КОПІЯ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2007 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Матущака М.С.,
суддів : Заїки В.М., Ніколаєвої В.М.,
при секретарі: Арзянцевій А.А.,
з участю: відповідача, його представника ОСОБА_3,
представника ВАТ "Поділля-Плюс" Смаруня Д.О.,
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-1817 за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Хмельницького міськрайонного суду від 23 серпня 2007 року за позовом відкритого акціонерного товариства "Поділля-Плюс" до ОСОБА_1про стягнення боргу.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення відповідача, його представника, представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
у с т а н о в и л а :
ВАТ "Поділля-Плюс", звертаючись до суду з позовом, указувало, що 25 грудня 2000 року з вини ОСОБА_1, котрий працював водієм товариства, сталася дорожньо-транспортна пригода (далі-ДТП), у результаті якої був пошкоджений автомобіль ОСОБА_2, чим останньому завдана матеріальна і моральна шкода в розмірі 21 937 грн. За рішенням суду товариство повністю відшкодувало ОСОБА_2 завдану шкоду. З 08 жовтня 2001 року за заявою ОСОБА_1 товариство вираховувало з його заробітної плати заподіяну підприємству шкоду до серпня 2006 року. 01 листопада 2006 року відповідач звільнився з роботи у зв'язку з виходом на пенсію та відмовився сплачувати завдану шкоду, залишок якої становить 4 500 грн. Тому просило стягнути з ОСОБА_1 4 500 грн. боргу та судові витрати у справі.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 23 серпня 2007 року позов задоволено. Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ "Поділля-Плюс" 4 500 грн. боргу, а також судові витрати в сумі 81 грн., а всього 4 581 грн.
_______________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції - Сарбей В.Л. Справа № 22ц-1817
Доповідач - Матущак М.С. Категорія № 11, 18
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 уважає рішення суду незаконним, просить його скасувати, ухвалити нове рішення про відмову в позові ВАТ "Поділля-Плюс", посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Судом не враховано, що згідно ст.ст.132, 134 КЗпП України працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середньомісячного заробітку. Оскільки з його заробітної плати вирахувано 16537 грн. на відшкодування шкоди, завданої ОСОБА_2, вважає, що свої зобов'язання перед товариством виконав в повному обсязі, а тому стягнення з нього залишку боргу є безпідставним. Крім того, суд у рішенні неправильно зазначив, що він (відповідач) визнав позов у повному обсязі, хоча протягом усього судового розгляду справи він заперечував проти позову.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню з ухваленням нового рішення з таких мотивів.
Підставою для цього у відповідності з п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України є порушення норм матеріального права.
Судом установлено, що 25 грудня 2000 року з вини ОСОБА_1, який працював водієм ТОВ Поділля-Плюс", сталася ДТП, у результаті якої був пошкоджений автомобіль ОСОБА_2, чим останньому завдана матеріальна і моральна шкода.
Згідно рішення Хмельницького міського суду товариство відшкодувало ОСОБА_2 завдану матеріальну шкоду в розмірі 21 037 грн., а також моральну шкоду в сумі 900 грн.
З 08 жовтня 2001 року до серпня 2006 року за заявою ОСОБА_1 позивач вираховував з його заробітної плати заподіяну підприємству шкоду. Всього з заробітної плати відповідача було вирахувано 16 537 грн.
Разом з тим, відповідно до статті 132 КЗпП України за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку. Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві.
Із пояснень представника позивача в засіданні апеляційного суду випливає, що з відповідачем укладався лише договір про матеріальну відповідальність щодо видачі автобусних квитків, а договору про повну матеріальну відповідальність не було.
З урахуванням того, що відповідач відшкодував завдану шкоду в розмірі, що перевищував його середньомісячний заробіток, у місцевого суду не було підстав для стягнення на користь позивача решти суми у відшкодування цієї шкоди в розмірі 4 500 грн.
Керуючись ст.ст.307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду від 23 серпня 2007 року скасувати і ухвалити нове рішення.
У позові відкритого акціонерного товариства "Поділля-Плюс" до ОСОБА_1про стягнення 4 500 грн. боргу відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)
Копія вірна: суддя М.С.Матущак