Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1808470780

Справа № 289/1145/24

Номер провадження 2/289/601/24


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


20.12.2024         м. Радомишль



Радомишльський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Мельника О.В., з секретарем судових засідань Писаренко К.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце знаходження / місце проживання:  АДРЕСА_1 ) до Радомишльської міської ради Житомирської області (місце знаходження / місце проживання: Соборний майдан, 12, м. Радомишль, Житомирський, Житомирська обл., 12201)  третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Раковичі, Житомирського району, Житомирської області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_3 зробила розпорядження у вигляді заповіту в якому зазначила, що усе її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в тому числі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона матиме право за законом заповіла позивачу ОСОБА_1 . Оскільки позивач не знав про існування даного заповіту, тому в установлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори.

Ухвалою від 12.08.2024 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду надав заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечив.

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду надав заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечив.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та вважає позов таким, що підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого повторно Радомишльським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області серії НОМЕР_1 від 16 листопада 2017 року, про що зроблено відповідний актовий запис №2.

Згідно дублікату заповіту від 07.06.2007 року  посвідченого приватним нотаріусом Радомишльського районного нотаріального округу Житомирської області Бойком В.М., ОСОБА_3 заповіла все своє майно ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки №140 від 23.05.2024 року, виданоїРаковицьким старостинським округом Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, померла ОСОБА_3 проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_3 . Житловий будинок з належними до нього надвірними будівлями розташований на земельній ділянці орієнтовною площею 0,285 га, яка перебуває у приватній власності. Померла ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована в цьому житловому будинку. Крім померлої на день смерті в цьому житловому будинку разом з нею та протягом шести місяців після смерті проживав без реєстрації та проживає на даний час її син ОСОБА_4 . Більше ніхто не проживав та не був зареєстрований на день смерті та протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця.

Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 15.05.2024 року № 76961298 вбачається, що спадкова справа щодо майна померлої  ОСОБА_3 не заведена.

Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ЦПК України.

Відповіднодо ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини. Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно роз`яснень, що викладені в п. 24 постанови Пленуму ВС України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визнання особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду зокрема у справах №565/1145/17 від 26.06.2019 року, № 484/3221/17 від 12 вересня 2018 року не обізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною для поновлення строку на прийняття спадщини.

Суд, проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. ст. 76-81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач не є спадкоємцем першої черги і пропустив строк прийняття спадщини вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. 4, 13, 83, 200, 265, 268, 354 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України,-




УХВАЛИВ:


Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк – два місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 2.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.



Суддя Олександр МЕЛЬНИК






  • Номер: 2/289/601/24
  • Опис: визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті Лисенко М.С.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 289/1145/24
  • Суд: Радомишльський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Мельник О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.05.2024
  • Дата етапу: 20.05.2024
  • Номер: 2/289/601/24
  • Опис: визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті Лисенко М.С.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 289/1145/24
  • Суд: Радомишльський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Мельник О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.05.2024
  • Дата етапу: 20.12.2024
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація