Справа № 2-527/2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2007 року Гайсинський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Спринчука В.В.
при секретарі Новіковій І.М. ,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в місті Гайсині цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Чечелівської сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини, захисту права на земельний пай та визнання права власності на спадкове майно, -
встановив :
12.06.2007 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Чечелівської сільської ради про встановлення факту прийняття спадщини, захисту права на земельний пай та визнання права власності на спадкове майно.
В попередньому судовому засіданні позивачка свої вимоги уточнила, пояснила, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, був членом КСП «40-річчя Жовтня» с Чечелівка, в жовтні 2005 р. він отримав право на земельну частку (пай) із земель даного КСП, однак даного сертифікату батьку не видали у зв'язку зі смертю; а вона як спадкоємиця першої черги за законом в шестимісячний строк після померлого, прийняла до свого управління спадкове майно у виді права на земельну частку (пай) у розмірі 1.95 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 6521, 2 грн. із площі угідь, які передані у колективну власність КСП «40-річчя Жовтня» с Чечелівка, факт прийняття нею спадщини у виді права на земельну частку (пай), на майновий пай (свідоцтво про право власності на майновий пай серії ВІ IV № 001575) та вкладу на рахунку № 5405 в Гайсинському відділенні «Ощадбанку», тобто фактично вступила в управління та володіння ним. Крім того, просила визнати за нею право приватної власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Відповідачі ОСОБА_5, ОСОБА_3, голова Чечелівської сільської ради -ОСОБА_6 - вимоги позову визнали, не заперечували проти їх задоволення.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Встановлено, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с Чечелівка (а.с. 22), був членом КСП «40-річчя Жовтня» с Чечелівка. Згідно довідки СВК «Калина» № 56 від 26.05.2004 р. в жовтні 2005 р. його було включено до списків Державного акту на право колективної власності на землю (а.с. 15), тобто ОСОБА_4 отримав право на земельну частку (пай) із земель даного КСП, однак даного сертифікату йому не видали у зв'язку зі смертю.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у виді зазначеного права на земельну частку (пай) у розмірі 1.95 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 6521, 2 грн. із площі угідь, які передані у колективну власність КСП «40-річчя Жовтня» с Чечелівка, права на майновий пай (свідоцтво про право власності на майновий пай серії ВІ IV № 001575) та вкладу на рахунку № 5405 в Гайсинському відділенні «Ощадбанку». Позивачка як спадкоємиця першої черги за законом в шестимісячний строк після батька, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, прийняла до свого управління дане спадкове майно, тобто фактично вступила в управління та володіння
2
майном померлого. Інші спадкоємці відмовились від своєї частини спадщини на користь позивачки.
Спірні правовідносини регулюються:
· ч. 2 ст. 256 ЦПК України, відповідно до якої, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, якщо діюче законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;
· відповідно до п. 4, п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, що набрав чинності 01.01.2004 р. передбачається , що він застосовується до цивільних відносин , що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового права тільки до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята до набрання ним чинності, згідно з ст. ст. 530, 549 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємцями за законом другої черги при відсутності заповіту є брати і сестри померлого; дією, що свідчить про прийняття спадщини є фактичний вступ в володіння та управління спадковим майном.
· ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Оскільки, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, отримав за життя право на земельну частку (пай) у розмірі 1.95 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 6521, 2 грн. із площі угідь, які передані у колективну власність КСП «40-річчя Жовтня» с Чечелівка, однак відповідного сертифікату йому не видали у зв'язку з його смертю, а ОСОБА_1 не може юридично оформити спадщину, хоча в шестимісячний строк після смерті батька фактично вступила в управління та володіння спадковим майном померлого, то з метою захисту майнових прав позивачки ці факти необхідно встановити рішенням суду, та визнати за нею право приватної власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 130, 209, 213, 214, 215, 256 ч.2 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позовну заяву задовольнити повністю.
Встановити факт набуття ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Чечелівка Гайсинського району, права на земельну частку (пай) у розмірі 1.95 га в умовних кадастрових гектарах вартістю 6521, 2 грн. із площі угідь, які передані у колективну власність КСП «40-річчя Жовтня» села Чечелівка Гайсинського району Вінницької області.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, у встановлений законом шестимісячний строк вступила в управління і володіння спадковим майном у виді права на земельну частку (пай) у розмірі 1, 95 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 6521, 2 грн., на майновий пай (свідоцтво про право власності на майновий пай серії ВІ IV № 001575) та вкладу на рахунку № 5405 в Гайсинському відділенні «Ощадбанку», після батька, ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Чечелівка Гайсинського району.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на спадкове майно у виді земельної частки (паю) у розмірі 1, 95 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю 6521, 2 грн. із земель резервного фонду Чечелівської сільської ради, майнового паю (свідоцтво про право власності на майновий пай серії ВІ IV № 001575) та вкладу на рахунку № 5405 в Гайсинському відділенні «Ощадбанку».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.