Судове рішення #17646306

           

Справа № 2-4748/11

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

        20 липня  2011  року                                                                                        м. Рівне                    

Рівненський міський суд в особі

головуючого судді Ореховської К.Е.,

при секретарі Ковальчук В.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

відповідачів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: Перша Рівненська Державна нотаріальна контора, Друга Рівненська Державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом та встановлення факту родинних стосунків, суд -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: Перша Рівненська Державна нотаріальна контора, Друга Рівненська Державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом та встановлення факту родинних стосунків.

          Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько, ОСОБА_6, про що в Книзі реєстрації смертей 2010 року вересня місяця у відділ реєстрації актів цивільного стану Рівненського міського управління юстиції зроблено відповідний актовий запис за №1508, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1. Після смерті батька залишилося спадкове майно, а саме: житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1. Спадкоємцями за законом після смерті батька, є він, його мати –ОСОБА_2 та його брат –ОСОБА_3, які відмовляються від прийняття спадщини на його користь, але заяву в нотаріальну контору про відмову від спадщини не подавали. Зазначає, що на день смерті батька він проживав у США. Приїхав у м. Рівне лише 10.06.2011 року. По приїзду він відразу звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини і йому було роз’яснено, що він пропустив передбачений законом 6-ти місячний строк і необхідно звернутися за вирішенням цього питання до суду. Він від спадщини не відмовлявся, вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини. По суті позовної вимоги щодо встановлення факту родинних стосунків, зазначає, що він народився в с. Пустомити Костопільського району Рівненської області. Всвідоцтві про його народження НОМЕР_1 його батьком вказаний ОСОБА_6, коли йому був виданий паспорт, його прізвище було вказано ОСОБА_4, на підставі якого видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1. Йому, його матері та брату були видані паспорта на прізвище ОСОБА_2. Тому виникла необхідність встановлення  факту родинних стосунків для отримання свідоцтва про право на спадщину.  Просить суд позовні вимоги задовольнити.

          Позивач в судове засідання не з’явився. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить суд позов задовольнити.

     Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала з підстав, зазначених в ньому та просила суд позов задоволити, визначити ОСОБА_4 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті його батька – ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, один місяць, встановити, що ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 був рідним батьком позивача.

          Відповідачі у судовому засіданні позивні вимоги визнали, не заперечують проти задоволення позовних вимог. Додатково суду пояснили, що ОСОБА_4 є їх сином та братом відповідно, а також підтвердили те що ОСОБА_6 є батьком позивача.

Треті особи надали суду запитувану інформацію та просили розглянути справи за відсутності їх представників.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини:  ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 13 вересня 2010 року, про що в Книзі реєстрації смертей 2010 року вересня місяця у відділі реєстрації актів цивільного стану Рівненського міського управління юстиції зроблено актовий запис за №1508.

Відповідно до повідомлення в. о. завідувача Другої Рівненської державної нотаріальної контори вих.. №894\01-16 від 19.07.2011 року, згідно даних Спадкового реєстру спадкова справа до майна ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, не заводилась.

Згідно витягу 27541068 від 19.07.2011 року, спадкова справа на майно померлого ОСОБА_6, заведена Гощанською районною державною нотаріальною конторою 05.03.2011 року.

Згідно інформації, наданої начальником КП «РМБТІ»на адвокатський запит, в КП «РМБТІ»право власності на об’єкти нерухомого майна за гр.. ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, не зареєстровано. Проте, згідно з наявною в БТІ інформацією незавершене будівництвом будинковолодіння АДРЕСА_1 станом на 11.04.2011 року обліковувалося за гр.. ОСОБА_6

Згідно ст.ст. 1216 -1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної  особи, яка  померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини  входять  усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві  на  момент  відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно п. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього  Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, як слідує з вищенаведених фактів, спадщина ОСОБА_6 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2.

Станом на 2011  рік ОСОБА_4 не заявляв про відмову від спадщини, а навпаки подав заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з  часу відкриття спадщини.

У зв’язку з тим, що ОСОБА_4 не проживавзі спадкодавцем та тривалий час перебував за межами України, у строк, визначений законом, не подав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Факт поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини судом встановлено на підставі закордонного паспорту громадянина України, інформації про квитковий білет, даними про відкриття візи, з яких вбачається, що позивач, на день смерті ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживав у США. Приїхав у м. Рівне лише 10.06.2011 року.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з  часу відкриття спадщини.

У ст. 1272 ЦК України зазначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для  прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

   Позивач народився в с. Пустомити Костопільського району Рівненської області, його батьком є ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 виданого Милятинською сільською радою Костопільського району Рівненської області.

Крім письмових доказів, досліджених судом, про  факт родинних стосунків між ОСОБА_4 та ОСОБА_6, ту обставину, що позивач та померлий ОСОБА_6 є сином та батьком, відповідно підтвердили відповідачі.

Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу

За вищевикладених обставин суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та законним, а отже таким, що підлягає задоволенню.

     Керуючись ст.ст. 10,11,60,88,212,214,215,  ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: Перша Рівненська Державна нотаріальна контора, Друга Рівненська Державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом та встановлення факту родинних стосунків - задовольнити повністю.

  Визначити ОСОБА_4 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті  його батька –ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, один місяць.

Встановити, що ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, був рідним батьком –ОСОБА_4.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

 

Суддя Рівненського міського суду:                                   Ореховська К.Е.                                                


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація