Судове рішення #17107040

№2а-1490/09

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«10» серпня 2009 р. Кіровський районний суд м. Донецька в складі:

судді Юр’євої Т.І.,

при секретарі Власенко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій про відмову у перерахунку пенсії незаконним, та зобов’язати зробити перерахунок пенсії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказує, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, та інвалідом 2 групи внаслідок захворювань, отриманих при під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Він знаходиться на обліку у Кіровському УПФУ м. Донецька та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, яка не відповідає нормам діючого законодавства України.

Згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, де ч.4 ст. 54 Закону вказано: «Усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з ЧАЕС, не може бути нижчими:... інвалідам 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком». Також ст. 50 вищевказаного Закону передбачено: « Особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірах:... інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії’ за віком...».

Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок державної і додаткової пенсії відповідно до ст..ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період з 1.11.2006 р. з проведенням доплату недоотриманих сум. В перерахунку пенсії відповідачем йому було відмовлено.

Він вважає дії’ відповідача є незаконними по наступних підставах:

У ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ч. З ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії’ за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії’ 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Позивач просить визнати неправомірними дії’ УПФУ у Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку йому пенсії по інвалідності, просить зобов’язати УПФУ у Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок його пенсії’ з 1.11.2006.р. по 31.12.2007 р. і з 1 червня 2008 р. по 31 липня 2008 р. за інвалідністю відповідно ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», державної пенсії’ із розрахунку 8-мі мінімальних пенсий за віком., і додаткової пенсії із розрахунку 50 % мінімальної пенсії’ за віком. Позивач вважає, що для розрахунку його пенсії необхідне брати прожитковий мінімум для осіб, яки втратили працездатність.

В судове засідання позивач не з’явився з поважної причини, письмово просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, письмово просять розглянути справу за їх відсутністю.

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії" А № 036808 від 15.03.1999 р.

Позивач є інвалідом 2 групи безстроково внаслідок захворювань, отриманих при під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК.. від 29.01.1999 р. Позивач знаходиться на обліку в УПФУ Кіровського району м. Донецька.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.10..2008 p., яке набуло законної чинності, був задоволений позов ОСОБА_1 до УПФУ Кіровського району м. Донецька про перерахунок пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої п. 28 Закону України «Про загальне обов’язкове державне пенсійне страхування», з розміру встановленого Законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Суд зобов’язав УПФУ Кіровського району м. Донецька провести такий перерахунок основної і додаткової пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 1.08.2008 року.

Вимоги позивача про перерахунок державної і додаткової пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 1.11.2006 р. по 31 грудня 2007 p., а також з 1 червня 2008 р. по 31 липня 2008 р. підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідності до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно до ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижними: по І групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком. В той же час, постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" № 1 від 3 січня 2002 р.(яка діяла до 01.09.2008р.) було встановлено, що базовим для обчислення пенсії по інвалідності слід брати суму 19 грн.91 коп.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру наведених пенсій застосуванню підлягають частина перша статті 50, та частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України. "

З приписів статей 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Порядок визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за приписами якої мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, з 1 листопада 2006р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов’язані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.

Таким чином, з 1.11.2006 р. по 31.12.2007 р. позивач має право на перерахунок державної і додаткової пенсій згідно до вимог ст.67 Закону України "Про статус і

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії.

Підпунктом 12, 15, 17 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 50, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в наслідок чого з 01 січня 2008р. був змінений порядок визначення пенсій по інвалідності..

Однак, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Згідно до п. 5 зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконстуційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 22.05.2008р. перерахунок пенсій слід здійснювати згідно до вимог ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 21, 22, 24, 46, 48 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов’язкове державне страхування», ст.ст, ст. ст. 10, 11, 86, 159-163 КАСу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Кіровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, та зобов’язання перерахунку пенсії’ задовольнити.

Визнати неправомірними дії УПФУ у Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1.

Зобов’язати УПФУ у Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за інвалідністю 2 групи ЧАЕС відповідно ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 8-мі мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії із розрахунку - 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 1.11.2006 р. по 31.12.2007 р. і з 22 травня 2008 р. по 31 липня 2008 р.

Заява про подачу апеляційної скарги може бути подана протягом 10 днів від дня оголошення постанови. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація