06.09.2011
< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/6147/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Коренева А.О.,
при секретарі - Литвин Ю.Ю.,
за участю
представника позивача –Лук’янова Л.Г.,
представника відповідача –Коренєва Д.В., Духневич Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет «Лідер»будинку №46 по вул. Набережній перемоги»до державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет «Лідер» будинку №46 по вул. Набережній перемоги», звернувся до суду з позовом до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування рішення від 27.04.11 №0000812303, зазначивши в обґрунтування наступне. Облік готівки, що надходить до каси підприємства, здійснюється шляхом оформлення прибуткових касових ордерів. Не внесення відповідних сум у касову книгу обумовлено тим, що така книга на той час не велася. Порушення порядку оприбуткування готівки, яке виразилось в незанесені сум до книги, не є підставою для застосування штрафних санкцій, адже оприбуткування відбувалось шляхом оформлення прибуткових касових ордерів та заповненням окремих відомостей. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач, ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, позов не визнав з підстав, наведених в письмових запереченнях, зокрема, аргументуючи наступним. Відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.04 №637, оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням її касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичного надходження у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Фактичною перевіркою позивача встановлений факт відсутності здійснення обліку готівки на суму 52 243,27 грн. в касовій книзі, а отже факт відсутності оприбуткування, таким чином застосування до позивача штрафних санкцій є обґрунтованим та законним. В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволені позову з наведених підстав, окремо звернувши увагу суду, що з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до положень якого штрафні санкцій входять до складу грошових зобов’язань, які контролюючий орган може визначити не пізніше закінчення 1095 днів. Крім того, згідно з ч.2 ст.250 ГК України річний строк застосування адміністративно-господарських санкцій, визначений ч.1, не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, а також норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд при прийняті постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи позивач пройшов передбачену процедуру державної реєстрації, набув статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 34513137 (а.с.27-28).
Судовим розглядом справи з’ясовано, що посадовими особами відповідача на підставі наказу від 01.04.11 №606 (а.с.54), виданому у зв’язку із отримання скарги громадянки ОСОБА_4 (а.с.58), та направлень від 01.04.11 №95, 96, 97 (а.с.55-57) проведено фактичну перевірку відповідача щодо дотримання останнім порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтва, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Правовідносини з приводу проведення органами державної податкової служби фактичних перевірок унормовані ст.80-81 ПК. Копія наказу має бути вручена платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки. Посадові особи податкового органу вправі приступити до проведення перевірки за умови пред’явлення направлення на проведення такої перевірки. Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні направлення від 18.03.11, видані посадовим особам відповідача для проведення фактичної перевірки Відповідача. З копії розписки, наданої відповідачем, вбачається, що голова БК «Лідер» Копейка Л.Г. особисто ознайомлений з направленнями на перевірку та наказом від 01.04.11.
Результати проведеної фактичної перевірки Позивача оформлені актом від 06.04.11 за №0068/04/63/23/34513137. За висновками вказаного акту Позивачем не оприбутковано готівкові кошти у день їх фактичного надходження в касовій книзі підприємства на загальну суму 52 243,27 грн. Враховуючи висновки, зазначені в акті перевірки, Відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення форма «С» від 27.04.11 №0000812303, яким до Позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 261 216,35 грн. (52 243,27*5).
Суд зазначає, що порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637 (далі – Положення № 637), яким оприбуткування готівки визначено, як проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до п.2.6. Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. При проведенні готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги оприбуткуванням готівки в касах підприємств є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
З наведених законодавчих приписів випливає, що оприбуткування готівки включає сукупність законодавчо встановлених дій, зокрема, для підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки з оформленням касових ордерів, тобто для Позивача, - оформлення касових ордерів та відображення таких сум на їх підставі у касовій книзі. Невиконання будь-якої з цих дій свідчить про неоприбуткування готівки.
Як встановлено судовим розглядом справи та не заперечується позивачем, при внесенні жителями будинку готівкових грошових коштів до каси підприємства таке внесення оформлювалось прибутковими касовими ордерами, проте облік цієї готівки на підставі прибуткових касових ордерів в касовій книзі позивачем не здійснювався. Судовим оглядом квитанцій за лютий 2011р. на 46 715,91 грн., наданих позивачем, а також квитанцій, на загальну суму 5 527,36 грн., виданих БК «Лідер» громадянам в підтвердження внесення ними готівкових коштів в касу позивача та долучених громадянкою ОСОБА_4 до скарги на адресу ДПІ, які були використані в ході проведення перевірки, встановлено, що протягом 2009р., 2010р. та 2011 р. до каси позивача надійшло готівки у розмірі 52 243,27 грн. Доказів відображення зазначеної суми готівки в касовій книзі позивачем до суду не надано, більш того, представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти наявності фактичних обставин, що слугували підставою для накладення на нього штрафних санкцій, зазначивши, що причиною невідображення сум в касовій книзі, була відсутність на той час такої книги на підприємстві. Таким чином, суд робить висновок, що позивачем не дотриманні вимоги щодо оприбуткування готівки, визначені Положенням №637, та зазначає, що неведення касової книги не звільняє суб’єкта господарювання від здійснення оприбуткування готівки відповідно до вимог, визначених Положенням №637.
Суд також відмічає, що заперечення позивача факту неоприбуткування в касу готівки стосуються іншого, ніж контролюючий орган, тлумачення складу цього порушення. Однак, з огляду на те, що позивач не відобразив вказану суму готівкових коштів, отриману до каси з оформленням прибуткових касових ордерів, як це вимагають п.п.1.2 та 2.6 Положення №637, така його бездіяльність містить склад правопорушення, а саме - неоприбуткування готівки в касі підприємства, за яке абз.3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 № 436/95 встановлена відповідальність у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі суми неоприбуткованої готівки.
Щодо строків застосування штрафних санкцій, визначених Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 № 436/95 (далі – Указ) суд зазначає наступне.
Виходячи зі змісту ч.1 ст.238 Господарського кодексу України, санкції, передбачені за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, є адміністративно-господарськими санкціями. Штрафні санкції, передбачені вказаним Указом, які застосовуються, в тому числі до юридичних осіб, належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф (статті 239, 241 Господарського кодексу України). Віднесення Податковим кодексом України, який набрав чинності з 01.01.11, штрафних санкцій, що застосовуються податковими органами, до грошових зобов’язань не змінює вид таких санкцій, який визначається в залежності від нормативно-правового акту, на підставі якого така санкціє застосовується.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені ст.250 Господарського кодексу України, згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Судом відмічає, що з 01.01.11 положення ст.250 ГК України доповнені частиною другою, відповідно до якої дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Таким чином, з 01.01.11 на застосування податковим органом штрафних санкцій не поширюються положення ч. 1 ст. 250 ГК України щодо застосування санкцій в межах річного строку з дня порушення суб’єктом положень законодавства. Між тим, застосовуючи штрафні санкції з урахуванням введених з 01.01.11 змін до ст.250 ГК податковим органом має бути з’ясоване питання спливу строку застосування штрафних санкцій, що діяв до 01.01.11, за порушення, які були вчинені суб’єктами господарювання до 01.01.11. Адже, до правовідносин з приводу порушень, які були чинені до 01.01.11, та річний строк застосування штрафних санкцій за які станом на 01.01.11 сплинув, положення закону, що набрали чинності з 01.01.11 не застосовуються.
Як з’ясовано судом, позивачем не здійснювалось відображення сум в касовій книзі, тобто не оприбутковувалась готівка, у 2009р., 2010р. та 2011р. Враховуючи викладене, строк застосування адміністративно-господарських санкцій, визначених Указом, за неоприбуткування позивачем готівки у 2009 р. у розмірі 1 261,29 грн., сплинув у 2010 р., тобто до набрання чинності вищенаведених змін до положень ГК України. За викладених обставин штраф у розмірі 6 306,45 грн. (1 261,29*5) застосований поданим органом з порушенням річного строку.
Річний строк застосування штрафних санкцій за порушення позивачем вимог щодо оприбуткування готівки в касі підприємства у 2010 р. станом на 01.01.11 не сплинув. З 01.01.11 застосування податковими органами до суб’єктів господарювання штрафних санкцій має відбуватись з урахуванням строків, визначених Податковим кодексом України, а саме протягом 1095 днів. Відтак, визначення ДПІ позивачу штрафної санкції за неоприбуткування готівки у 2010 р. та 2011р. є правомірним, оскілки відповідає вимогам Указу та застосовано з дотриманням строків, визначених ПК України.
Враховуючи наведені обставини, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, оскаржуване рішення відповідача - суб’єкта владних повноважень від 27.04.11 №0000812303 підлягає частковому скасуванню, а саме в частині визначення штрафної санкції у розмірі 6 306,45 грн., оскільки в цій частині воно винесено з порушенням строків застосування штрафних санкцій, а відтак є противоправним.
Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет «Лідер» будинку №46 по вул. Набережній перемоги» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування рішення – задовольнити частко.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 27.04.11 №0000812303 в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 6 306 грн. (шість тисяч триста шість гривень) 45 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет «Лідер» (код ЄДРПОУ 34513137) витрати по оплаті судового збору (державного мита) в сумі 1 грн. (одна гривня).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили згідно зі ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 02.09.11
Суддя < (підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >А.О. Коренев
< Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >
- Номер:
- Опис: про скасування рішення
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 2а/0470/6147/11
- Суд: Дніпропетровський окружний адміністративний суд
- Суддя: Коренев Андрій Олексійович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2011
- Дата етапу: 18.09.2014