Справа № 2а-5616/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2011 року. Суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Сировєтнік Т.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука про визнання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії за віком,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука про визнання дій УПФУ в Автозаводському районі м. Кременчука щодо застосування при перерахунку її пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік; зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та здійснювати відповідні виплати, починаючи з 01.03.2009 року, стягнути різницю між заново перерахованою та фактично отриманою нею пенсією, яка утворилася з 01.03.2009 року по день прийняття рішення, виходячи з суми недоплати 751,41 грн. щомісячно.
Позовні вимоги позивач обґрунтовувала наступним.
Позивач є пенсіонером з 2005 року. Після призначення пенсії продовжувала працювати. 13.03.2009 року вона звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії з врахуванням стажу та заробітку. Їй було зроблено перерахунок, але в неповній мірі - із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії - за 2007 рік, тоді як відповідач повинен був застосувати цей показник за 2009 рік.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 183-2 КАС України адміністративні справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, допомоги розглядаються в порядку скороченого провадження.
Відповідач УПФУ в Автозаводському районі м. Кременчука в призначене судом судове засідання свого представника не направив, просив суд розглянути справу у відсутність свого представника, надавши суду заперечення, де зазначив правильність проведеного по заяві позивача перерахунку пенсії, посилаючись на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, яким зазначено, що зміни внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії за 2007 рік були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. Питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій в 2010 році відповідно для підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.052008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). При розгляді даної справи суд не вправі перебирати на себе функцію призначення пенсії, покладену на органи Пенсійного фонду, тому в цій частині позивача щодо визначення розміру доплати до пенсії в грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки це суперечить чинному законодавству. Крім того, відповідач в своєму запереченні зазначив, що позивач в порушення ч.1 ст.99 КАС України пропустив 6-місячний строк звернення до адміністративного суду за поновлення свого порушеного права, оскільки звернувшись з заявою 01.03.2009 року продовжував отримувати пенсію, а за поновленим правом звернувся 03.02.2011 року, не виклав в позові причини та поважність пропущеного строку звернення, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В запереченні відповідач просив відмовити позивачу в позовних вимогах.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука з 2005 року та отримує пенсію.
01.03.2009 року позивач звернулася до Управління пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач не заперечуючи того факту, що позивач має право в розумінні Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на перерахунок пенсії - зробив відповідні перерахунки, застосувавши показник середньої плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Враховуючи зазначений статус позивача, суд зазначає, що дані правовідносини регулюється Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.3, ст.4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" (підпункти 9,10 пункту 35 розділу II) внесено зміни до ст.ст.40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Встановлено порядок перерахунку пенсій та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 положення п.35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Порядок перерахунку пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати визначено постановою Кабінету Міністрів України ,,Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 № 530. Відповідно до підпункту 3 пункту 11 цієї постанови перерахунок пенсій проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку.
Незважаючи на це, листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України передбачено застосування у 2010 році показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зазначено: перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислювання розміру пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, попередній ріку звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто в даному випадку повинна використовуватися середня заробітна плата за 2009 рік. При відсутності на момент призначення (перерахунку) пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується нова середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з послідуючим перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середній заробіток працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, попередній року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України УПФУ в Автозаводському районі м. Кременчука повинно було перераховувати та сплачувати позивачу пенсію, в передбаченому ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності змін у Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Таким чином, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючих норм ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»».
На підставі вищезазначеного суд приходить до висновку, що дії Управління Пенсійного Фонду Автозаводського району в м. Кременчуці щодо відмови позивачу здійснити перерахунок та виплатити пенсію згідно заяви позивача від 11.02.2010 року та відповідно вимог пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з застосуванням для перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" показника за 2009 рік, що передує року проведення перерахунку пенсій, є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам Закону, а тому позовні вимоги в цій частині ґрунтуються на вимогах Закону і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, суд вважає за необхідне зобов’язати Управління Пенсійного Фонду Автозаводського району в м. Кременчуці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2. пенсії на підставі її заяви від 01.03.2009 року та відповідно до вимог пп.3,11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з застосуванням для перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" показника за рік, що передує року проведення перерахунку пенсій (2009рік).
В іншій частині позову, а саме стягнення різниці між заново перерахованою та фактично отриманою позивачем пенсією, в певній грошовій сумі, суд вважає за необхідне відмовити.
Керуючись ст.ст.22, 46, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року за № 121/2001, ст. ст. 1, 3, ч.2 ст. 11, ч. 2 ст. 72, 94, 99, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука про визнання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука при перерахунку пенсії ОСОБА_2 щодо застосування при перерахунку пенсії у 2009-2010 р.р. показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Автозаводському районі м. Кременчука здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з моменту її звернення за перерахунком, із застосуванням для перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку, тобто за 2009 календарний рік, до 14.03.2011 року включно.
В іншій частині позовних вимог позивачу ОСОБА_2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука шляхом подання протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя: