КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-929/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Н.В.
Суддя-доповідач: Дурицька О.М
У Х В А Л А
Іменем України
"17" серпня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді
суддів
при секретарі Дурицької О.М.
Бистрик Г.М., Борисюк Л.П.,
Леонтовичі М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Мурованокуриловецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області до Мурованокуриловецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи про стягнення заборгованості по оплаті витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
У березні 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Мурованокуриловецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи, в якому просило стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду для подальшого перерахунку до державного бюджету України заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії громадянина ОСОБА_5, призначеної йому на пільгових умовах згідно пункту «б»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за період з квітня 2009 року по лютий 2010 року включно в розмірі 8 678,02 грн., що відповідно нараховувалася за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджениим постановою Кабінетом Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області задоволено.
Стягнуто з Мурованокуриловецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи на користь Управління Пенсійного фонду України в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області заборгованість по відшкодуванню виплачених пільгових пенсій за період з 01.04.2009 року по 01.03.2010 року в сумі 8 678,06 грн..
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з’ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв’язку з чим просить скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з’явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні –не обов’язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом першої інстанції було встановлено, що Мурованокуриловецька загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи є юридичною особою, зареєстрованою Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією Вінницької області (дата проведення державної реєстрації –14.11.95 р.) (а.с. 16).
З 12.11.1991 року відповідач перебуває на обліку в УПФУ в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 15).
Як вбачається з довідки № 270 від 20.08.08 р., в Мурованокуриловецькій загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи працює громадянин ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, якому було призначено пільгову пенсію на пільгових умовах згідно пункту “б” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення ”, нарахування якої здійснюється за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 16.01.2003 року № 36. Дана обставина підтверджується наявними в справі копіями розпоряджень на перерахунок пенсії громадянина ОСОБА_5 ( а.с. 9-11) та розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсії (а.с. 14).
Крім цього, в матеріалах справи міститься розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії громадянину ОСОБА_5, нарахованої за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 16.01.2003 року № 36, в якому значиться сума заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з квітня 2009 року по лютий 2010 року включно в розмірі 8 678,02 грн..
Відповідач заперечує проти заявлених позивачем вимог та посилається на відсутність правових підстав для їх задоволення.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи і організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Частиною 1 статті 3, абзацом другим пункту 1 статті 4 цього Закону передбачено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Згідно абз. 4 п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV(із змінами і доповненнями).
Відповідно до п. 2 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", окремим категоріям працівників залежно від умов праці призначаються пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, не раніше ніж за п'ять років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зазначені в пунктах "б" - "з" цього Закону.
З наявних в справі доказів вбачається, що у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на Мурованокуриловецьку загальноосвітню школу-інтернат І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи покладено обов’язок нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки (за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду) та в повному обсязі страхові внески.
Позивачем на виконання вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було призначено пенсію на пільгових умовах громадянину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває у трудових відносинах з відповідачем та згідно пункту "б" ст. 13 цього Закону має особливий характер роботи.
Відповідно до п.п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1 (далі по тексту –Інструкція), платниками страхових внесків є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Згідно п. 6.1 ст. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підлягають відшкодуванню, а згідно із п. 6.8 ст. 6 цієї Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, місячну суму цих витрат.
Як вбачається з матеріалів справи, УПФУ в Мурованокуриловецькому районі Вінницької області на адресу відповідача направило розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(а.с. 14).
Однак, на момент звернення позивача з позовом до суду, Мурованокуриловецькою загальноосвітньою школою-інтернатом І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 8 678,06 грн.. Пенсійному фонду відшкодовано не було, що вказує на порушення останнім вимог діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності заявлених позивачем вимог, які є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а відтак є такими, що підлягають до задоволення.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
З підстав вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Мурованокуриловецької загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів для дітей з захворюваннями серцево-судинної системи на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року - залишити без задоволення.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
суддя
суддя О.М. Дурицька
Г.М. Бистрик
Л.П. Борисюк
Повний текст ухвали складено та підписано –22.08.11 р.