провадження).
Згідно Договору Поруки, у випадку невиконання або неналежного виконання позичальником своїх зобов’язань за кредитним договором та/або в разі виникнення у Банку права вимагати обов’язкового, в тому числі дострокового, виконання зобов’язань позичальника за кредитним договором, поручитель зобов’язаний погасити, без будь-яких заперечень, наданий Позичальнику кредит у розмірі його зобов’язань за кредитним договором, сплатити відсотки та інші платежі, передбачені кредитним договором.
Поручитель ОСОБА_2, яка згідно з Договором Поруки від 22.11.2007 року відповідає перед Банком нарівні з позичальником, теж не сплатила необхідні платежі, і тим самим порушила умови Договору Поруки.
Відповідно до ст. ст. 553, 554 ЦК України та Договором Поруки, Поручитель несе солідарну з Позичальником відповідальність перед Позивачем по його зобов’язанням, та відповідає в тому ж обсязі, що і Відповідач 1, ОСОБА_1
Згідно п. 4.3.6., 4.3.7. Договору, Позивач має право у разі несплати Відповідачем платежу по кредиту, та/або процентів за користування кредитом направити Позичальнику письмове повідомлення про погашення простроченої заборгованості. Невиконання Позичальником зобов’язання по погашенню простроченої заборгованості в строк протягом 30 днів дає право Банку вимагати дострокового погашення кредиту в повній сумі, нарахованих процентів за користування кредитом, штрафів та пені.
Згідно п. 4.З.7. Договору, якщо Позичальник протягом 33 днів з моменту направлення йому вимоги Баком не виконає вимогу про дострокове погашення кредитної заборгованості, Банк вправі розпочати процедуру примусового стягнення боргу, включаючи звернення до суду за стягненням або звернення стягнення на предмет застави (іпотеки) в позасудовому порядку.
Згідно з п. 4.3.7. Договору, Відповідачу 1 було надіслано письмову вимогу про дострокове повернення кредиту, та попередження про звернення Позивача до суду (вимога вих. № 24/1-1325 від 21.05.2009 року), яку вона особисто отримала, про що свідчить її особистий підпис на коренці повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.06.2009 року. Однак, до поточного часу вимогу Позивача Відповідачі не виконали.
Відповідач 1 постійно вигадує різноманітні приводи для відстрочення повернення кредитних коштів та сплати процентної винагороди за користування грошовими коштами, хоча має можливість для їх сплати. Позивач неодноразово намагався зв’язатися з Відповідачем шляхом телефонних переговорів а також надсилання рекомендованої поштової кореспонденції, однак ці засоби не мали успіху. У Позивача склалась думка, що Відповідач навмисно уникає з Позивачем будь-яких контактів.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України.
Таким чином, зважаючи на невиконання Відповідачем 1 зобов’язання стосовно повернення кредиту Позивач вправі вимагати стягнення з Відповідачів суми боргу за Договором в порядку позовного провадження, оскільки між сторонами існує цивільно-правовий спір. На підставі викладеного позивач просив стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - м. Брянка, НОМЕР_1 виданий Стахановським MB УМВС України в Луганській області 04.03.1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (Відповідач 1) та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження - смт. Ю.Ломуватка м.Брянки, НОМЕР_3 виданий Брянківським MB УМВС України в Луганській області 12.06.2000 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 зареєстрована та мешкає за адресою: Луганська область, Брянківський район, смт. Ю.-Ломуватка, АДРЕСА_2 Відповідач 2) на користь Акціонерного товариства Індустріально-Експортний банк» в особі Філії «Луганська дирекція" AT „Інекс-банк", 91055, м. Луганськ, вул. К.Макрса, буд. 7, код ЄДРПОУ 26522210, пр 37392840000002, МФО 335850, загальну суму заборгованості у розмірі 7 128, 98 грн. (сім тисяч сто двадцять вісім гривен 98 копійок), у тому числі: заборгованість за основною сумою кредиту - 2498, 00грн., прострочену заборгованість за основною сумою кредиту -2232, 21грн., прострочену заборгованість за нарахованими відсотками - 1127, 24грн., прострочену комісійну заборгованість - 708, 27грн., пеню за несвоєчасне погашення кредиту, процентної та комісійної винагороди - 563, 26грн., а також витрати у відшкодування судового збору у розмірі 76, 92грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду позовної заяви у сумі 250, 00грн., а всього 7455, 90грн. (сім тисяч чотириста п’ятдесят п’ять гривень 90копійок)
Представник позивача у судове засідання не з’явився, від нього надійшла заява, в якій він просив позовну заяву Акціонерного товариства «Індустріально-Експортний банк» в особі Філії «Луганська дирекція» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором розглядати без участі представника позивача, на задоволенні позову наполягав, вважав, що всі необхідні документальні докази є у матеріалах, доданих до позовної заяви.
Відповідачі у судове засідання з’явилися, позов визнали у повному обсязі та пояснили, що вони знають про суму заборгованості за кредитами, визнають її, але через скрутне матеріальне становище не могли її заплатити. У судовому засіданні написали заяви про визнання позову у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову за наявності до того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно з ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Відповідно до ч.2 ст.11 ЦПК України особа, що бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета позову на власний розсуд.
Оскільки відповідачі не заперечували жодної з обставин, наведених позивачем на обґрунтування своїх вимог, ці обставини слід вважати доведеними.
Визнанням позову не зачіпаються права та інтереси осіб, не залучених до участі у справі і його можна прийняти.
Дослідивши письмові докази та оцінивши усі докази по справі в їх сукупності суд приходить до наступних висновків:
Між сторонами склались правовідносини врегульовані Цивільним кодексом України. Зокрема, відповідно до ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог — відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У статті 1048 ЦК України вказано, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до ст.1049 ЦК України позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно із ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до ст.546 ЦК України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Згідно з ст.547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов’язання вчиняється у письмовій формі.
Відповідно до ст.553ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, поручителі відповідають перед кредитором за порушення зобов’язання боржником.
Відповідно до ст.554 ЦК України поручитель відповідає перед кредитором у том ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно статті 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, божник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
У судовому засіданні встановлено, що 22.11.2007 року між Акціонерним товариством „Індустріально-Експортний банк" та відповідачем ОСОБА_1 (.Відповідач 1"), було укладено Кредитний Договір № 246/705301 відповідно до якого позивач надав їй кредит у розмірі 5000, 00грн. (а.с. 11-14). З ціллю забезпечення повернення кредиту було укладено договір поруки від 22.11.2007р. (а.с. 15), за якими поручителем виступила ОСОБА_2.
Згідно розрахунку заборгованість по кредитному договору № 246/705301 від 22.11.2007. становить 7128, 98грн. (а.с.8). За таких обставин позов заявлено обґрунтовано та у відповідності до вимог чинного законодавства, тому він підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60 208, 209, 212-215, ЦПК України, ст.ст.526, 546, 547, 553, 554, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Індустріально-Експортний банк» в особі Філії «Луганська дирекція» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити у повному обсязі.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - м. Брянка, НОМЕР_1 виданий Стахановським MB УМВС України в Луганській області 04.03.1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (Відповідач 1) та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце народження - смт. Ю.Ломуватка м.Брянки, НОМЕР_3 виданий Брянківським MB УМВС України в Луганській області 12.06.2000 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 зареєстрована та мешкає за адресою: Луганська область, Брянківський район, смт. Ю.-Ломуватка, АДРЕСА_2 (Відповідач 2) на користь Акціонерного товариства Індустріально-Експортний банк» в особі Філії «Луганська дирекція" AT „Інекс-банк", 91055, м. Луганськ, вул. К.Макрса, буд. 7, код ЄДРПОУ 26522210, пр 37392840000002, МФО 335850, загальну суму заборгованості у розмірі 7 128, 98 грн. (сім тисяч сто двадцять вісім гривен 98 копійок), у тому числі: заборгованість за основною сумою кредиту - 2498, 00грн., прострочену заборгованість за основною сумою кредиту - 2232, 21грн., прострочену заборгованість за нарахованими відсотками - 1127, 24грн., прострочену комісійну заборгованість - 708, 27грн., пеню за несвоєчасне погашення кредиту, процентної та комісійної винагороди - 563, 26грн., а також витрати у відшкодування судового збору у розмірі 76, 92грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду позовної заяви у сумі 250, 00грн., а всього 7455, 90грн. (сім тисяч чотириста п’ятдесят п’ять гривень 90копійок)
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області через суд м. Стаханова шляхом подачі у десятиденний строк заяви про апеляційне оскарження та протягом двадцяти днів по тому - апеляційної скарги.