РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2007 року м. Ужгород
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області у складі:
головуючої - Боднар О.В.
суддів - Ігнатюка Б.Ю., Собослоя Г.Г.
при секретарі - Байзат СЮ.
з участю - представника позивача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» в особі Рахівського РБМ до ОСОБА_2 про відшкодування збитків
УСТАНОВИЛА:
У січні 2007 р. ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, завданих внаслідок самовільного підключення до електричних мереж на підставі акту № 55649 від 03.06.2006 р. у сумі 1456, 01 грн.
Рішенням Рахівського районного суду від 7 березня 2007 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» в особі Рахівського РЕМ 1456 грн.01 коп.3 розстроченням суми на 12 місяців.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування Методики НКРЕ при визначенні суми стягнення, просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення, яким зменшити суму стягнення.
Розглянувши доводи скарги та перевіривши доводи скарги, апеляційний суд визнав, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що внаслідок самовільного підключення відповідача до електричних мереж ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» в особі Рахівського РЕМ завдано збитки, обчислення розміру яких повинно проводись і було проведено електропостачальником згідно Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (НКРЕ) від 22.11.1999 р. № 1146, та зареєстрованої в Мін'юсті 29.12.1999 р. за № 919/4212.
Проте до такого висновку суд дійшов з порушенням норм матеріального права.
Cправа № 22ц-791/07 Номер рядка статистичного звіту 16
Головуючий у 1 інстанції Бліш О Б Доповідач Боднар О В
Згідно акту ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» № 55649 від 03.06.2006 р. у відповідача проводився огляд схеми обліку електроенергії, електромережі та електроустановок будівлі для магазину, розташованої у с. Косівська Поляна № 338 і були встановлені такі факти порушень ПКЕЕ: самовільне підключення до електричних мереж Рахівського РЕМ без оформлення особового рахунку, укладення договору на електропостачання та сплати спожитої електроенергії (а.с. 8).
У цьому ж акті зазначено, що нарахування у сумі 1456, 01 грн. проведено згідно п.6 Методики обчислення обсягу електричної енергії, недорахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ № 1197 від 05.12.2001 р. за період з 03.12.2005 р. по 03.06.2006 р.
Про застосування позивачем при обчисленні розміру збитків, завданих ОСОБА_2 внаслідок самовільного підключення до електричних мереж, саме цієї Методики свідчить також протокол № 288 від 20.06.2006 р. засідання комісії з приводу розгляду актів про порушення ПКЕЕ Рахівського РЕМ (а.с. 9).
З акту та протоколу вбачається, що представники позивача вважаючи, що проводиться огляд будівлі магазину, застосували при обчисленні розміру збитків Методику, яка застосовувалася ( в даний час втратила чинність) у випадках виявлення порушень ПКЕЕ споживачем - юридичною особою (суб'єктом господарської діяльності).
Проте у судовому засіданні відповідач пояснив, що він не є суб'єктом господарської діяльності, а будівля, в якій він мав намір в майбутньому зареєструвати магазин, розташована на території його садиби і фактично є господарською будівлею. В цій будівлі працівником Рахівського РЕМ ОСОБА_3 проведено електричний струм та встановлено електролічильник, на якому обліковувалась спожита електрична енергія.
Допитаний апеляційний судом в якості свідка контролер Рахівського РЕМ ОСОБА_3 підтвердив факт проведення ним електричної енергії в господарській будівлі на території садиби відповідача, яка, за його твердженням, не використовувалась і не використовується на даний час як магазин, та встановлення опломбованого електролічильника. Свідок також показав, що відповідач самовільно підключився до електричних мереж ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго», однак спожита ним енергія обліковувалась, про що свідчать покази лічильника.
За таких обставин та відсутності будь-яких доказів про те, що відповідач є суб'єктом господарської діяльності, застосування позивачем при обчисленні розміру збитків Методики, затвердженої постановою НКРЕ № 1197 від 05.12.2001 p., є неправильним, на що суд першої інстанції не звернув уваги і помилково вважав, що обчислення розміру збитків проведено згідно Методики, затвердженої постановою НКРЕ від 22.11.1999 р. №1146.
В той же час на момент розгляду справи у суді обидві вищенаведені Методики втратили чинність у зв'язку з затвердженням постановою НКРЕ від 4.05.2006 р. № 562 та набуттям з 19.07.2006 р. чинності новою Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
з
Відповідно до п.2.1. вказана Методика застосовується у разі виявлення самовільного підключення до електричної мережі поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку та з порушенням схеми обліку.
Оскільки в даному випадку факт самовільного підключення до електричної мережі поза розрахунковими засобами обліку електроенергії, пошкодження приладу обліку, зриву пломби та дій відповідача, які призводять до заниження показів приладу обліку не встановлено, а складений позивачем акт про порушення «Правил користування електричною енергією» № 55649 від 03.06.2006 р. в частині визначення об'єкту огляду (будівля магазину) та застосування при обчисленні обсягу та вартості спожитої внаслідок самовільного підключення електричної енергії Методики, яка поширювалась на суб'єктів господарської діяльності, не відповідає вимогам закону, позов про відшкодування збитків у сумі 1456, 01 грн. задоволенню не підлягає.
Спору щодо оплати вартості спожитої згідно показів приладу обліку електричної енергії немає.
Відповідно до пп..З і 4 ст. 309 ЦПК невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування судом норм матеріального або процесуального права є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
На підставі наведеного, керуючись п.48 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р № 1357, п.2.1 Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 р. № 782/12656, ст. ст. 307, 309, 316 ЦПК України, апеляційний суд, -
РІШИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Рахівського районного суду від 7 березня 2007 року скасувати.
В позові ВАТ ЕК «Закарпаттяобленерго» в особі Рахівського РЕМ до ОСОБА_2 про відшкодування збитків у сумі 1456, 01 грн. -відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
Рішення може бути оскаржене у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.