Судове рішення #17309071

 

   

ц

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

                                                                                                                Справа № 2-а-14610/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

14 червня  2011 року                                 м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд  у складі:

Головуючого  судді –Єфанової  О.В.,

при секретарі    Грачової В.М.

за участю представників:

позивача –Попкової Г.В.

відповідача –Липенко М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську

адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ніка-97до Державної податкової інспекції м. Дніпродзержинська; Старшого державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Заліщук Сергія Володимировича про визнання протиправними дій та скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю Ніка-97до Державної податкової інспекції у м.Дніпродзержинську, Старшого державного податкового ревізора інспектора відділу контролю за розрахунковими операціями Заліщук Сергія Володимировича, в якому позивач просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.10.2009 року №0003182303  та №0003172303, якими зобов'язано сплатити штраф у розмірі 133850 гривень та 501,50  гривень в  загальному розмірі134351,50 грн..

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ДПІ м.Дніпродзержинська перевірено порядок проведення розрахунків на міні-ринку ТОВ Ніка 97, де вони проводяться із застосуванням реєстратора розрахункових  операцій,  при цьому перевіривши касову книгу підприємства ТОВ Ніка-97міні-ринку веде книгу розрахунково-касових операцій,- визначено порушенням з боку ТОВ Ніка-97проведення розрахункових операцій а саме, отримання орендних платежів, які надходять до каси підприємства, а не до каси міні-ринку - без застосування реєстратора розрахункових  операцій..

ТОВ Ніка-97вважає висновки посадових осіб ДПІ м.Дніпродзержинська хибними, а виявлені факти проведення розрахункових операцій в касі підприємства ТОВ Ніка-97із оформленням прибуткових касових ордерів такими, що відповідають порядку проведення розрахунків передбаченого нормами законодавства України, а тому винесені рішення від 28.10.2009р., є протиправними та підлягають скасуванню.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що актом перевірки зафіксовано порушення вимог  п.1.2 ст.3 розд. 11 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п.2.6 Положення правління НБУ Про ведення касових операції в національній валюті України№637 від 15.12.2005 року, п.1 абз. З Указу Президента України Про застосування штрафних санкції за порушення норм з регулювання обігу готівкивід 12 червня 1995 року №436/95  Всього по акту перевірки застосовано штрафних санкцій в розмірі 133850.00 + 501,50 = 134351,50 грн.

Таким чином, порушення, які вказані в акті перевірки мали місце та підтверджені документально, отже планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій проведено з дотриманням вимог діючого законодавства а винесені  рішення законні.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, у задоволенні позову просили відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що 20.10.2009 року посадовими особами ДПІ м.Дніпродзержинська проведено перевірку господарської одиниці підприємства TOB Ніка-97, а саме міні-ринку по пров. Цегельному, 3-А. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки від 20.10.2009, яким зазначено, що в ході перевірки міні-ринку, що належить ТОВ Ніка-97, посадовими особами податкової інспекції виявлені порушення з боку, а саме зазначено , що наявні: факти проведення розрахункових "дій без застосування реєстратора розрахункових операцій, та без видачі відповідних розрахункових документів встановленої форми при надходженні (згідно до прибуткових касових ордерів) до каси підприємства ТОВ Ніка-97грошових коштів, в рахунок сплати оренди та не оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій.

На підставі вищевказаного акту Державною податковою інспекцією у м.Дніпродзержинську, Дніпропетровської області (надалі Відповідач-1) винесено рішення про застосування штрафних фінансових санкцій №0003182303 від 28.10.2009 року про застосування штрафу в розмірі штраф у розмірі 133850 гривень та №0003172303 від 28.10.2009 року про застосування штрафу до ТОВ Ніка-97у розмірі 501,50 гривень, загальна сума штрафу складає 134351,50 гривень (відповідно до п.1 ст. 17 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями) - у розмірі 133850,00 грн. ( 26770.00 х 5 ) грн.; відповідно доп.1 абз. З Указу Президента України Про застосування штрафних санкції за порушення норм з регулювання обігу готівкивід 12 червня 1995 року №436/95 - у розмірі 501,50 гри. (100,30x5))

В судовому засіданні встановлено, що в зв'язку із специфікою роботи на підприємстві TOB Ніка-97є дві каси: перша - каса підприємства, та друга - каса структурного підрозділу міні-ринку, яка застосовує зареєстрований реєстратор розрахункових операцій. Чеки видаються особам, що здійснюють торгівлю на міні-ринку до початку їх торгівлі. З закінченням робочого дня касир міні-ринку виконує роздрукування Z- звіту, в якому відображується загальна сума розрахункових операцій за день, вписує цю суму в книгу обліку розрахункових операцій (КОРО), підклеює до неї звіт, а отриманий видобуток здає в касу підприємства.

При цьому касир підприємства виписує прибутковий касовий ордер та видає касиру міні-ринку квитанцію. На підставі щоденних звітів, зафіксованих в КОРО касир міні-ринку складає місячний звіт операційної каси та здає його в бухгалтерію підприємства.

Так як міні-ринок є структурним підрозділом підприємства TOB Ніка-97, відповідно звіти здаються за призначенням у відповідні інстанції:

а) податковий розрахунок ринкового збору - щомісячно подається до ДПІ. Цей звіт включає в себе суму ринкового збору, отриманого за місяць та зафіксованого РРО й є підставою для сплати цієї суми в бюджет.

б) звіт про використання реєстратора розрахункових операцій - щомісячно подається до ДПІ. Цей звіт відображає весь обсяг виручки, проведений через РРО міні-ринку за місяць.

Щодо каси підприємства, то відповідні касові операції по підприємству оформлюються касовими ордерами. Прийом готівки в касу підприємства виконується за прибутковими касовими ордерами, а в замін видається квитанція, яка є відривною. Всі касові операції відображаються в касовій книзі підприємства вдень здійснення таких операцій. Данні касової книги підприємства є підставою для нарахування податків та складання звітності підприємства.

Прибутками підприємства TOB НІКА-97, є:

- орендна плата за передані в оренду об'єкти нерухомості;

- послуги структурного підрозділу підприємства Міні-ринку(ринковий збір, ринковий тариф, бронь).

Ринковий збір перераховується до бюджету в розмірі 100% від отриманої суми. Всі інші прибутки (оренда, ринковий тариф, бронь) оподатковуються єдиним податком за ставкою 10%.

Вищезазначені факти не спростовуються представником відповідача, фактів порушень  господарською одиницею - міні-ринком ТОВ Ніка-97в акті не зазначено.

При цьому, актом перевірки зафіксовано порушення - проведення розрахункових операцій без видачі відповідних розрахункових документів - а саме 30.12.2008р., 30.01.2009р. в касу підприємства надійшли готівкові кошти в рахунок оплати оренди на підставі прибуткових касових ордерів.

Так згідно до ст..1 Закону України  Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування  та послугпередбачається, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

П.1.ст 9 Закону зазначено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку))

Встановлено, що ТОВ Ніка-97торговельної діяльності не здійснює, не є підприємством торгівлі чи громадського харчування.

Відповідно до ст.. 1 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, Постановою НБУ №637 Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україній п.2.3; 4.2 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги)затвердженого наказом ДПА №614 від 01.12.2000 року, передбачається, РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, назва та адреса якої зазначені в реєстраційному посвідченні, та у сфері застосування, визначеній Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій.

В даному випадку РРО застосовується відокремленим підрозділом господарською одиницею, що відповідає наведеними нормам. В реєстраційному посвідченні на РРО зазначено, що він зареєстрований за міні-ринком, якій належить ТОВ Ніка-97, та розташований по пров. Кирпичному 3 а.

Таким чином,  ТОВ Ніка-97(юридична адреса вул. Кармелюка, 5-25), здійснюючи свою основну діяльність - здавання в оренду власного нерухомого майна - що підтверджується розрахунком щодо сплати єдиного податку, - проводило розрахунки (приймання орендних платежів) до каси підприємства з оформленням відповідних розрахункових документів -прибуткових касових ордерів, з видачею квітанцій, підписаних і завірених печаткою.

При цьому господарська одиниця міні-ринок по пров. Цегельний, (Кирпичний) 3-А, що перевірялась, не здійснювала дій по здаванню  майна  в оренду. Здавання в найм власного майна є окремою діяльністю підприємства ТОВ Ніка-97, та не є пов'язаною з діяльністю господарської одиниці Міні-ринок.

Щодо застосування реєстратора розрахункових операцій при отриманні коштів за оренду, то відповідно до цивільного законодавства оренда не є послугою, а тому розрахунки за оренду не є розрахунковою операцією та не регулюється Законом України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Також, перевіркою встановлено порушення п.2.6 Положення правління НБУ Про ведення касових операції в національній валюті України№637 від 15.12.2005 року,  а саме не оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій в певній сумі  в день їх  фактичного надходження в розмірі 100,30 грн.

В судовому засіданні оглянуто журнал обліку руху готівки та сум розрахунків, з якого встановлено не повне внесення реквізитів, а саме внесено дату, номер Z-звіту, проте відсутній зазначеним розмір суми готівки та суми розрахунків в розмірі 100,30 грн.

Відповідно до п.7.19. Положення №637 під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається не оприбуткованою в касі та зараховується в доход підприємства. З цієї норми Положення №637 вбачається, що лише готівкові кошти виявлені в касі підприємства (підприємця) не підтверджені документально вважаються не оприбуткованими.

Отже, таке порушення слід кваліфікувати, як порушення вимог підпунктів 7.4 та 7.7 пункту 7 "Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок", оскільки сама по собі відсутність відповідного запису в розділі 2 книги обліку розрахункових операцій не є приховуванням денної виручки з огляду на те, що вся сума коштів у повному обсязі надійшла до каси, інкасована, на всю суму видані касові чеки, зроблені Z - звіти.

Відповідальність за порушення встановленого порядку використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок встановлена пунктом 3 частини 1 статті 17 Закону України № 265/95, яка передбачає застосування фінансових санкцій у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн., виходячи з розрахунку  17 грн. х 20 = 340 грн.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України № 265/95 до приведення чинного законодавства у відповідність з цим Законом чинні закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Отже, відповідальність суб'єктів господарювання за порушення в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій визначається виключно нормами Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Використання виключно норм Закону України № 265/95 встановлено Податковим роз'ясненням Державної податкової адміністрації України, затвердженим наказом ДПА України від 14.01.2002 року № 20. Застосування при визначенні міри відповідальності суб'єктів господарювання за порушення порядку використання реєстраторів розрахункових операцій саме ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" міститься у листі Державної податкової адміністрації України від 18.09.2007 року № 9049/6/23-3019.

Таким чином, застосування штрафних санкцій за порушення в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій на підставі та у порядку, встановленими іншими нормативно-правовими актами, ніж Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зокрема на підставі Указу Президента України № 436 є необґрунтованим та незаконним.

Відповідно до п.1.3. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом ДПА України від 10.08.2005 N 327 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за N 925/11205 (далі - Порядок N 327) за результатми проведення невиїзних документальних, виїзних планових тап позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого  законодавства -  довідка.

Оскільки, на думку податкової служби, за результатами перевірки виявлено порушення, то як наслідок податковим інспектором складено акт перевірки відповідно до зазначеного Порядку №327.

Щодо визнання протиправними дій посадових осіб Державної податкової інспекції щодо проведення перевірки та складанню акту, то порушень порядку та підстав проведення перевірки в судовому засіданні не встановлено.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги частково доведені позивачем та у відповідній частині підтверджуються матеріалами справи, а тому адміністративний позов  підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, ст.ст. 11, 69, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції м.Дніпродзержинська   від 28.10.2009 р. № 00031082303

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції м.Дніпродзержинська   від 28.10.2009 р. № 00031072303

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом апеляційної скарги відповідно  до ст..ст. 186 та 254 КАС України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова буде складена в повному обсязі 20.06.2011 року.

 Головуючий суддя                                                                                             О.В.Єфанова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація