Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1785149966

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

П О С Т А Н О В А

Іменем України

                                                               Справа № 133/3887/24

                                                               провадження № 3/133/1994/24


18.12.24                                                         м. Козятин


Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі головуючого судді Гуменюка О.О. вивчивши матеріали, які надійшли з ВП № 2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:


До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області з ВП № 2 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 10.12.2024 серії ВАД №676571 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Згідно ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Зі складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП, об`єктивна сторона правопорушення виражається в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

       Тому, для правильного вирішення справи судом, наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення, необхідно встановити особу неповнолітньої дитини та її батьків або осіб які їх заміняють, які ухиляються від виконання покладених на них обов`язків.

       Працівниками поліції не дотримано у повній мірі обов`язку щодо збирання доказів, оскільки як вбачається з пояснень ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вчинив адміністратвине правопорушення, він проживає разом з опікунами, а згідно пояснень ОСОБА_1 від 10.12.2024 - ОСОБА_2 є її сином. Працівниками поліції не вжито заходів для збору доказів та не усунено вказану вище суперечність в поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а саме не долучено до протоколу про адміністративне правопорушення належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 або відповідного рішення уповноваженого органу про встановлення опіки чи піклування ОСОБА_1 над неповнолітнім ОСОБА_2 .

       Відповідно до санкції ч. 3 ст. 184 КУпАП стягнення накладається на батьків або осіб, які їх замінюють.

       Відповідно до ст. 280 КУпАП, встановлено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати ряд обставин, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, які пом`якшують і обтяжують відповідальність особи, та інші обставини.

       Вказані обставини, згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, суд встановлює на підставі доказів, джерелами яких є: протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення потерпілих, пояснення свідків, інші документи, тощо.

       Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколу про адміністративне правопорушення.

       Беручи до уваги вищевикладені положення КУпАП та матеріали про притягнення до адміністравтиної відповідальності ОСОБА_1 , суд вважає, що уповноважені особи поліції не вжили повних заходів для збирання доказів у цій справі.

Зокрема, уповноваженні особи поліції не вжили заходів для долучення до протоколу про адміністративне правопорушення документів, що підтверджують те, що ОСОБА_1 є матірю або опікуном чи піклувальником неповнолітнього ОСОБА_2 ; не долучено довідку про склад сімї ОСОБА_1 за місцем проживання; не долучено характеристику особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за місцем проживання; не долучено документи про перебування чи не перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на психіатричному та/або наркологічному обліку в медичних закладах за місцем реєстрації місця проживання.

       Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14, встановлено що спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративне правопорушення та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, є неприйнятним, у зв`язку з чим практика повернення протоколів про адміністративні правопорушення, які складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення є правильною.

       При ухваленні зазначеного рішення суд враховує практику Європейського суду з прав людини, а саме: справу «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013) та «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016), в яких зокрема вказано, що суд не має права самостійно відшуковувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.

       Неналежне виконання особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, вимог статей 251, 254, 256 КУпАП позбавило суд можливості об`єктивно встановити обставини, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне рішення.

       У зв`язку з викладеним, матеріали справи про адміністративне правопорушення необхідно повернути для доопрацювання.

       Керуючись статтею 278 КУпАП,-


ПОСТАНОВИВ:


Протокол про адміністративне правопорушення від 10.12.2024 серії ВАД №676571 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 КУпАП з всіма додатками повернути до Відділення поліції №2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Вінницькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.


Суддя                                 Олександр ГУМЕНЮК




Дата документу 18.12.2024


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація