Справа № 2 о-87/2007року
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2007 року смт. Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді - Тетеревятникова А.П., при секретарі - Мартиновій Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Чумаківської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, заінтересована особа Томаківський районний відділ земельних ресурсів Дніпропетровської області - про визнання спадщини відумерлою, -
ВСТАНОВИВ:
Чумаківська сільська рада, на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування" № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року та наданих їй повноважень по виконанню функцій по соціально-економічному і культурному розвитку в управлінні комунальної власності житлового господарства, будівництва та земельних питань, а також вирішення питань щодо визначення за територіальною громадою не витребуваних земельних ділянок, звернулася до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою після смерті ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Чумаки Томаківського району Дніпропетровської області.
Підставою таких вимог є звернення Томаківського районного відділу земельних ресурсів за № 3/8 -227 від 06 лютого 2006 року, з метою виконання Указу Президента України від 28.12.2005 року № 1867/2005, щодо необхідності термінового вирішення питань про відумерлу спадщину у виді земельних часток (паїв), які не прийняті спадкоємцями після відкриття спадщини та відповідно до ст. 1277 ЦК України, яка передбачає право органу місцевого самоврядування звертатися до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою.
За наявної у заявника інформації, померла ОСОБА_1, до моменту своєї смерті мешкала в селі Чумаки Томаківського району Дніпропетровської області і мала право на земельну ділянку розташовану на підпорядкованій даному органу місцевого самоврядування території, про що свідчить сертифікат на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1 зареєстрований 19 березня 1996 року за № 355 у Томаківському районному відділі земельних ресурсів.
В судовому засіданні заявник підтримав вимоги.
Заінтересована особа будучи у встановленому законодавством порядку повідомлена про розгляд справи на неодноразові виклики до суду в судове засідання не з'явилася без поважних на те причин.
Відповідно ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи. Згідно з п. 5 ст. 235 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом.
Суд, вважає можливим розглянути справу у визначеному законом порядку ухвалення заочного рішення, так як у справі є достатньо доказів для вирішення питання по суті заявлених вимог, про що заявник не заперечує.
При вивчені матеріалів даної справи, з врахуванням доводів заявника, судом з'ясовано, що Томаківський районний відділ земельних ресурсів подав до Чумаківської сільської ради звернення з доданим списком осіб, які померли і після смерті яких залишилася не прийнятою спадщина у виді земельної частки (паю). Підставою такого звернення є передбачений ст. 1277 ЦК України порядок звернення з відповідною заявою до суду про визнання спадщини відумерлою та передачі такого майна територіальній громаді. В такому списку була вказана ОСОБА_1, земельна ділянка якої залишилася не оформленою та не прийнятою з боку спадкоємців.
Згідно актового запису складеного відділом запису актів громадянського стану виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів Запорізької області від 29 березня 1996 року, ОСОБА_1. Померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Запоріжжі. Відповідь на запит суду, підтверджує той факт, що після смерті ОСОБА_1., заяв про прийняття спадщини з боку спадкоємців до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини, не надходило.
Довідка Томаківського районного відділу земельних ресурсів підтверджує наявність сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1, виданого належного ОСОБА_1., як члену колишнього КСП "Іскра", та відсутності звернень громадян за його отриманням для оформлення спадкового права.
Відповідно п. 17 розділу X "Перехідних положень" ЗК України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, відумерлою спадщиною необхідно визнати в даному випадку право вимоги на земельну ділянку на підставі вказаного правовстановлюючого документу, оскільки сама земельна ділянка в натурі на місцевості не була виділена спадкодавцю. Підтвердженням цього, є відсутність Державного акту на право приватної власності на землю.
Згідно з ч.3 ст. 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади, за місцем відкриття спадщини. В зв'язку з цим, Чумаківській сільській раді, як органу місцевого самоврядування, який представляє інтереси відповідної територіальної громади, необхідно надати спадщину у виді права вимоги на земельну ділянку.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 5, 15, 60, 212, 213, 224, 277, 278 ЦПК України, ст. 1218, 1277 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заявлені вимоги Чумаківської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити частково.
Право на земельну частку (пай) площею 6, 81 умовних кадастрових гектарів розташованої на території Чумаківської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) НОМЕР_1 виданого 18 березня 1996 року Томаківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, належного ОСОБА_1 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Запоріжжя -визнати відумерлою спадщиною і надати відповідній територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою заінтересованої особи яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд.