ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.08.2011 Справа № 10/114
За позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз", м. Ужгород
до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Пролісок", с. Зняцево Мукачівського району
про стягнення 5 871,10 грн.
Суддя Г.Й. Бобрик
Представники:
від позивача: Волошин-Пацкан С.М., представник;
від відповідача: Глаголич М.І., директор
СУТЬ СПОРУ: публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз", м. Ужгород в особі Мукачівської філії звернулось з позовом до ТзОВ"Пролісок", Мукачівський район, с.Зняцево про стягнення суми 5871,10 грн., в т.ч. 4199,72 грн. основного боргу за спожитий природний газ, 471,92 грн. пені, 671,96 грн. інфляційних, 189,51 грн. 3%річних.
В засіданні суду по розгляду справи 15 серпня 2011 року відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, за згодою сторін, оголошувалась перерва до 18.08.11 до 10:00 год. для надання сторонами додаткових матеріалів.
Вивчивши та оцінивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
Між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) укладено договір №582/М/к-т від 22.11.2006р. на постачання природного газу, за умовами якого постачальник зобов'язався передати споживачу природний газ власних ресурсів НАК "Нафтогаз України" в обумовлених обсягах, а споживач прийняти та оплатити газ на умовах договору. Договір укладено строком до 31.12.06 з умовою його щорічної пролонгації, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не заявить про його розірвання.
Відповідно до п.4.1 договору облік газу ведеться згідно Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, Правил РД-50-213-80, Порядку доступу до єдиної газотранспортної системи та інших нормативних актів.
Пунктом 4.4. договору, зокрема передбачено, що у разі відсутності у споживача приладів обліку постачальник складає акт та здійснює обрахування обсягів спожитого газу по проектній номінальній потужності встановленого газового обладнання з часу останньої перевірки.
За вказаним договором відповідач (як споживач) зобов'язався здійснювати остаточний розрахунок за спожитий природний газ на підставі двохстороннього акту приймання-передачі газу до 5 числа місяця, наступного за звітним місяцем поставки газу.
Договір є чинним.
За двостороннім дефектним актом №3 від 05.12.08 на зняття лічильника газу у споживача ТОВ "Пролісок" знято для періодичної перевірки лічильник типу G-4 ВКТ виробництва PREMA №1727939 із показником 07244 куб.м. Відповідно до вказаного акту газопостачання припинено, встановлено заглушку на вхідний голендер, кран перекрито, опломбовано пломбою ГАЗ-05, тобто припинено газопостачання.
Однак, під час обстеження газопроводу та експлуатації газового обладнання працівниками філії виявлено факт користування споживачем газу на момент відсутності засобу вимірювальної техніки, про що комісією в складі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 складено акт від 26.01.2009 року обстеження газопроводу та експлуатації газового обладнання, яким зафіксовано відсутність у відповідача лічильника та встановлення на його місці технічної вставки, за допомогою якої споживач користується газопостачанням.
Актом від 29.01.2009 року на встановлення побутового лічильника газу, підписаним з боку виконавця та споживача, оформлено встановлення на об'єкті відповідача за вищевказаною адресою після проведеної перевірки лічильника типу G-4 ВКТ виробництва PREMA №1727939 із показником 07245 куб.м. При цьому, акт від 29.01.2009р. містить напис про те, що на момент встановлення лічильника користуються газом.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 526, 629 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 265 Господарського кодексу України встановлено, що за договором поставки одна сторона –постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки другій стороні –покупцеві товар, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін.
Згідно зі ст. ст. 32 –34 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Спірні правовідносини регулюються, в тому числі, і Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (затверджених наказом Мінпаливенерго України 27.12.2005 №618, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 січня 2006 р. за №67/11941, із змінами згідно з наказом Міністерства палива та енергетики №232 від 06.05.2009), якими встановлено, зокрема, вимоги до організації обліку кількості протранспортованого газорозподільними мережами, поставленого та реалізованого споживачу газу, до організації перевірок технічного стану комерційних вузлів обліку газу, обчислення кількості спожитого газу в разі відсутності приладів обліку.
Посилання на Правила обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами містить і укладений між сторонами договір.
Відповідно до пункту 12.10. Правил обліку природного газу, під час його транспортування газорозподільними мережами за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу та інше), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною особою за його технічний стан складає двосторонній акт про виявлені недоліки. Акт, підписаний представниками сторін, може бути підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого переданого газу. Перерахунки здійснюються в порядку, передбаченому у пункті 5.13 цих Правил або умов договору, у випадках виявлення недоліків, які не передбачені цими Правилами. У разі виникнення спірних питань під час підписання акта представник сторони, яка перевіряється, підписує акт з викладенням окремої думки.
З наведеного вбачається, що лише оформлений згідно з вимогами цих Правил акт може бути підставою для перерахунку об'ємів прийнятого переданого газу, а отже і для нарахування відповідних коштів.
Під час нового розгляду справи, враховуючи вказівки, що містяться в постанові касаційної інстанції від 23 травня 2011 року, суд дослідив, що позивач не дотримав порядку складання даного акту. Акт обстеження газопроводу від 26.01.09 не містить даних про присутність при його складанні уповноваженого представника споживача. Докази про належне повідомлення відповідача про проведення перевірки в матеріалах справи відсутні.
Разом з тим, в позовній заяві зазначено період, за який здійснено нарахування спірної суми протягом березня 2009 року передано відповідачеві природний газ на суму 4364,22 грн., що підтверджується Актом №2752 приймання-передачі газу від 24 березня 2009 року, що суперечить фактичним обставинам справи та розрахункам позивача, з яких слідує, що нарахування здійснені у період відсутності лічильника газу з 05.12.2008 року по 29.01.2009 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог про стягнення з відповідача 4199,72 грн. основного боргу; 471,92 грн. пені; 671,96 грн. інфляційних витрат та 189,51 грн. 3% річних через їх необґрунтованість та недоведеність належними доказами. У задоволенні позову суд відмовляє повністю.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 44-49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та підлягає оскарженню в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Г.Й. Бобрик
Рішення підписано 26.08.2011 р.
- Номер:
- Опис: про стягнення заборгованості за договором по збиранню врожаю зернових культур - 418 931,81грн.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 10/114
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Бобрик Г.Й
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.04.2011
- Дата етапу: 23.05.2011