Судове рішення #1731659968

Cправа № 127/24884/24


Провадження № 1-кс/127/10846/24


ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


У Х В А Л А

Іменем України

30 жовтня 2024 року                                                м. Вінниця


Вінницький міський суд Вінницької області в складі


слідчого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність Вінницької окружної прокуратури Вінницької області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 25 липня 2024 року,-


В С Т А Н О В И В:


                ОСОБА_3 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з даною скаргою, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що 25 липня 2024 року він подав заяву про злочин, вчинений організованою злочинною організацією по замітанню слідів по крадіжці, рейдерству відносно майна, нерухомого майна його фірми «ІВО+КГ» у формі ТОВ через використання реквізитів, печатки Вінницької філії ПАТ КБ «ПриватБанк», ліквідованої, як відокремлений підрозділ 14.07.2011, в даному випадку по справі №127/11926/15 шляхом її підробки, фальшування з метою уникнення відповідальності.

27 липня 2024 року йому стало відомо, що відомості, викладені у його заяві про злочин від 25 липня 2024 року щодо зазначених вище фактів, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, не внесені, чим порушені його права. Враховуючи вищенаведене та керуючись КПК України, просив суд задовольнити його скаргу на бездіяльність прокурора та винести ухвалу, якою зобов`язати Вінницьку окружну прокуратуру Вінницької області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальні правопорушення за ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 358 КК України за його заявою від 25 липня 2024 року.

               В судове засідання ОСОБА_3 не з`явився, суду надав заяву про розгляд скарги у його відсутність.

Прокурор Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася, суду надала заяву про розгляд скарги у її відсутність, просила відмовити у задоволенні скарги ОСОБА_3 , а також зазначила, що Вінницькою окружною прокуратурою Вінницької області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024022110000446 від 06.09.2024 за заявою ОСОБА_3 на виконання ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області (справа №127/27762/24) за ч. 1 ст. 366 КК України

       Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Основним завданням слідчого судді при виконанні функцій судового контролю є встановлення факту, чи дійсно права і свободи людини було порушено або вони порушуються; чи було створено або створюються перешкоди для їх реалізації; чи має місце інше обмеження прав і свобод; які перешкоди він зобов`язаний поновити або усунути для їх реалізації.

Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч. 1 ст. 303 КПК України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора як бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що 25 липня 2024 року ОСОБА_3 звернувся до Вінницької окружної прокуратури Вінницької області із заявою про злочин, вчинений на його думку, представниками АТ КБ «ПриватБанк», раніше Вінницька філія, а потім ПАТ КБ «ПриватБанк» на замовлення та в складі ОЗО м. Вінниці, яка складається з посадових осіб, що займають (займали) відповідальне становище по відношенню до його майна, майна членів його сім`ї, його фірми «ІВО+КГ» у формі ТОВ в період з 30.08.2007 по теперішній час, що супроводжується винятковим цинізмом, хамством, у застосуванні методів і заходів по дискредитації його, оббріхуванні, використанні адмінресурсу, органів місцевої та виконавчої влади, судів, з метою незаконного заволодіння через незаконні судові рішення, ДВС, нотаріусів, ДРРП так і використання печатки і імені неіснуючої з 14.07.2011 по 2018 рік Вінницької філії ПАТ КБ «ПриватБанк» - юрисконсультами ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у цивільних справах, які розглядав Вінницький міський суд та Господарський суд Вінницької області.

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у своїй постанові від 30 вересня 2021 року у справі №556/450/18 зазначив, що підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім`ям, по батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Тобто, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в них об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КК України злочином є передбачене КК України суспільно небезпечне вчинене діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом злочину.

Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Відповідно до ч. 4  ст. 214 КПК України  слідчий, дізнавач, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію  заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення; відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення  не допускається.

Таким чином,  КПК  України містить безумовний обов`язок внести відомості про кримінальне правопорушення невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання  заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, а відмова у прийнятті та реєстрації такої заяви чи повідомлення не допускається.

Разом із тим, цей обов`язок виникає лише у випадку подання  заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, а не будь-якої заяви взагалі.

Так, відповідно до п.п. 2 п. 1 Розділу ІІ «Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань», затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 №139, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином, слідчий суддя має з`ясувати, чи можна розглядити заяву ОСОБА_3 від 25.07.2024, як заяву про вчинене кримінальне правопорушення з огляду на її зміст. У даному контексті слідчий суддя звертає увагу на те, що положення  ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв`язку з ч. 1  ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Зокрема, певне звернення особи можна розглядати саме як заяву чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, якщо воно містить об`єктивні дані, які дійсно вказують на існування реального факту вчинення певного діяння, яке має ознаки кримінального правопорушення. При цьому навіть якщо заявник прямо назве певне діяння злочином, то це не означитиме автоматично, що подія злочину насправді мала місце, оскільки заявник може помилятися в юридичній оцінці відповідних фактів.

Відповідно до висновку, зробленого у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі №818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Разом з тим зміст ч. 1 ст. 214 КПК України не передбачає обов`язку слідчого, дізнавача чи прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого діючим КК України.

Таким чином, аналіз положень КПК України дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про кримінальне правопорушення.

Зі змісту заяви ОСОБА_3 від 25 липня 2024 року вбачається, що наведені у ній обставини не вказують на вчинення дій, які складають об`єктивну сторону будь-якого злочину (кримінального правопорушення), а тому підстави для внесення відомостей до ЄРДР за заявою ОСОБА_3 від 25 липня 2024 року відсутні.

Таким чином, слідчий суддя не знаходить в заяві ОСОБА_3 від 25 липня 2024 року достатніх об`єктивних відомостей для того, щоб вважати її заявою про вчинене кримінальне правопорушення, відповідно у посадової особи Вінницької окружної прокуратури Вінницької області не виникало обов`язку внести викладені в заяві відомості до ЄРДР.

На підставі вищезазначеного, слідчий суддя вважає, що в задоволенні скарги ОСОБА_3  на бездіяльність посадових осіб Вінницької окружної прокуратури Вінницької області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 25 липня 2024 рокуслід відмовити.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 25, 214, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:


       У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність Вінницької окружної прокуратури Вінницької області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 25 липня 2024 року - відмовити.

       Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

       

       Слідчий суддя Вінницького міського суду

Вінницької області ОСОБА_7















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація