Судове рішення #17356137

№ 2-6346/2009 p.

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2009р. Малиновський райсуд м. Одеси в складі: головуючого судді - Савинської І.О.

при секретарі - Мартинюк Г.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати за ним право приватної власності у порядку успадкування за законом на 41/100 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, які належали ОСОБА_3, посилаючись на те, що він, як спадкоємець першої черги, прийняв спадкове майно матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Представник позивача - ОСОБА_4 підтримав позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнав у повному обсязі, на спадщину у вигляді 41/100 зазначеного домоволодіння, яка залишилася після смерті ОСОБА_3, не претендує.

Заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає доцільним задовольнити позов.

Як встановлено у судовому засіданні ОСОБА_3 перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5

ОСОБА_1, ОСОБА_2 є рідними братами по матері та синами ОСОБА_3

Сторони мешкають у житловому будинку АДРЕСА_1 з дня народження.

На підставі рішення Виконавчого комітету Іллічівськом районної Ради депутатів трудящих м.Одеси № 746 від 25.06.1957р. про відвід земельної ділянки під індивідуальне жиле будівництво, ОСОБА_5 отримав земельну ділянку, площею 512 кв.м для індивідуального будівництва за адресою: АДРЕСА_2

За життя ОСОБА_5 разом з ОСОБА_3 побудували спірний житловий будинок.

В 1973 р. ОСОБА_3 та ОСОБА_5 розлучилися, сумісне майно подружжя було розподілено за рішенням Іллічівського районного суду м.Одеси від 29.05.1973 р., по якому за ОСОБА_3 було визнано право власності на 41/100 частину будинку, а за ОСОБА_5 - на 59/100 частин будинку.

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р. не залишивши заповіту.

ІНФОРМАЦІЯ_1 p. ОСОБА_3 померла, не залишивши заповіту.

Після смерті ОСОБА_3 як спадкоємець першої черги, позивач фактично прийняв спадкове майно, сплачував комунальні послуги, на день смерті спадкодавця жив та до цього часу живе в спірній частині будинку, користуються нею, як власністю, ніс всі витрати по похованню спадкодавця.

В коло спадкоємців крім позивача входить ще відповідач по справі - син спадкодавця від другого шлюбу - ОСОБА_2

На зазначену частину спадщини ОСОБА_2 не претендує.

Позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та одержання свідоцтва на спадщину.

Згідно листа 5-ї Одеської державної нотаріальної контори № 2106/01-14 від 27.07.2009р. - спадкова справа до майна ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2., який проживав в АДРЕСА_1, не заводилася, та свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Перевірка проведена за період з 1978р. по теперішній час; - спадкова справа до майна ОСОБА_3, померлої 21.02.2008р., яка проживала в АДРЕСА_1, не заводилася, та свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Перевірка проведена за період з 2008 р. по теперішній час.

Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтвердили, що позивач фактично прийняв спадкове майно після смерті спадкодавця - матері, постійно мешкає в спірній частині будинку, користується предметами домашнього побуту, несе витрати по сплаті комунальних послуг. Інших претендентів на спірну частину будівлі немає.

Ст.1216 ЦК України передбачає, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

4.1 ст.1222 ЦК України передбачає, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі, зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст.1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

4.4.1, 3, 4, 5 ст.1268 ЦК України передбачають, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених ч.ч.2-4 ст.1273 ЦК України. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.

Як вбачається із положень ст.1278 ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.

У судовому засіданні доведено, що позивач на день смерті ОСОБА_3 мешкав разом з спадкодавцем та після її смерті фактично прийняв спадкове майно, має оригінали правовстановлюючих документів на нього, володіє та користуються ним, у зв’язку з чим, суд визнає за ним право приватної власності на вказану частку домоволодіння.

Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 208-209, 212, 218 ЦПК України, ст.ст. 355, 1222, 1261, 1268, 1272, 1273 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності у порядку успадкування за законом на 41/100 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, які належали ОСОБА_3, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Рішення суду є підставою КП «ОМБТІ та РОН» для реєстрації права приватної власності за ОСОБА_1 41/100 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, які належали ОСОБА_3, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі у строк 10 днів заяви про апеляційне оскарження рішення суду та подальшої подачі у строк 20 днів апеляційної скарги, або у порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація