ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2011 р. Справа № 2а/0470/4497/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Маковська Олена Володимирівна
при секретаріКравець Є.С.
за участю:
позивача
представника позивача
представника відповідача ОСОБА_3
ОСОБА_4
Война Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання наказу незаконним та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18 квітня 2011 року ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області з позовними вимогами про визнання наказу незаконним та зобов’язання вчинити певні дії
В обґрунтування позову зазначено, що 11 квітня 2011 року Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області видано наказ № 468 про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 на підставі проведеної перевірки організації нотаріальної діяльності. З зазначеним Наказом позивач не згодна, вважає його незаконним, таким, що суттєво порушує її права та інтереси.
Позивач та представник позивача в судове засідання з’явились, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання з’явився, позовні вимоги не визнав, надав заперечення, в яких просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з огляду на те, що наказ Головного управління юстиції у Дніпропетровській області прийнятий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою ці повноваження надано.
Так, наказ Головного управління юстиції у Дніпропетровській області № 468 від 11.04.2011 «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3» прийнятий за результатами позапланової перевірки організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, в ході якої встановлено наступні порушення.
У графіку роботи не встановлено час перерви, що не узгоджується зі ст. 66 Кодексу законів про працю.
Приватним нотаріусом ОСОБА_3 укладено цивільно-правові договори з суб’єктами підприємницької діяльності ОСОБА_6 та ОСОБА_7 Ці працівники здійснюють свою діяльність у приміщенні, яке відокремлено від робочого місця приватного нотаріуса ОСОБА_3 прозорими розсувними метало пластиковими дверима, внаслідок чого не дотримані вимоги абз.3 п.3 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за їх дотриманням, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.06.1998 № 36/5, внаслідок чого відсутні належні умови для збереження та нерозповсюдження відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальних дій або звернення до нотаріуса особи, в тому числі відомостей про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права та обов’язки тощо.
Крім того, встановлено, що приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 із двома фізичним особами – суб’єктами підприємницької діяльності укладено цивільно-правові угоди, предметом яких є виконання друкарських робіт та надання послуг щодо копіювання, при цьому вказаними особами у 2010 – 2011 роках здійснювались записи до реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, що є порушенням вимог п.3.3, 7.13 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 року № 3253//5, п.3.7 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України 31.12.2008 № 2368/5 (зі змінами), п.4 Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.97.2003 № 87/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 19.11.2007 № 1101/5).
Також, жодних строків, протягом яких необхідно ознайомити нотаріуса з довідкою про перевірку організації нотаріальної діяльності законодавством не передбачено, а тому обґрунтування позову позивачем про позбавлення її можливості надати свої письмові заперечення або пояснення не відповідають дійсності.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з наступних підстав
У зв’язку із надходженням до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області із Міністерства юстиції України звернення гр. ОСОБА_8 щодо неналежної організації роботи приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, на підставі наказу від 04.04.2011 р. № 434 проведена позапланова перевірка організації її нотаріальної діяльності.
В ході перевірки встановлено порушення законодавства приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3, внаслідок чого Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області прийнято наказ від 11.04.2011 № 468, яким призупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу на період проходження підвищення кваліфікації на строк з 14 по 28 квітня, тобто протягом двох тижнів.
Аналізуючи вищевказані дії Головного управління юстиції у Дніпропетровській області відповідно до норм діючого законодавства судом враховано, що згідно зі ст. 92 Конституції України організація і діяльність нотаріату визначається виключно Законами України.
Спеціальним законом, який визначає організацію і діяльність нотаріату в Україні є Закон України «Про нотаріат» від 03.09.1993 № 3425-ХІІ (далі – Закон № 3425-ХІІ).
Статтею 2 Закону № 3425-ХІІ встановлено, що правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України.
Відповідно до ст. 7 Закону № 3425-ХІІ, джерелами нотаріального процесуального права є закони України, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, накази Міністерства юстиції України тощо.
Статтями 18, 33, 50 Закону № 3425-ХІІ закріплені два види контролю за діяльністю нотаріусів: адміністративний та судовий. Контроль за виконанням нотаріусами професійних обов'язків (за організацією нотаріальної діяльності) здійснюється Міністерством юстиції України та Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п. п. 18-27 частини 4 Положення про Головне управління юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 № 47/5 визначені повноваження в тому числі й Головного управління юстиції у Дніпропетровській області щодо організації нотаріальної діяльності, а саме: до основних завдань належить організація роботи установ нотаріату, здійснення перевірок їх діяльності, контроль за виконанням нотаріусами їх професійних обов'язків, контроль за дотриманням вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса, призупинення діяльності нотаріусів тощо.
Чинна редакція Закону № 3425-ХІІ у статті 29-1 передбачає, що нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється, якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, - до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів).
Згідно статті 29-2 Закону України «Про нотаріат» рішення про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса у випадках, передбачених частиною першою статті 29-1 цього Закону, приймає керівник Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі. Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі зобов'язані протягом трьох робочих днів з дня видання наказу про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса письмово повідомити приватного нотаріуса про зупинення його нотаріальної діяльності. Наказ про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса може бути оскаржений ним до Міністерства юстиції України або до суду. Приватний нотаріус зобов'язаний зупинити нотаріальну діяльність з моменту отримання копії наказу про тимчасове зупинення його нотаріальної діяльності.
Таким чином, Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області на підставі перевірки діяльності нотаріуса у передбачений законодавством порядок встановлений факт неодноразового порушення приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 правил нотаріального діловодства, що є підставою для тимчасового зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
Зокрема, приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 із двома фізичним особами – суб’єктами підприємницької діяльності укладено цивільно-правові угоди, предметом яких є виконання друкарських робіт та надання послуг щодо копіювання, при цьому вказаними особами у 2010 – 2011 роках здійснювались записи до реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, що є порушенням вимог п.3.3, 7.13 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 року № 3253//5, п.3.7 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України 31.12.2008 № 2368/5 (зі змінами), п.4 Порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.97.2003 № 87/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 19.11.2007 № 1101/5).
Вказані порушення приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (позивачем) усунуто шляхом укладення трудового договору з ОСОБА_9 від 13.04.2011, що підтверджує факт порушення до цього.
Позивач в обґрунтування свого позову посилається на те, що ні 6, ні до кінця робочого тижня їй не було надано довідку про результати позапланової перевірки, та як наслідок її було позбавлено можливості надати свої письмові заперечення або пояснення. Проте, як вбачається з матеріалів справи вказану довідку позивачем отримано 02.04.2011, що підтверджується її особистим підписом на довідці. Крім того, суд звертає увагу на те, що строків, протягом яких необхідно ознайомити нотаріуса з довідкою про перевірку організації нотаріальної діяльності Порядком перевірки організації нотаріальної діяльності державних та приватних нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2260/5 від 24.12.2008 не встановлено, а тому вимоги п.п. 5.5 Порядку дотримано в повному обсязі.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. При цьому, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи обґрунтоване рішення, чи використані повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та ін.
Наказ Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 11.04.2011 року № 468 повністю відповідає наведеним нормам діючого законодавства у сфері регулювання нотаріальної діяльності.
За таких обставин, суд вважає, що Головне управління юстиції у Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 69-72, 94, 128, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання наказу незаконним та зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови викладений 31 травня 2011 року.
Суддя
О.В. Маковська