Справа № 2-0-12 2007р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2007 року смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Орленко Л.О.
при секретарі Матевосян К.М,
за участю представника Миколаївської
сільської ради Мироженко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Веселинове цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи Миколаївська сільська рада Веселинівського району Миколаївської області, Веселинівська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2.
В заяві зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в сМиколаївка Веселинівського району Миколаївської області помер її чоловік ОСОБА_2 Шсля смерті чоловіка залишилась спадщина, яка складається з жилого будинку, розташованого по АДРЕСА_1.
Провівши поховання чоловіка, вона, як спадкоємець першої черги за законом, вступила в володіння спадковим майном: продовжувала проживати в будинку, користувалася земельною ділянкою, сплачувала всі необхідні платежі. Однак, у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулася. На даний час вона звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Але держнотаріусом їй було вказано на те, що нею не надано доказів фактичного вступу в володіння спадковим майном та із зазначених підстав їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Просить суд визнати факт прийняття нею спадщини.
В судовому засіданні заявник заяву підтримала в повному обсязі і зазначила, що вона здійснила поховання свого чоловіка, який помер 17.12.01. Факт вступу у володіння спадковим майном підтверджується квитанціями про сплату податків, доглядом за будинком, проведення в ньому ремонту. Інших спадкоємців майна померлого не має, тому просить заяву задовольнити.
Представник Миколаївської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області Мироженко Н.М. проти задоволення вимог не заперечувала, зазначивши, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1
здійснила поховання свого чоловіка, проживає з дня його смерті в успадкованому будинку, сплачує податки.
Представник заінтересованої особи Веселинівської державної нотаріальної контори не з'явився до суду, причини неявки невідомі. Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність представника.
Заслухавши заявника, представника Миколаївської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області Мироженко Н.М. , свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області помер ОСОБА_2 Його поховання здійснила його дружина ОСОБА_1
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з жилого будинку, розташованого по АДРЕСА_1. Згідно зі свідоцтвом про право власності на жилий будинок від 19 червня 1987 року він належав ОСОБА_2, який проживав у ньому з 1950 року до дня смерті, що підтверджено довідкою Миколаївської сільської ради №917 від 14.11.06. Технічний паспорт на будинок було оформлено на його ім'я 28.09.01.
Провівши поховання чоловіка, ОСОБА_1 вступила в володіння спадковим майном, стала проживати в будинку, користуватися земельною ділянкою, розташованою по АДРЕСА_1, сплачувала всі необхідні платежі, що підтверджено довідкою Миколаївської сільської ради №948 від 27.11.06. В підтвердження факту прийняття спадщини заявник надала ксерокопії квитанцій про сплату нею податку на землю та отриманих послуг з енергопостачання. Але у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулася. Лише 5 лютого 2007 року вона звернулася до нотаріуса, який надав їй консультацію та роз'яснив, що через брак документів, які б підтверджували її вступ у володіння спадковим майном, їй не може бути видано свідоцтво про право на спадщину.
Статтею 549 ЦК України (в ред. 1963 року) передбачено, що прийняттям спадщини є фактичний вступ в управління або володіння спадковим майном.
Незважаючи на те, що місце проживання заявника зареєстровано за іншою адресою, з матеріалів справи вбачається, що після смерті чоловіка ОСОБА_1 прийняла спадщину відповідно до ст. 549 ЦК України ( в ред. 1963 року). Провівши поховання чоловіка, заявник вступила в володіння спадковим майном, що підтверджено та досліджено наявними у справі доказами. Факт прийняття спадщини ОСОБА_1 також підтверджується наявним у неї свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 і свідченнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, котрі підтвердили, що заявник проживає у будинку, розташованому по АДРЕСА_1, веде господарство з дня смерті ОСОБА_2
Згідно зі ст. 48 ч.5 Закону України "Про власність" положення щодо захисту права власності поширюється на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві... успадкованого володіння..
Таким чином, суд, врахувавши, що заявник здійснила поховання чоловіка, проживає в успадкованому будинку, здійснює всі поточні платежі, тобто, вчинила ті дії, які свідчать про прийняття нею спадщини, не вбачає підстав для відмови у задоволенні заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 15, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом 10 днів з дня проголошення та подачі апеляційної скарги з одночасним направленням копії апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис
Рішення вступило в законну силу 2 квітня 2007 року. Оригінал рішення знаходиться у Веселинівському районному суді в справі № 2-0-12/2007 р.