Судове рішення #1718257
Справа № 2-267/2007 рік

Справа № 2-267/2007 рік

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ                                         УКРАЙНИ

„08" червня 2007 рік

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі: Головуючого- судді Комлевої О.С.  При секретарі: Погореловой Л.О.,  Гринчук Л.М.  З участю представників: ОСОБА_2. ,  ОСОБА_3

Розглянувши у відкритому судовому засіданні,  в смт.  Овідіополі,  в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ВАТ „Чорноморець" „Про стягнення плати за користування земельною ділянкою,  та стягнення моральної шкоди"

 

ВСТАНОВИВ:

 У вересні 2006 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача,  про стягнення за користування земельною ділянкою,  у лютому 2007 року остаточно доповнивши позовні вимоги,  позивач також просив стягнути з відповідача моральну шкоду,  в обґрунтуванні свого позову позивач зазначає,  що він є власником земельної ділянки заАДРЕСА_1  на підставі державного акту,  з 1 вересня 2004 року,  та по цей час відповідач безпідставно користується земельною ділянкою позивача,  не сплачуючи орендної плати,  посилаючись на те,  що між сторонами не укладено договір оренди земельної* ділянки. Позивач посилається на те,  що договір оренди не був між ними укладений,  тому що не було досягнута згода по умовам договору,  однак відповідач не припинив користуватися земельною ділянкою позивача,  та отримує прибуток,  з земельної ділянки позивача,  використовуючи її. Діями відповідача,  позивачу нанесена моральна шкода.

В зв"язку з чим позивач був вимушений звернутися до суду з позовом в якому просив,  постановити рішення,  яким стягнути з відповідача на його користь 4 500 гривнів,  як плату за користування земельною ділянкою в період з 01.09.2004 року по 1.09.2005 року,  а також стягнути моральну шкоду у розмірі 1700 гривнів.

В судовому засіданні позивач позов підтримав,  та просив суд задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав,  та пояснив,  що дійсно на земельній ділянці ОСОБА_1,  знаходяться виноградники,  належні їм,  відповідач не заперечує про того,  що дійсно ними використовується земельна ділянка,  належна ОСОБА_1.,  та вони згодні підписати з ним договір оренди,  як вже підписали і з іншими власниками земельних ділянок,  але між ними та ОСОБА_1,  не досягнута згода по сплаті орендної плати. Відповідачі вважають,  що вони повинні сплачувати орендну плату ОСОБА_1 у розмірі 624 гривні 26 коп. на рік,  виходячи з середньої орендної плати за 1 га - в 171,  5 гривню,  встановлену управлінням агропромислового розвитку Овідіопольського району Одеської області.

Заслухавши пояснення сторін,  дослідивши письмові доказі по справі суд дійшов до висновку,  що позов підлягає частковому задоволенню,  з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1  ст. . 1 ЦК України,  цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини),  засновані на юридичній рівності,  вільному волевиявленні,  майновій самостійності їх учасників.

На підставі ч. 1  ст. . 2 ЦК України,  учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи.

У відповідності  ст. . З ЦК України,  загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору,  судовий захист цивільного права та інтересу,  справедливість,  добросовісність та розумність.

 

Відповідно до  ст. . 12 ЦК України,  якщо законом встановлені правові наслідки недобросовісного або нерозумного здійснення особою свого права,  вважається,  що поведінка особи є добросовісною та розумною,  якщо інше не встановлено судом.  Відповідно до  ст. . 15 ЦК України,  кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення,  невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу,  який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до  ст. . 23 ЦК України,  особа має право на відшкодування моральної шкоди,  завданої внаслідок порушення її прав.

 ст. . 316 ЦК України,  передбачено,  що правом власності є право особи на річ (майно),  яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею,  незалежно від волі інших осіб

У відповідності до  ст. . 317 ЦК України,  власникові належать права володіння,  користування та розпорядження своїм майном.

Відповідно до  ст. . 319 ЦК України. Власник володіє,  користується,  розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії,  які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав

Відповідно до  ст. . 321 ЦК України. Право власності є непорушним.  Ніхто не може бути противоправне позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч. 4,  5  ст. . 373 ЦК України,  власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все,  що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки,  якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушає прав інших осіб.

Відповідно до  ст.  1167 ЦК України,  моральна шкода,  завдана фізичній або юридичній особі

неправомірними рішеннями,  діями чи бездіяльністю,  відшкодовується особою,  яка її завдала,  за наявності її вини,  крім випадків,  встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до  ст. . 78 ЗК України,  право власності на землю -= це право володіти,  користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Відповідно до  ст. . 81 ЗК України,  громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки.

Відповідно до  ст. . 124 ЗК України,  передача в оренду земельних ділянок,  що перебувають у власності громадян,  здійснюється за договором оренди між власником і орендарем.

Відповідно до  ст. . 125 ЗК України,  право  власності та право постійного користування на

земельну ділянку виникає після одержання її  власником   або користувачем документа,  що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою,  та його державної реєстрації.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати  до   використання  земельної  ділянки   до встановлення її меж у натурі (на місцевості),  одержання документа,  що посвідчує право на неї,  та державної реєстрації забороняється.

Відповідно до  ст. . 126 ЗК України,  право власності на земельну ділянку і право

постійного

користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.

Право    оренди   землі   оформляється  договором,    який реєструється відповідно до закону.  

 

Як встановлено матеріалами справи,  та не оскаржується сторонами,  позивачОСОБА_1. при распаюванні земель колишнього КСГТ отримав земельну ділянку,  яка з 19.10.2004 року належить йому на підставі   державного акту на праві власності на земельну ділянку за АДРЕСА_1  площею 3, 64 га (а.с.  10).

При отриманні державного акту на території земельної ділянки на площі 2, 09 га,  належної позивачу,  знаходились насадження,  а саме виноград,  що зазначено у ситуаційній схемі до державного акту,  а також зазначено в акті перенесення в натурі меж земельної ділянки (а.с.  11,  12).

Відповідно до довідки,  наданою ВАТ „Чорноморець",  дійсно на земельній ділянці,  яка належить ОСОБА_1.,  на площі 2, 09 га вирощується виноград,  а на іншій площі в 1,  55 га - кукурудза,  дані насадження вирощуються ВАТ „Чорноморець (а.с.  13).

Відповідно до балансової довідки,  виноград сорту „Одеський чорний",  у кількості 10 га,  належить ВАТ „Чорноморець",  на праві власності,  та відноситься до основних фондів підприємства,  загальна вартість складає 31 510, 00 гривен (а.с.  28).

Відповідно до довідки про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України,  видом діяльності ВАТ „Чорноморець" є вирощування плодів,  ягід і винограду та інші (а.с.  47).

Відповідно до довідки Управління Агропромислового розвитку Овідіопольської районної державної адміністрації,  середній розмір орендної плати на земельні частки (паї) в Овідіопольському районі становять 583 гривні,  середній розмір земельної частки (паю) складає - 3, 4 га,  середній розмір орендної плати за 1 га становить 171 гривня 50 коп. (а.с.  22).

Виноградники,  які знаходяться на земельній ділянки ОСОБА_1,  належать на праві власності ВАТ „Чорноморець",  та складають основні фонди цього підприємства (а.с.  28).

Сторони не досягли згоди по укладенню договору оренди,  з тих підстав,  щоОСОБА_1.,  вважає,  що якщо він є власником земельної ділянки,  то він має право вимагати від позивача сплати за використання його земельної ділянки у розмірі 4 500 гривен на рік,  однак позивач не надав суду жодного доказу,  що дійсно вартість орендної плати за користування земельної ділянки у розмірі 3, 64 га,  яка належить позивачу,  складає 4 500 гривен,  більш того у сторін по справі відсутній договір оренди,  а тому вважати,  що є домовленість по цині за договором оренди не можливо.

У зв'язку і тим,  що відповідач не заперечує,  проти того,  що він дійсно користувався земельною ділянкою,  яка належить позивачу,  та не відмовляється у сплаті за користування його земельною ділянкою,  але у сумі - середнього розміру орендної плаї и у Овідіопольському районі,  з цих підстав,  суд вважає,  що на користь позивача з відповідача,  підлягає стягнення за користування відповідачем земельної ділянки за термін з01.09.2004-01.09.2005 року у розмірі за 1 га- 171,  5 гривен,  а всього за 3, 64 га- 624 гривні 26 коп.,  а тому позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача сплати за користування земельною ділянкою,  підлягають частковому задоволенню.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди з відповідача на користь позивача,  то позивачем не надано суду,  жодного доказу,  що йому було спричинено моральну шкоду з вини відповідача,  з тих обставин,  що на його земельній ділянці,  вирощуються виноградники,  яки знаходилися на земельній ділянки,  ще до отримання позивачем державного акту,  та належать на праві власності відповідачу,  з наведених підстав позовні вимоги в цієї частині задоволенню не підлягають.

Керуючись  ст.   ст.  10, 11,  88,  60,  208,  209,  213-215,  218 ЦПК України,   ст. .  ст. . 1-3,  12,  15,  23,  317,  319,  321,  373 ЦК України,   ст. .  ст. . 78,  81,  124-126 ЗК України,  суд,  -

 

ВИРІШИВ:

 Позов ОСОБА_1до ВАТ „Чорноморець" „Про стягнення плати за користування земельною ділянкою,  та стягнення моральної шкоди" - задовольнити частково.

 

Стягнути з ВАТ „Чорноморець" на користь ОСОБА_1сумму у розмірі 624 гривні 26 коп за користування земельною ділянкою в період з 01.09.2004 по 01.09.2005 року,  а також стягнути судові витрати у розмірі 51 гривеню,  та інформаційний збір у розмірі 30 гривен на користь позивача,  а всього 705 гривні 26 коп.

В задоволенні решті позовних вимог ОСОБА_1. - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги,  з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4  ст.  295 ЦПК України.

Суддя       О.С.  Комлева

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація