Ухвала
іменем україни
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючої Григор'євої І.В.,
суддів: Широян Т.А., Щепоткіної В.В.,
з участю прокурора Вергізової Л.А.,
розглянула в судовому засіданні в м. Києві 13 вересня 2011 року кримінальну справу за касаційною скаргою заступника прокурора Донецької області на вирок Дружківського міського суду Донецької області від
21 грудня 2010 року, яким
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
не судимого,
засуджено за ч. 2 ст. 310 КК України на три роки позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком один рік та покладено обов’язки, передбачені п. п. 2-4 ч. 1 ст. 76 КК України.
В апеляційному порядку справа не переглядалась.
Вироком суду ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він у період з червня по серпень 2010 року на території свого домоволодіння АДРЕСА_1 незаконно посіяв та виростив 164 рослини коноплі, яка містить наркотичні засоби.
У касаційній скарзі прокурор ставить питання про скасування вироку з направленням справи на новий судовий розгляд. Зазначає, що при призначенні покарання судом не в повній мірі врахована ступінь тяжкості вчиненого злочину, його суспільна небезпека, кількість вирощених рослин. У порушення ст. 334 КПК України суд належним чином не мотивував рішення про можливість виправлення засудженого без реального відбування покарання. Також прокурор вказує на те, що суд невірно визначив орган, який має здійснювати контроль за поведінкою засудженого.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора на підтримання касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Рішення про винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного злочину суд обґрунтував доказами, які містяться в матеріалах справи.
Ухвалюючи рішення про звільнення ОСОБА_1 від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України, суд належним чином не мотивував, які саме дані про особу засудженого та інші обставини справи дають підстави для висновку про можливість виправлення його без відбування покарання в тому числі в межах мінімального іспитового строку.
Так не враховано судом ступінь тяжкості вчиненого злочину, який є тяжким, пов’язаний з незаконним обігом наркотичних засобів, що в умовах сьогодення становить підвищену суспільну небезпеку. Не надано значення й кількісному критерію вилучених рослин коноплі. Також не в повному обсязі були з’ясовані дані про особу ОСОБА_1, який будучи працездатним суспільно-корисною працею не займався.
Отже, наведені в касаційній скарзі прокурора доводи про відсутність підстав для застосування до ОСОБА_1 ст. 75 КК України й звільнення його від відбування покарання з випробуванням, є обґрунтованими, у зв’язку із чим вирок суду підлягає скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд.
При новому судовому розгляді суд має всебічно, повно та об’єктивно дослідити всі докази, дати їм належну оцінку і постановити законне й обґрунтоване рішення. За умови доведеності такого ж обсягу обвинувачення, тих самих даних про особу засудженого призначене ОСОБА_1 покарання із застосуванням ст. 75 КК України слід вважати явно несправедливим внаслідок м'якості.
Керуючись статтями 395, 396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу прокурора задовольнити.
Вирок Дружківського міського суду Донецької області від
21 грудня 2010 року щодо ОСОБА_1 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Судді:
І.В. Григор'єва Т.А. Широян В.В. Щепоткіна