Судове рішення #17449228

        


Справа № 2а-1646/11

П О С Т А Н О В А  

іменем України

"27" травня 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Диба О.В.,  розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва  про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок та  виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

18.01.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та перерахунку раніше призначеної їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Крім того, позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 3-ї групи інвалідності додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно вимог ст.ст. 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. І ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з часу з 12 липня 2010 року.

Свої вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона є особою, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3-ї групи, у зв'язку з чим перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва.

Вона, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 3-ї групи інвалідності, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. І ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначає позивач, додаткову пенсію вона отримує не в повному обсязі, як це передбачено Законом, тому звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок вказаних виплат, однак йому було в цьому відмовлено.

Посилаючись на викладені обставини та порушення відповідачем її Конституційних прав, позивач просить задовольнити її вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 28.01.2011 року відкрито скорочене провадження по розгляду даної справи.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до слідуючого.

Судом встановлено, що позивач має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1-ї категорії, є інвалідом 3-ї групи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, передбачену ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не в повному обсязі.

У листопаді 2010 року позивачка зверталася до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва із заявою про перерахунок раніше призначеної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на що відповідач відповів відмовою від 19.11.2010 року.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1  в перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, постраждалій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, заявлених в межах строку позовної давності, починаючи з 12.07.2010 року, суд виходить з наступного.

У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, розділ 8 передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорії 1. 2. 3. 4. встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду. заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 Закону № 796-ХП (в редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р.) визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Право позивача на нарахування пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»було відновлено з дня прийняття рішення Конституційним Судом України по справі № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, при цьому в тому правовому режимі, якій існував до дня набрання сили змінами, визнаними в подальшому неконституційними. Таким чином, нарахування підвищення має бути вчинено з дня ухвалення вищевказаного рішення Конституційного Суду України, тобто з 22 травня 2008 року, на підставі положень Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, що діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р.»).

Згідно ч.З ст.61 вказаного Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначеної відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмірі щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення. Затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закону України «Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999 року № 966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»від 05.10.2000 року № 2017-1П, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною З статті 4 вказаного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25.03.2005 року, що діє з 31.03.2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, для позивача, якому встановлено 3 група інвалідності, особі, постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, розмір додаткової пенсії повинен розраховуватись, виходячи із наведених розмірів.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХІІ роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Частиною 1 ст. 67 Закот № 796-ХІІ передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Отже, Законом України № 796-ХІІ не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір бази нарахувань пенсій, встановлений законом, а надано право роз'яснення порядку застосування цього Закону.

Конституційний суд України неодноразово розглядав проблему, пов’язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень (про що, зокрема, зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005). При цьому сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів статтею 22 Конституції України не допускається.

Таким чином, ухвалюючи судове рішення у даній справі суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, частиною 2 статті 6, статтею 8. частиною 2 статті 19, статтями 22,23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов’язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладені обставини, суд прийшов до висновку, що здійснення виплати позивачу пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 01.03.2002 року та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 831 від 26.07.1996 року є неправомірним, тобто таким, що не відповідає нормам законів України та Конституції України, як основного закону держави.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати недоотриманої додаткової пенсії в період з 17.07.2010 року, з урахуванням проведених виплат, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов   ОСОБА_1 -  задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі                  м. Києва щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва відповідно до положень ст.ст. 49, 50  Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи»здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше проведених виплат                                                   з 12 липня  2010 року з урахуванням проведених виплат та положень ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її отримання.

                    Постанова підлягає негайному виконанню в частині стягнення платежу за один місяць.


Суддя:








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація